Позабравен герой от Бундеслигата разнебити звездния състав на Манчини (видео)

Първенството на Русия има нов лидер. Това е отборът на Локомотив (Москва), който разгроми с 3:0 като гост фаворита Зенит и вече има преднина от 3 точки пред скъпоструващия състав на Роберто Манчини. Голям мач за "железничарите" изигра перуанският ветеран Джеферсън Фарфан. Бившият футболист на Шалке 04 вкара първите два гола и подаде за третия, дело на Алексей Миранчук. Всичко това се случи в рамките на 20 минути през второто полувреме, а преди това Зенит направи редица пропуски.

Победата е първа за Локо в Санкт Петербург от 2004 година. Именно тогава столичният тим за последно стана шампион, а начело на отбора отново беше Юрий Сьомин. За Зенит това е най-тежкото домакинско поражение от 11 години. През 2006-а отборът отстъпи с 1:4 на Спартак (Москва), а в следващите години имаше две служебни загуби с по 0:3.
Зенит не спечели нито един от предишните си 3 мача, а два от тях бяха срещу непретенциозните Анжи и Арсенал (Тула). Това позволи на Локо да се изравни по точки с тима на Манчини и да се превърне в негов основен съперник за титлата.

Вратарят Андрей Луньов и Артьом Дзюба се възстановиха от контузиите си и попаднаха в титулярния състав на домакините. Нямаше го обаче наказаният Леандро Паредес, който беше заменен от друг аржентинец - Матиас Краневитер. Добрата форма на Александър Кокорин и Емилиано Ригони беше основният коз на Зенит.
Юрий Сьомин не изненада с избора си на титулярна единайсеторка. В предни позиции действаше Джеферсън Фарфан, подпомаган от Мануел Фернандеш и братята Миранчук. Тарас Михалик пък зае мястото на наказания Дмитрий Тарасов до Игор Денисов в халфовата линия.

След само 3 минути игра Ригони се озова на добра позиция и стреля с глава, но Гилерме изби в корнер. Зенит определено се стремеше към ранен гол и натика гостите в тяхната половина. Бранислав Иванович беше много активен, а Кокорин постоянно търсеше свободни пространства между двете линии. В 18-ата минута Доменико Кришито центрира, а Ригони уцели гредата, отново с глава.
И въпреки че бяха заети основно да се бранят, гостите създадоха стопроцентово положение в средата на полувремето. Миха Мевля изпусна Фарфан, който го надбяга, но след това стреля много слабо. До почивката Зенит имаше още няколко добри атаки, като при една от тях Неманя Пейчинович изчисти пред голлинията, а после Гилерме отрази мощен шут на Иванович.

И след почивката ролите не се смениха - Зенит нападаше, а Локомотив се опитваше да удържи нулевото равенство. В 51-ата минута Кокорин остави с пета за Ригони, който преодоля съперник и стреля, но без да затрудни Гилерме. В 58-ата обаче питери загубиха топката в средата на терена и създадоха условия за светкавична контра. Пасът на Антон Миранчук намери на скорост Фарфан и перуанецът показа безспорната си класа. Той подмина Луньов, след което спокойно насочи топката в опразнената врата.
Отговорът на Зенит можеше да дойде веднага, но Гилерме разколеба останалия очи в очи с него Кокорин. Мачът стана много двуостър. На два пъти Луньов се намеси след удари на Владислав Игнатиев, а пред другата врата пропуск направи Дзюба.

Манчини реши да усили атаката с включването на Себастиан Дриуси, който в последно време загуби титулярното си място. Още преди смяната да стане факт обаче, Локомотив вкара втори гол. Отново Фарфан се освободи и от границата на наказателното поле отправи удар, който се оказа неспасяем за Луньов - 0:2.
От този момент Зенит сякаш рухна. Домакините сеобезвериха от многото си пропуски, а "железничарите" продължиха да контраатакуват опасно. В 77-ата минута Фарфан за пореден път демонстрира скоростта си и излезе сам срещу Луньов. Перуанецът спокойно можеше да потърси своя хеттрик, но вместо това подаде на връхлитащия Алексей Миранчук и той не сбърка.

Зенит отправи 23 удара и владееше топката в 67% от игровото време, но това не донесе нищо на домакините. Второто поредно домакинско поражение задълбочи кризата в отбора, а в следващия кръг предстои тежко гостуване на Рубин. За Локомотив пък предстои столично дерби с ЦСКА (Москва), който също може да се намеси в битката за титлата.