Обрат прати Латвия на осминафинал на ЕвроБаскет (видео)

Обрат и победа срещу Русия осигуриха на Латвия място в осминафиналната фаза на ЕвроБаскет 2017. Балтийците спечелиха четвъртия си мач от група D на турнира с 84:69, а това стана факт след перфектно изиграно второ полувреме във “Фенербахче Арена” в Истанбул. “Сборная” също продължава напред, но това бе ясно още преди този мач.

Двата тима изиграха нискоезултатна първа част, завършила с минимален аванс за Русия и 12:15. Въпреки проблемите в нападение на Алексей Швед, съотборниците му заиграха стабилно през следващия период, в който вкараха 29 точки и поведоха с 34:44 в средата на двубоя.

Латвийците сякаш се събудиха и показаха на какво са способни и след серия от 18-6 в третата част поведоха с 52:50, а кош със сирената на Дмитри Кулагин върна нещата в стартова позиция - 52:52 след 30 минути. Кристапс Порзингис прекара доста време на пейката, заради натрупани лични нарушения, но Янис Тима поведе латвийците напред и те се откъснаха на 8 точки от съперника за 69:61 в четвъртата част, а след това удържаха позициите си, за да триумфират с 84:69.

Именно Тима бе най-резултатен със своите 22 точки, 6 борби и 3 асистенции. Порзингис вкара 11 точки, с колкото завърши и Роландс Шмитс. Латвия нямаше ден в тройката с 4/20 и общо 20% спрямо 42% успеваемост в турнира досега, но руснаците също не стреляха добре от тази зона с 5/21.

Алексей Швед бе най-резултатен за загубилия тим с 21 точки и 6 асистенции, а Тимофей Мозгов вкара 16 точки.