Дортмунд направи път на Байерн към върха (видео)

Досегашният лидер в Бундеслигата Борусия (Дортмунд) понесе тежко поражение с 2:4 при визитата си на Хановер 96 в среща от 10-ия кръг и почти сигурно ще отстъпи водещата позиция на Байерн (Мюнхен), срещу който освен това се изправя след седмица. За “жълто-черните” това е трети пореден двубой без победа, заради което те изгубиха добрата си преднина. Вестфалци бяха отчайващи в защита, като и четирите гола дойдоха след контраатаки.

Домакините от Хановер повеждаха на два пъти, но Борусия успяваше да изравни. Преломният момент дойде след час игра, когато централният защитник Дан-Аксел Загаду получи червен картон, а веднага след това противникът поведе с 3:2.

Пиер-Емерик Обамеянг се завърна в атаката на “жълто-черните”, а този път негови “асистенти” бяха Кристиан Пулишич и Андрий Ярмоленко. Треньорът на домакините отговори с трима централни защитници, двама нападатели и ключова роля на Феликс Клаус, който трябваше да неутрализира Нури Шахин - най-важната фигура в изграждането на атаките на съперника.

Активната игра на домакините даде резултат с две попадения през първото полувреме, дошли по сходен начин. В 19-ата минута Клаус беше изведен сам срещу Роман Бюрки, който го препъна. Ситуацията беше преразгледана на запис, за да се потвърди първоначалното решение на рефера Патрик Итрих - дузпа. Жонатас не даде шанс на стража на Борусия и “96” излезе напред - 1:0.

Осем минути по-късно обаче централният защитник на Дортмунд Дан-Аксел Загаду успя да изравни след разбъркване в наказателното поле, завършило с точен негов изстрел с левия крак.

Шансът на вестфалци да стигнат до обрат беше пропилян от Ярмоленко, който в 37-ата минута шутира над гредата от само няколко метра, докато всичко очакваха това да бъде попадение.

От това се възполза отборът на Хановер, който само три минути се възползва от бърза акция и Ихлас Бебу вкара за 2:1.
Отговорът на Дортмунд не закъсня и този път и в 52-ата Ярмоленко компенсира за пропуска си по-рано с прецизен удар от въздуха за 2:2.
Не мина обаче много време, преди отбраната на Борусия отново да бъде хваната в крачка. В 59-ата минута Жонатас се озова сам срещу вратаря и Загаду се принуди да го фаулира извън наказателното поле, за което очаквано получи директен червен картон. Саможертвата на французина обаче се оказа напразна, защото при последвалото изпълнение Клаус изстреля кълбото в горния десен ъгъл на Бюрки за 3:2.
Петер Бос реши да рискува, продължавайки само с трима защитници и в 62-ата минута малко не достигна на Пулишич да направи 3:3. Секунди след това Бюрки запази резултата след добра намеса.
Участникът в Шампионската лига хвърли всички усилия в предни позиции, заради което се оголи в защита. В 76-ата минута Бебу излезе сам срещу вратаря, но пропусна шанса да реши всичко. Нападателят от Того обаче го стори десет минути по-късно, когато тръгна с топката още от своята половина, за да я забие в мрежата за 4:2.
До края фамозна намеса на Бюрки спаси мрежата му от още едно попадение след странична ножица на Мартин Харник.
За “96” това е пета победа от началото на сезона и отборът се радва на 18 точки в актива си.
Сега Дортмунд го очаква тежка седмица, включваща сблъсък в Шампионската лига и домакинство на Байерн.