възможно ли е съдийски грешки да опредлят шампионът на Англия - гледайте "Контра"

Федерер подчини Колшрайбер, Дел Потро с епичен обрат срещу Тийм (видео)

Носителят на рекордните 19 титли от “Големия шлем” и 5-кратен шампион на US Open Роджър Федерер направи втори пореден много силен мач на тазгодишното издание на Откритото първенство на САЩ. 36-годишният швейцарец, поставен под №3 в схемата, запази шансове да се изкачи на първото място в световната ранглиста след края на последния за годината турнир от “Големия шлем”, след като на 1/8-финалите надигра поставения под №33 германец Филип Колшрайбер с 6:4, 6:2, 7:5.

Федерер започна участието си в турнира с две трудни петсетови победи, но след това в третия кръг не даде шанс на испанеца Фелисиано Лопес, а тази нощ записа и 12-а победа от 12 двубоя срещу Колшрайбер. По този начин Федерер се приближи само на победа от евентуален сблъсък на полуфиналите с големия си съперник през годините Рафаел Надал. Испанецът си осигури място на 1/4-финалите няколко часа преди Федерер, разгромявайки с 6:2, 6:4, 6:1 украинеца Александър Долгополов.

Федерер реализира пробив в седмия гейм на първия сет и го затвърди, за да поведе с 5:3. Германецът взе следващото си подаване и стигна до дюс в десетия гейм, но швейцарецът не допусна по-сериозни усложнения на нещата и затвори първия сет. В началото на втората част нямаше пробиви, но след 1:2 Федерер направи серия от 5 поредни гейма и набързо си гарантира спечелването на сета. Третият сет вървеше към тайбрек, но в последния момент, при 5:5q Роджър реализира пробив и после със своя начален удар без проблеми сложи точка на спора след 1 час и 51 минути игра.

Трябва да се отбележи, че Федерер взе мистериозен медицински таймаут извън корта след края на втория сет. В третата част не изглеждаше, че швейцарецът изпитва физически проблеми, но по всичко изглежда, че проблемите с гърба, появили се на финала срещу Александър Зверев в Монреал, не са изцяло в миналото.

На 1/4-финалите Маестрото от Базел ще мери сили с добре познат съперник - аржентинеца Хуан Мартин Дел Потро, от когото загуби на финала в Ню Йорк преди 8 години. Поставеният под №24 Дел Потро надделя след епична битка и невероятен обрат от 0:2 сета над поставения ппод номер 6 австриец Доминик Тийм. Делпо взе всичко на всичко общо три гейма в първите два сета, а в четвъртия изоставаше с 2:5, спаси и 2 мачбола и в крайна сметка се пребори за победа с 1:6, 2:6, 6:1, 7:6 (1), 6:4 след повече от 3 часа и половина игра.

Тийм спечели първите 5 гейма в мача и убедително взе първия сет, а във втория поведе с 4:0. След това двамата си размениха по два гейма без пробиви и австриецът изглеждаше близо до победата. В третия сет ролите се размениха и аржентинецът поведе с 3:0, а а след 3:1 взе още три поредни гейма, за да изпрати мача в четвърти сет. В него Дел Потро пръв направи пробив, но след това се срина и при 2:5 не се виждаше как ще успее да се върне в мача. Дел Потор обаче го стори, пробивайки за 5:5 в момент, в който Тийм сервираше за място на 1/4-финалите. При 5:6 аржентинецът заличи два поредни мачбола при 15:40 и някакси удържа подаването си, добирайки се до тайбрек. В него Делпо не даде никакъв шанс на съперника си, като поведе с 4:0, а след 4:1 взе още три поредни точки и това означаваше сет №5. В него Дел Потро успя да пречупи Тийм, пробивайки го в десетия гейм за 6:4 и се поздрави с поредна титанична победа в белязаната си от проблеми с китките кариера.