Късметлийски гол зарадва Швеция, Италия е на ръба (видео)

Швеция победи с 1:0 Италия в първи мач от баражите за Мондиал 2018. Якоб Йохансон в 61-ата минута отбеляза така ценния гол за скандинавците, не без помощта и на сериозен рикошет, който заблуди Джанлуиджи Буфон. Италианците създадоха малко положения, а най-чистото от тях бе в 70-ата минута, когато след мощен шут на Матео Дармиан топката срещна гредата. Лошите новини за "адзурите" не се изпчерпват само с резултата, защото Марко Верати получи жълт картон и ще пропусне реванша в Милано в понеделник.

Италианците не са пропускали световно първенство от далечната 1958 година, когато шампионатът на планетата бе именно в Швеция.
"Тре кронур" не изненадаха с нищо, но подредената им и дисциплинирана игра създаде много проблеми на Италия.

Селекционерът на Скуадра адзура Джампиеро Вентура заложи на схемата 3-5-2 вместо на предпочитаната от него 4-2-4, като в предни позиции действаха Чиро Имобиле и Андреа Белоти. От състава заради контузия отпадна намиращият се във великолепна форма Симоне Дзадза. Стефан Ел Шаарауи, Леонардо Спинацола и Данило Д’Амброзио също останаха извън групата за двубоя.

В защитата пред Джанлуиджи Буфон се събра триото BBC - Леонардо Бонучи, Джорджо Киелини и Андреа Бардзали. По двата фланга започнаха Матео Дармиан и Антонио Кандрева, а тримата в средата на терена бяха Даниеле Де Роси, Марко Пароло и Верати.
Шведите бяха без наказания десен бек Микаел Лустиг, но след травма се завърна Албин Екдал и това остави на пейката Якоб Йохансон. По крилата играеха Виктор Клаесон и Емил Форшберг, а атаката водеха опитните Маркус Берг и Ола Тойвонен. Въпреки че загуби титулярното си място в Манчестър Юнайтед, Виктор Линдельоф отново заслужи доверието на селекционера Яне Андерсон.
Златан Ибрахимович, който се отказа от националния отбор на Швеция след Евро 2016, беше на трибуните на "Френдс Арена", за да подкрепи домакините.
Преди днес двата тима се бяха срещали общо 23 пъти, като Италия имаше 11 победи, а шведите - 6. Последният мач помежду им беше на европейското преди две години, когато “адзурите” се наложиха с 1:0. На Евро 2004 пък съперниците направиха 2:2, а след това “тре кронур” стигнаха до изгодни 2:2 с Дания - резултат, който класира скандинавските тимове, а Италия отпадна, заедно с България.
Първите минути бяха много динамични, а Тойвонен удари без топка в лицето на Бонучи. Гостите пък създадоха чисто голово положение след флангова атака и центриране на Дармиан, но Белоти с глава стреля покрай гредата. Домакините веднага отвърнаха с удар по земята на Тойвонен, който премина много близо до десния страничен стълб на вратата, пазена от Буфон.
Шведите се опитаха да наложат високо темпо и да използват бързината на фланговите си футболисти. Форшберг получи добра възможност да стреля от пряк свободен удар, но прати топката далез от целта. В средата на полувремето Верати получи жълт картон, който ще го извади от реванша. До почивката никой от двата отбора не предприе нещо по-сериозно в офанзивен план.
Два пробива на Кандрева създадоха напрежение в наказателното поле на Швеция в началото на второто полувреме, но в единия случай никой не засече центрирането му, а след това Робин Олсен изби в корнер.
В 61-ата минута появилият се малко по-рано на терена Якоб Йохансон шутира отдалеч, топката рикошира в Де Роси и се оказа неспасяема за Буфон - 1:0. Вентура реагира като пусна Едер на мястото на Белоти, който не беше напълно възстановен. В 70-ата минута Дармиан стреля силно, но уцели гредата. Това беше и най-доброто положение за италианците. Появата на Лоренцо Инсиние не донесе очаквания ефект в края и “адзурите” не успяха да изравнят.

ШВЕЦИЯ - ИТАЛИЯ 1:0