В Атлети е безОблачно заради човека с невероятните спасявания

„Атлетико Мадрид има огромен вратар!” Тази фраза бе изречена не от кого да е. Тя излезе от устата на самия Луис Суарес, който живее в непрестанен дуел с вратарите по целия свят. Уругуаецът определено знае какво говори.

Срещу Барселона словенският вратар изнесе на раменете си „лос рохибланкос”… за кой ли път. Нито беше първият за този сезон, нито пък ще е последният. Пътят на Облак го води от една демонстрация на висша класа към следващата. Той имаше решаваща роля за своя отбор в поне шест мача от началото на сезона.

ЖИРОНА – АТЛЕТИКО 2:2

Две спасявания „ин екстремис” – едното точно преди почивката, другото в самия край на мача. Първото дойде срещу Порту, с което предотврати трети гол за съперника и невъзможно на практика за обръщане 3:0 на полувремето, а последното – при 2:2 в 94-тата минута срещу Оларенваджу Айобами Кайоде. Божествената ръка на стража на „дюшекчиите” им позволи да си тръгнат поне с точка от визитата на „Монтиливи”.

ЛАС ПАЛМАС – АТЛЕТИКО 1:5

Същински кошмар за Жонатан Виера. Атлети спечели лесно наглед коварното гостуване на Канарските острови, ала картинката можеше да е доста различна, ако Облак не беше допринесъл за успеха по типичния си начин: с две суперспасявания. И двете дойдоха срещу Виера, чиято вечер бе вгорчена.

През първото полувреме вратарят, блокиран от защитата, отклони с една ръка в последния възможен момент удара на нападателя на „жълтите”, а в самия край го отчая, като хвана битата от него дузпа.

АТЛЕТИКО – МАЛАГА 1:0

Това беше денят, в който приключи предългото чакане за дебют на новия стадион. Денят, в който „Уанда Метрополитано” трябваше да празнува с победа при всякакви обстоятелства. И Ян Облак изписа името си с главни букви.

Да, очевидният герой бе авторът на победния и първи гол на „лос рохибланкос” в новия им дом – Антоан Гризман, ала триумфът щеше да бъде невъзможен без гигантския страж на мадридчаните. Той дважди пусна в действие вълшебните си ръце: първо срещу Борха Бастон след половин час игра, а накрая и срещу Диего Ролан в последната минута на двубоя.

АТЛЕТИКО – БАРСЕЛОНА 1:1

Вече споменахме думите на Луис Суарес след суперсблъсъка в събота. Облак изпъкна с шест спасявания срещу футболистите на Ернесто Валверде, убедителни водачи във временното класиране в Ла Лига, дотогава с пълен актив.

В крайна сметка Суарес все пак успя да преодолее словенската крепост и да даде поне точка на своите, но в два предишни момента се удари като о стена о запечатаната от №13 врата на домакините. В първия случай Облак отби с юмруци шут на уругуаеца, който се беше измъкнал от Диего Годин, а във втория излезе победител в пряк сблъсък очи-в-очи с голаджията на Барса.

ЛЕГАНЕС – АТЛЕТИКО 0:0

Три огромни намеси за спасяването на една точка. Играчите на Леганес ще да са прекарали нощта след мача, сънувайки кошмари с участието на Облак.

Вратарят направи така, че Атлети да не си тръгне с празни ръце от „Бутарке”. Първо спря силен изстрел от движение на Набил Ел Жар, малко след това отби прецизен шут на същия нападател на съперника, а когато мачът отиваше във финалната си фаза, центриране на Нордин Амрабат се отклони и… отново на сцената излезе словенският страж, за да спаси четата на Диего Симеоне.

АТЛЕТИК БИЛБАО – АТЛЕТИКО 1:2

Когато на „Сан Мамес Бариа” зад точката за изпълнение на дузпа застане Ариц Адуриц, изходът е ясен. Е, с изключение на случаите когато на вратата е Ян Облак.

Легендарният нападател на баските изпълни с голяма сила и на средна височина дузпата и насреща излезе словенското чудо. Изключително спасяване, с което се запази нулевото равенство и което позволи впоследствие на Атлети да си тръгне с крайно важни три точки от един от най-негостоприемните стадиони не само в Испания, а и в цяла Европа.