Очаквайте в 17:00 - Женско футболно първенство: Пълдин - Локомотив (Стара Загора)

България се издъни, но се размина с голям срам (видео)

Националният отбор на България се изложи жестоко в гостуването си на Люксембург в последна среща от световните квалификации за Мондиал 2018. Тимът на Петър Хубчев завърши 1:1, като за първи път в своята история не победи отбора от Херцогството. Досега "лъвовете" имаха 13 победи в 13 мача, а шест от тях бяха на стадион “Жозе Бартел”, където този път "трикольорите" проспаха първото полувреме, като можеха да се приберат на почивка с няколко гола пасив.

Оливие Тил в 3-ата минута и Ивайло Чочев в 67-ата минута отбелязаха головете за първото равенството между тези два отбора, както и за първото равенство на "лъвовете" в тези квалификации, които завършиха кампанията с 13 точки и без победа далеч от "Васил Левски".

Селекционерът на "лъвовете" Петър Хубчев бе направил три промени в състава от мача с Франция (0:1). Капитанът Ивелин Попов и Ивайло Чочев, които пропуснаха срещата с "петлите" поради наказания, се завърнаха в състава. Те замениха Андрей Гълъбинов и наказания Георги Костадинов. Младият Божидар Краев пък дебютира от първата минута за тима, като смени Станислав Манолев, който бе оставен на пейката през всичките 90 минути.
Още в 3-ата минута "трикольорите" допуснаха гол във вратата на Пламен Илиев. Оливие Тил бе точен за домакините с удар от границата на наказателното поле. Както е известно, при поражението с 0:1 от Франция, "петлите" също отбелязаха в третата минута. Левият защитник Петър Занев, който беше капитан срещу французите, се контузи в бедрото и бе заменен от Антон Недялков в 14-ата минута.

Тимът на България играеше бавно и без идея в атака, а при контраатаките на домакините изпитваше трудности. Веднъж и Николай Бодуров сбърка в наказателното поле пред Илиев, но не се стигна до удар във вратата на българския вратар.
Първият удар във вратата на домакините бе в 34-ата минута, когато Попов стреля от фаул в ръцете на Жубер, който финтира майсторски Спас Делев секунди по-късно, обирайки аплодисментите на публиката. Краев не успя да намери Попов при следващата атака на "лъвовете", центрирайки високо над главата на своя капитан.

В 42-ата минута домакините бяха близо до втори гол, но Пламен Илиев спаси. Турпел остана сам срещу него, но стражът парира. Последва нов изстрел на Тил, но Недялков изби, а след това и Мартинс пробва да се разпише без успех. В последната минута на първата част нова добра атака на Люксембург завърши с удар от въздуха на Жоаким, който Илиев спаси.

Андрей Гълъбинов смени Краев в 47-ата минута, като моментално застана на върха на атаката. Чиста голова ситуация обаче имаше отново пред вратата на Илиев. Бодуров върна топката назад, но изведе Жоаким, който се забави с финтовете си, подаде на Турпел, който стреля, но последва рикошет и корнер за домакините.

В 55-ата минута Ивайло Чочев стреля с глава, но Жубер спаси. Това бе първата реална възможност за гол пред българите. Мартин Райнов замени Симеон Славчев, а Ивелин Попов получи жълт картон за груб фаул. Гълъбинов пък пропусна да изравни в 62-ата минута. Нападателят пое добре топката на гърди и стреля, стражът на домакините обаче изби в корнер.

Натискът на българите даде резултат в 67-ата минута, когато Спас Делев центрира отдясно, а Чочев изравни с глава, след като бе оставен непокрит. Голът е трети за халфа в 15 мача за България. В 72-ата минута Гълъбинов с глава стреля над гредата на домакините. Той засече центриране на Неделев, но не уцели вратата. Таранът бе блокиран при поредната опасна атака на гостите.

Капитанът Попов бе изпреварен от защитник, а след това не атакува добро центриране пред вратата на Жубер. Вратарят спаси слаб удар на Гълъбинов в 85-ата минута. Родните национали и щабът ни поискаха дузпа в 87-ата минута за игра с ръка в наказателното поле на домакините, но такава не бе отсъдена.

В последните минути двата отбора видимо изморени търсеха победата, но извършиха много фаулове, като положения липсавха и срещата завърши 1:1.

Така националният отбор на България записа нова срамна страница в своята история. При Хубчев тимът демонстрира израстване, показват го победите над Холандия (2:0) и Швеция (3:2), но продължава да има прекалено много слабости, за да мечтае реално за класиране на голям форум. "Лъвовете" не са постоянни, губят точки срещу аутсайдерите, а в мача с Люксембург бяха катастрофално слаби преди почивката и рискуваха да запишат най-големия се резил в световни квалификации. Далеч от "Васил Левски" показват коренно различно лице. В трети пореден мач до 7-ата минута отборът вече губи в резултата, а освен това липсват класни играчи и лидери на тима, които да се нагърбят с отговорността в тежките моменти. Със страх футбол на високо ниво не се играе. Това са част от основните неща, върху които селекционерът на България и момчетата му трябва да поработят, за да имат шанс да се класират на Евро 2020.