Довициозо триумфира в Малайзия, титлата се решава във Валенсия

Андреа Довициозо триумфира на напълно мократа малайзийска писта "Сепанг" с помощ от своя съотборник в Ducati Хорхе Лоренсо, докато лидерът в генералното класиране на MotoGP Марк Маркес не си позволи да рискува в този предпоследен кръг от сезона. Всеки бе направил сметките си преди старта на състезанието и то нямаше нищо общо с предния агресивен и изпълнен с обрати кръг в Австралия.

Маркес не успя да си гарантира титлата предсрочно, като разликата между него и Довициозо преди финалния кръг във Валенсия е точно 21 точки и и двамата вече имат по шест победи от началото на 2017-а. За да стане шампион там, на Маркес му е нужно финиширане в топ 11, дори и Дови да спечели състезанието.

Състезанието бе изцяло под знака на Ducati, а за заводския тим на Yamaha то се превърна в нова порция разочарование, като за сетен път сателитният им младок Йоан Зарко финишира пред Валентино Роси и Маверик Винялес.

От полпозишън стартира съотборникът на Маркес – Дани Педроса, който обаче запази лидерството си за едва около шест секунди. Марк, който стартира седми, направи чудесен старт и излезе начело след първия завой, но също само за секунди заради собствена грешка. Зарко се възползва от ситуацията и поведе в Гран При на Малайзия за поредица от обиколки, като преднината му достигна дори две секунди, но способностите на Ducati на "Сепанг" ставаха все по-осезаеми с напредване на времето. След като Зарко поведе, Лоренсо и Маркес заеха позициите зад него, а Довициозо и Педроса останаха четвърти и пети.

Две обиколки след старта Валентино пък се намира на 11-а позиция, а за Винялес ситуацията е още по-стряскаща – 14-а, имайки предвид, че и двамата стартираха от топ 5.

16 обиколки преди финала Довициозо изпревари Маркес, като между двамата може би се създаде и лек контакт, а след това бе само въпрос на време италианецът да стигне до първата позиция, тъй като Маркес прояви самообладание и не рискува изобщо.

Доктора успя да напредне до осмата позиция, а Винялес бе все така заклещен извън топ 10.

Осем обиколки преди карирания флаг Лоренсо и Дови настигнаха Зарко и го изпревариха, испанецът се откъсна от съотборника си, но бе въпрос на време на последва отборна заповед от бокса на Ducati и Лоренсо да пусне Дови пред себе си, за да остави живи надеждите на италианеца и тима за титла тази година. Четири обиколки преди финала именно това се случи и редът в челото остана непроменен до карирания флаг.

Данило Петручи със сателитен мотор на Ducati също остави всичко от себе си на пистата. Италианецът трябваше да стартира последен, тъй като закъсня с излизането от питлейна преди старта на състезанието. Въпреки това Петручи бе пилотът, който направи най-много изпреварвания на трасето, и успя да финишира на шеста позиция пред Роси. Маверик Винялес пък влезе в топ 10 със заключителните обиколки и завърши девети с 38 секунди изоставане спрямо Дови.