Ливърпул разказа играта на Арсенал, но пожали Венгер със само четири гола (видео)

Ливърпул затвърди впечатлението от миналия сезон, че играе много силно срещу водещите отбори в Премиър лийг и победи безапелационно Арсенал с 4:0 на "Анфийлд". Това бе трети пореден успех на мърсисайдци над "артилеристите", като той можеше да е далеч по-изразителен, ако домакините бяха реализирали повечето си положения. Роберто Фирмино (17'), Садио Мане (40'), Мохамед Салах (57') и Даниел Стъридж (77') се разписаха за Ливърпул, а гостите, сред които цареше тотален хаос, не успяха да нанесат нито един точен удар за целия мач.

Юрген Клоп взе решение да замени вратаря на Ливърпул за това дерби. Лорис Кариус този път беше титуляр, а Симон Миньоле, който започваше във всички мачове от началото на кампанията, дори не попадна в групата. Джо Гомес пък замени Трент Александър-Арнолд отдясно на отбраната на домакините.

Голямата новина в състава на Арсенал бе завръщането на Алексис Санчес, който започна за първи път от началото на сезона. Лоран Косиелни се завърна след наказание, а Роб Холдинг замени Сеад Коласинак в отбрана. Александре Лаказет остана на пейката за началото.

Домакините очаквано стартираха по-активно, но в седмата минута "артилеристите" бяха близо до гола. Санчес разсече отбраната с подаване към Уелбек, който обаче загуби баланс в момента на удара и стреля над вратата. В 10-ата минута Салах пропусна стопроцентова възможност за гол, след като получи страхотен пас от Джан на далечната греда, но когато всички очакваха египтянинът да открие, той стреля в Петер Чех и стражът спаси. Този пропуск не смути мърсисайдци, които продължиха да надиграват тотално лондончани. Така се стигна до 17-ата минута, когато логичното се случи. Фирмино изскочи от задна линия и засече хубаво с глава центриране на Гомес отдясно - 1:0. Две-три минути по-късно Джордан Хендерсън бе изведен от Фирмино, но ударът на халфа мина встрани от вратата.

В 25-ата минута Чех изби удар на Салах, а минута след това бившият играч на Рома прати топката във вратата на гостите, но това попадение правилно бе отменено заради засада.

Пет минути преди почивката Ливърпул заслужено удвои аванса си след страхотна контраатака, при която Фирмино намери Мане отляво, а сенегалецът напредна на скорост и стреля технично в далечния ъгъл, отбелязвайки великолепно попадение. Това бе трети гол за нападателя от началото на сезона.

В 53-ата минута домакините изпуснаха нова възможност. Салах центрира от фаул, Джан отклони с глава, но след това Матип и Ловрен не успяха да засекат пред голлинията. Минута след това Салах отново се озова очи в очи с Чех, но пак не успя да преодолее стража. В 57-ата минута египтянинът все пак успя. Белерин изгуби топката и Салах отново получи шанса да използва скоростта си и да се откъсне сам срещу Чех. Този път бързоногото крило пусна топката покрай стража и оформи класическата преднина на домакините.

Арсен Венгер опита да промени нещо, като включи в игра Лаказет и Жиру, които замениха Санчес и Окслейд-Чембърлейн.

В 70-ата минута Мане бе близо до четвърти гол, след като излезе срещу Чех. Стражът се намеси, но топката мина под полонжа му и се насочи към голлинията, където обаче Белерин успя да изчисти. В 78-ата минута Стъридж, който се появи като резерва на мястото на Мане, покачи на 4:0. Фирмино изнесе от собствената си половина, подавайки към Джан, който направи мощен рейд, след което пусна към Салах отляво. Последният центрира към далечната греда, където Стъридж засече с глава.

Ливърпул излезе на второ място във временното класиране с актив от седем точки - две зад Манчестър Юнайтед. Арсенал е на 16-а позиция с една победа и две загуби.