Две дузпи сломиха Херта на "Сан Мамес", Йостерсунд вече е на 1/16-финалите (видео)

След силно второ полувреме Атлетик Билбао обърна Херта (Берлин) с 3:2 и направи голяма крачка към класиране за елиминационната фаза на Лига Европа. Ариц Адурис реализира две дузпи, а Иняки Уилиямс донесе победата на баските в 82-ата минута. Херта на два пъти повеждаше, но не издържа на домакинския натиск след почивката и остана на дъното в група "J" и се прости с шансовете си да продължи напред. За 1/16-финалите вече мисли шведският Йостерсунд, който се наложи с 2:0 над Зоря (Луганск) и с актив от 10 точки оглави таблицата. В последния кръг украинците са домакини на Атлетик и при победа също ще играят в турнира и напролет. За тима от Билбао ще е достатъчно и равенство.

На "Сан Мамес" Атлетик игра трагично преди почивката, но след нея намери сили да стигне до трите точки. Отново в герой за отбора на Хосе Сиганда се превърна Ариц Адурис, който не трепна и вкара двата наказателни удара за домакините. Точни за Херта бяха Матю Леки и Дейви Зелке. Момчетата на Пал Дардай регистрираха пета поредна загуба като гост в евротурнирите и ще трябва да се съсредоточат върху представянето си в Бундеслигата.

И в двата тима имаше доста промени в сравнение със съставите, с които започнаха в последните си шампионатни мачове. Наставникът на домакините заложи на върха на атаката на Ариц Адурис, а по крилата действаха Иняки Уилиямс и Иниго Кордоба. За Херта единственият чист нападател беше Дейви Зелке, но той имаше подкрепата на Матю Леки и Максимилиан Мителщет.
Началото определено беше по-добро за гостите, но на три пъти вратарят на Атлетик Яго Ерерин показа впечатляващ рефлекс. В една от ситуациите той спаси последователно опасни удари на Зелке и Фабиан Лустенбергер. До средата на полувремето баските не организираха нито една смислена атака, а пред тяхната врата напрежението не стихваше. Така се стигна до 26-ата минута, когато Леки засече с глава центриране от левия фланг и откри резултата в полза на Херта.
Противно на логиката, Атлетик успя да изравни в 35-ата минута. Иняки Уилиямс се обърна добре в наказателното поле и беше повален от Себастиан Лангкамп. Реферът Паоло Талявенто веднага посочи бялата точка, а Ариц Адурис реализира дузпата. В интерес на истината, стражът на Херта Томас Крафт усети посоката на удара, но не можа да го отрази и Адурис вкара поредния си гол в турнира. Опитният нападател е един от тримата футболисти, заедно с Оскар Кардосо и Радамел Фалкао, с над 20 гола в Лига Европа.
Скандалното представяне на домакините в дефанзивен план обаче продължи. Още в следващата минута Валентино Лазаро бе оставен да напредне и да центрира към непокрития Зелке, който с глава върна аванса на берлинчани. Публиката на "Сан Мамес" не скри разочарованието си от вялата игра на своите и бурно ги освирка в края на полувремето.
Втората част бе коренно различна. В игра за Атлетик се появиха Маркел Сусаета и Андер Итураспе, които помогнаха на домакините да се настанят трайно в противниковата половина. Центриранията към Адурис следваха едно след друго, а защитата на Херта не изглеждаше достатъчно стабилна. В 65-ата минута капитанът на германците Лангкамп игра с ръка в наказателното поле и след кратко колебание Талявенто отново отсъди дузпа. Защитникът на гостите се хвана за главата, защото той бе виновникът и за дузпата преди почивката. Крафт отново усети къде ще стреля Адурис и докосна топката, но тя все пак премина голлинията - 2:2.
В 72-ата минута Уилиямс се измъкна, но ударът му бе твърде слаб и излезе в аут. 10 минути по-късно тъмнокожият нападател на Атлетик се реваншира, като засече перфектно ниско центриране на Баленсиага и донесе така ценната победа на баските.
В другия мач Йостерсунд се справи със Зоря и за пръв път в историята си ще играе в евротурнирите през пролетта. Автогол на Дмитрий Грешичкин и попадение на Саман Годос осигуриха победата на шведите.
Домакините доминираха и заслужено поведоха в края на полувремето, когато центриране от десния фланг завари неподготвен Грешичкин и той прати топката в собствената си врата. Интригата приключи в 78-ата минута след далечен изстрел на Годос, оказал се неспасяем за стража на Зоря Андрий Лунин.
Въпреки поражението, украинците още имат шанс за второто място, но в последния си мач задължително трябва да победят Атлетик Билбао в Лвов. Йостерсунд пък ще гостува на Херта в двубой без значение и за двата отбора.