Браво, лъвове! Шведската прокоба падна, България мечтае (видео+галерия)

Отборът на България постигна историческа победа над най-големия си кошмар през последните 25 години - Швеция. "Лъвовете" удариха три шамара над скандинавците в световна квалификация от група "А" за Мондиал 2018 в Русия, като победиха с 3:2, записвайки една от най-сладките победи на "трикольорите" за този век.

Освен всичко друго това беше и първа над този съперник от почти 50 години насам. За последно това се беше случило през ноември 1967 година (3:0), отново в София, но в европейска квалификация.

Жалкото обаче е, че само около 11 000 зрители присъстваха на стадион "Васил Левски" в този изключително драматичен сблъсък. Станислав Манолев (12), Георги Костадинов (33) и Ивайло Чочев (79) бяха точни за родните национали, а дебютиралият от първата минута Пламен Илиев спаси дузпа в 16-ата минута. За "Тре крунур" попаденията през първата част бяха дело на Лустиг (29) и Берг (44), които на два пъти възстановяваха равенството.

България - Швеция Селекционерът на "лъвовете" Петър Хубчев пък бе изгонен още в 18-ата минута от рефера Паоло Талявенто, след като бурно протестира срещу решение на италианеца.

Българският специалист заложи на 4-3-2-1, като под рамката на вратата застана Пламен Илиев, а пред него като централни защитници действаха Божидар Чорбаджийски и Васил Божиков. На левия бек е Петър Занев, а на десния - Страхил Попов.

Пред тях тройката дефанзивни полузащитници бяха Симеон Славчев, Георги Костадинов и Ивайло Чочев. На лявото крило действа Георги Миланов, а на дясното - Станислав Манолев. На върха на атаката бе капитанът в този мач Ивелин Попов.

Още в 6-ата минута Чочев пропусна да даде аванс на "лъвовете". Халфът получи топката зад защитата, но не успя да поеме добре топката, като вратарят Олсен излезе и изби в корнер.

България - Швеция Добрата игра на България продължи и попадението не закъсня. Станислав Манолев бе точен с глава в 12-ата минута. Той вкара петто си попадения с националната фланелка,  след като засече отлично центриране на Георги Миланов. Играчът на московския ЦСКА пък бе изведен отлично от Попов. Голът бе първи за България във вратата на Швеция от 8 септември 1993 година, когато отново в световна квалификация, и отново на "Васил Левски", Христо Стоичков се разписа от дузпа за крайното 1:1. След това "Тре крунур" записа седем поредни победи срещу нас с голова-разлика 20:0, превръщайки се в най-големия кошмар на "лъвовете" през последния четвърт век.

България - Швеция В 16-ата минута Пламен Илиев бе страхотен. Той спаси дузпа на Форсберг, която бе отсъдена за нарушение на Костадинов, въпреки че играчите на България оспорваха това решение. Стражът бе блестящ и при добавката, когато парира удар на Аугустинсон. Секунди по-късно Петър Хубчев бе изгонен от Паоло Талявенто заради оспорване на негово решение.

България - Швеция В 29-ата минута Лустиг изравни с глава след центриране от корнер. Бранителят бе оставен непокрит в центъра на отбраната, като без проблем прати топката в мрежата на Илиев.

Бившият халф на Левски Георги Костадинов върна преднината на България в 33-ата минута. Той също се разписа с глава, засичайки центриране от фаул на Ивелин Попов. Попадението е второ поред за играча на Макаби Хайфа, който бе точен в Беларус при поражението с 1:2.

България - Швеция Именно капитанът Попов бе близо до трети гол. Играчът на Спартак (Москва) проби отляво, стреля силно, но Олсен изби. Това се случи в 40-ата минута. Четири минути след това Берг изравни с глава. Нападателят засече с глава центриране отдясно на Лустинг, като защитата на "трикольорите" отново остави играча в жълто безпроблемно да насочи топката във вратата.

България - Швеция Второто полувреме започна с по-активна игра на скандинавците, които в рамките на две минути можеха да стигнат до пълен обрат, но Илиев бе на висота. Стражът първо изби в корнер бомбен удар на Форсберг от фаул на границата на наказателното поле. Това се случи в 56-ата минута, а в 59-ата минута вратарят боксира нов изстрел на Форсберг от 11 метра.

Тодор Неделев замени Миланов. Играчът на Ботев бе близо до гол с глава, но защитник изби пред него центрирането на изигралия страхотен мач Манолев. Последва ново спасяване на Илиев след удар отдалеч.

България - Швеция част I Бранителят на Манчестър Юнайтед Линдельоф изби хубаво центриране на Занев отляво при една от острите контраатаки на България.

Младият Божидар Краев смени Манолев, който получи заслужени аплодисменти от публиката по трибуните. С първото си докосване бившият играч на Левски центрира към Попов, който чакаше да се разпише, но защитник изби пред него.

България - Швеция Три минути по-късно в 79-ата минута българските фенове отново изригнаха. Попов тръгна през центъра фронтално срещу вратата на Олсен, после десетката намери Чочев, който с майсторско изпълнение от 20 метра вкара за 3:2, с второто си попадение за представителния тим на страната.

България - Швеция От този момент до края на мача публиката не се спря, предчувствувайки този така чакан успех. Ивайло Димитров дебютира за България, като на контраатака родните национали пропуснаха да вкарат и четвърти гол. Защитата и Пламен Илиев бяха на висота, а Чорбаджийски изби с глава силен удар в корнер. Последните минути се появи втора топка на терена, имаше забавяне от страна на родните национали, но това е най-нормалното, след едно толкова дълго и мъчително чакане.

България - Швеция След много бой и резили срещу шведите, които ни биха тежко седем пъти поред, мечтаехме за гол, а сега вкарахме три, освен това ги победихме. Браво на момчетата на Петър Хубчев, които имат вече 12 точки след победите в София над Люксембург (4:3), Беларус (1:0), Холандия (2:0) и Швеция (3:2), като изостават на една от скандинавците, а също така на четири от новия лидер в групата Франция.

Радостта на националите след мача В неделя предстои гостуване на Холандия, която отнесе четири гола от "петлите" и се сбогува със световното първенство. Феновете на България пък се надяват да се повтори резултатът от последната среща в Амстердам през 2012 година, когато победихме сребърния медалист от световното първенство в ЮАР с 2:1. Това бе в контрола, но мечтите са безплатни, а също така задължителни след този триумф.

3:2 Чочев (79)

България: 13. Пламен Илиев, 2. Страхил Попов, 3. Петър Занев, 4. Божидар Чорбаджийски, 6. Симеон Славчев, 7. Георги Костадинов, 10. Ивелин Попов (к) (83-9.Ивайло Димитров), 11. Станислав Манолев (75-12. Божидар Краев), 15. Васил Божиков, 17. Георги Миланов (61-8. Тодор Неделев), 18. Ивайло Чочев
Селекционер: Петър Хубчев

Швеция: 1. Олсен, 2. Лустиг, 3. Линдельоф, 4. Гранквист (к), 6. Аугустинсон, 8. Екдал (70-7.Ларсон), 9. Берг, 10. Форсберг, 13. Йохансон (85-22.Арментерос), 20. Тойвонен, 21. Дурмаз (82-17.Клеасон)
Селекционер: Яне Андерсон

Главен съдия: Паоло Талиавенто (Италия)
Жълти картони: Костадинов, Божиков, Чорбаджийски, Чочев - Б,  Тойвонен - Ш
Стадион: “Васил Левски”, София - 11 000 зрители