Люксембург - два Мондиала, последното попадение на Камата и отказът на Стилиян

Националният отбор на България излиза тази вечер на стадион “Жозе Бартел” в Люксембург в последен мач от световните квалификации. "Трикольорите" не са гостували на този стадион от 11 години. За последно това се случи в европейска квалификация на 11 октомври 2006 година, когато селекционер бе легендата Христо Стоичков, а "лъвовете" победиха много трудно с 1:0. Успехът дойде след единственото попадение с националния екип на централния защитник Александър Тунчев, а сензационно след победата капитанът Стилиян Петров се отказа от участие в националния отбор, като обяви Камата за основната причина в това негово решение.
Носителят на "Златната топка" пък бе капитан на България в предното ни гостуване в Херцогството в квалификациите за Евро 2000 -  31 март 1999 година, когато отбеляза и последния си гол с националната фланелка. Той бе под номер 37, което му отрежда трето място във вечната ранглиста на голмайсторите в представителния ни тим след Димитър Бербатов (48) и Христо Бонев (47).
" Трикольорите" спечелиха с 2:0, а той и Ивайло Йорданов се разписаха (бившият играч на Спортинг също отбеляза последното си попадение за "лъвовете" в този мач) преди почивката, след като се възползваха от отлични асистенции на младия тогава Христо Йовов.
Три години по-рано - на 8 октомври 1996 година, отново в световна квалификация, България спечели много трудно с 2:1 на стадион "Жозе Бартел", където новият селекционер Христо Ботев пусна дебютанта Георги Иванов-Гонзо от първата минута. Таранът си партнираше с Емил Костадинов, който пък отбеляза и победното попадение. Капитанът на тима Борислав Михайлов имаше решаващо спасяване, а друг от водещите играчи на "златното поколение" - Красимир Балъков, бе вкарал първия гол от дузпа.

В европейската квалификация за Евро 1988 България постига най-голямата си победа в Люксембург - 4:1. Аян Съдъков, Наско Сираков, Лъчезар Танев и Христо Колев са точни през втората част.
През септември 1985 година тимът, воден от Иван Вуцов, печели с 3:1, като си гарантира участие на световните финали в Мексико`86, прекъсвайки серията от 12 години без участие на Мондиал. Тогава "лъвовете" решават срещата още до 33-ата минута след автогол на Хелерс (3), както и голове на Костадин Костадинов (26) и Георги Димитров (33). Двубоят отново е на стадион “Жозе Бартел”, който тогава носи името "Мунисипал".
Преди това през декември 1969 година "лъвовете" отново подпечатват визи за Мондиала 1970 година в Мексико, след като печелят с 3:1 последната си световна квалификация, а головете отбелязват Динко Дерменджиев, Димитър Якимов и Христо Бонев. Именно това е и първото гостуване на България в Люксембург.
Балансът досега в Люксембург е повече от положителен, направо отличен - шест победи от шест мача за България, както и голова-разлика 15:4, в полза на "трикольорите".