Барселона отмъсти на Вардар и е финалист на Супер Глоуб

Отборът на Барселона се класира за финала на световното клубно първенство по хандбал за мъже - Супер Глоуб, което се провежда в катарската столица Доха за осма поредна година. Каталунците си осигуриха място в битката за трофея след сладка победа с 32:29 гола над Вардар (Скопие), чрез която взеха реванш за загубата от македонците на полуфиналите в Шампионската лига през миналия сезон.

В началото на юни именно Вардар вдигна най-ценното клубно отличие в Европа, но сега тимът от македонската столица няма да има възможност да се бори за световната клубна титла. Основна причина за поражението бе слабото начало на Вардар, който в средата на първото полувреме изоставаше с 3:9. Това доведе до смяна на вратаря Арпад Щербик. Бившият играч на Барса отстъпи мястото си на сърбина Страхиня Милич.

До почивката изоставането бе намалено до 11:14, а малко след началото на второто полувреме се стигна и до равенство. Зрителите по трибуните видяха такова и след точно 50 минути игра - 25:25.

В заключителните моменти обаче, за разлика от двубоя между двата тима в Шампионската лига, Барселона показа далеч по-добра ефективност при своите нападения. 9-кратните клубни шампиони на Европа поведоха с 2 гола след попадение на 19-годишния френски десен гард Дика Мем, и до края не позволиха на македонците отново да изравнят.

Именно Мем бе един от най-полезните за успеха с 6 попадения, извеждайки испанския гранд до трети финал в Супер Глоуб след тези през 2013 и 2014 година, в които каталунците триумфираха с победи над Хамбург и Ал Сад.

Именно Барса е един от трите най-успешни тима в световния клубен шампионат. С два трофея от надпреварата е и друг испански клуб - Сиудад Реал, който има и един загубен финал.

А в предстоящата битка за титлата в Доха, съперник на каталунците ще бъде шампионът в последните две издания на Супер Глоуб - Фюксе (Берлин). Германците имаха тежък четвъртфинал срещу бразилския Пиниейрос в петък (33:31), но това не им попречи да спечелят с лекота срещу домакините от Ал Сад. Крайният резултат в срещата бе 30:23 гола.

Фюксе има възможност да стане първият отбор в историята с три поредни титли от Супер Глоуб. През 2016-та отборът от Берлин победи Пари Сен Жермен с 29:28 на финала, а година по-рано надигра унгарския Веспрем с 28:27 след продължения.

Двубоят за титлата и срещата за бронзовите медали ще се изиграят в понеделник. В битка за пето място ще излязат Есперанс (Тунис) и Пиниейрос, а за седмата позиция ще спорят иранският Нафт Гахсаран и Сидни Юнивърсити (Австралия).