Едиз Батран взе драматична победа във финала на Лото Мастърс 2017

Едиз Батран извоюва драматична победа във финала на Лото Мастърс 2017 над Радослав Владимиров с 2:1 сета (5:7, 6:4, 6:3) и даде сериозна заявка за първото място в годишната ранглиста на Интерактив тенис. Мачът се игра на Централния корт на Националния тенис център при условия, достойни за професионалния спорт – със съдия на стол и подавачи на топки. Битката продължи два часа и половина, а студеното време не изгони десетките фенове, дошли да подкрепят двамата играчи. На първия Мастърс на Интерактив тенис за 2017-та за титлата спориха отново Едиз и Радо, но тогава победата отиде при Радослав. Сега Едиз успя да вземе достоен реванш в мач, изпълнен с много обрати, напрежение и красиви разигравания.

Срещата започна на скорост, а Радо направи пробив още в първия гейм. Последваха продължителни размени на топки, с много технични удари, като Едиз заложи на отбранителната игра, а Радо изостряше ударите си с всеки изминал гейм. Напрежението нарасна, като Еди допусна доста двойни грешки, а Радо заложи на късите топки. След няколко размени на пробиви Едиз поведе 5:3 и стигна до 3 сетбола. И когато победата в първия сет изглеждаше сигурна за него, Радо направи няколко невероятни уинъра и не само изравни, но и взе сета със 7:5. Във втория сет Радо беше още по-агресивен и разкарваше Едиз по целия корт. Въпреки отличната си игра в защита, Едиз отстъпи в резултата и се стигна до 4:2 в полза на Радо. Тогава обаче дойде истинско преобразяване в играта на Едиз, който записа шест безответни гейма и взе втория сет с 6:4. Третият сет започна след час и 45 минути игра. Подавачите на топки бяха закарани от организаторите по домовете си, за да могат да станат на следващия ден навреме за училище, топките натежаха, а публиката измръзна. Въпреки това предстоеше най-интересната част от двубоя. Радо показа най-доброто от играта си и поведе с 3:1 гейма. И когато всички очакваха победа в негова полза, Едиз демонстрира отлично придвижване по корта, записа страхотни минаващи удари и обърна резултата до 6:3.

"Играх добре, но Еди ме надигра категорично – каза Радослав след края на срещата. - Игра основно дефанзивно и оказа голяма съпротива. Не очаквах, че ще върне толкова топки една след друга и останах изненадан. В първия сет изпусна три сетбола, а играта беше равностойна. И двамата можеше да победим. В третия сет, при 3:1, мислех, че ще се предаде, но Едиз показа, че има характер. Пребори се мъжки за двубоя, за което го поздравявам. За разлика от миналата година той не играе редовно, а веднъж на два месеца. Времето също беше тежко, топките натежаха. Миналия път, когато играхме един срещу друг, кортът беше сух и топката се движеше по-бързо. Тогава го надиграх тотално, но сега нещата се обърнаха. Затова този спорт е интересен."

"Радо е най-неудобният ми съперник през всичките години, откакто участвам на турнири – коментира Едиз след победата. - Досега нямах победа, макар че сме играли един срещу друг само 3-4 пъти. Той излезе като фаворит, защото тази година спечели най-силните турнири за аматьори в цяла България и е в топ форма. Може би напоследък една-две загуби му повлияха зле, но въпреки това излязох на корта доста респектиран. Но и двамата се представихме под нивото си. За мен това беше очаквано, защото не играя редовно. Мачът започна неочаквано равностойно за мен. За съжаление не можах да се възползвам от 3-те сетбола в моя полза в първия гейм. След това Радо включи на втора скорост с много добри уинъри. Във втория сет ме поведе 4:2, но успях да се стегна. Обичам да играя, когато губя, обичам да обръщам резултата. Но не вярвах, че с Радо ще се получи. Дойде ми някакъв импулс, а явно при него играта спадна. Успях да обърна резултата, както той ме обърна в първия сет и направих 6:4. В третия сет, заради по-тежките топки и заради това, че мачът остана да се играе на мускули, той пак ме поведе 3:1, но аз успях да се стегна и направих немислим обрат. Това може би е една най-големите ми победи,  откакто играя тенис. Изключително престижна за мен с оглед на това, че играя веднъж в месеца. Нямам нито физическа форма, нито рутина, нито качество в играта. Но успях да се преборя в тежките условия и физическото напрежение. Бях пред крампиране отвсякъде и съм много щастлив и доволен. Благодаря много на публиката. Тя беше основен фактор, за да се мобилизирам в трудните моменти. Тук е жена ми и най-добрите ми приятели и това ме окрили. Благодарение и на тях успях да спечеля, за което съм изключително щастлив."

Едиз Батран взе за първото място чек на стойност 500 лв. от спонсора на веригата "Спорт Депо", а Радо беше награден с 300 лв. Двамата със сигурност ще продължат битката в турнирите на Интерактив тенис, тъй като до края на годината остават малко повече от два месеца, които ще бъдат решаващи за първото място в годишната ранглиста на лигата.