ИБУ ще разгледа делата на трите обвинени в допинг рускини

Международният съюз по биатлон (ИБУ) ще разгледа делата на рускините Яна Романова, Олга Вилухина и Олга Зайцева, след като независимата комисия на МОК под ръководството на Денис Освалд вземе решение относно трите бивши състезателки. Това се казва в изявление на ИБУ.

Дисциплинарната комисия на МОК ще разгледа случая на Зайцева, която е обвинена в нарушаване на антидопинговите правила, на 23 ноември. Заседанията относно Романова и Вилухина бяха на 13 ноември в Лозана, но решението все още не е обявено. Трите рускини вече прекратиха спортната си кариера.

Зайцева е една от най-успешните руски биатлонистки. Тя има два златни и два сребърни медала в кариерата си от олимпийски игри, спечелила е общо осем отличия от световни първенства и има 13 индивидуални победи за Световната купа.

Двукратната олимпийска шампионка е обвинена в манипулиране на допинг пробата от Олимпиадата в Сочи през 2014 година, където взе спечели сребро с щафетата на Русия. Междувременно от ИБУ обявиха, че в последните месеци преди олимпийските игри в Пьончан 2018 руските биатлонисти са били проверявани интензивно и са дали много допинг-проби.