България отстреля Португалия с 15 тройки (галерия)

България затвърди традицията си да побеждава Португалия в официални баскетболни срещи. Активът на “лъвовете” срещу този съперник остана стопроцентов и след визитата в град Синеш на брега на Атлантическия океан, където родните играчи не оставиха шанс на домакините и триумфираха с 82:71 в първата си среща от предварителните квалификации за Мондиал 2019 в Китай.

Следващото препятствие пред националите е Беларус, чийто тим ще гостува в "Арена Ботевград" тази събота.

Баскетболистите на Любомир Минчев демонстрираха самочувствие, сработеност и настроение още от първата минута. Българите наложиха своята воля рано в двубоя и не дадоха на Португалия да поведе нито за момент в началната четвърт, а в последствие и въобще в мача. След доброто начало и 11:7 в средата на този период, нашите вдигнаха оборотите, за да поведата с 22:12 минута преди края, а след 10 минути резултатът бе 26:16.
Португалия - България
Големият български удар дойде в десетте минути преди почивката. Тогава гостуващия днес представителен тим на родината ни допусна точно толкова точки в коша си - 10, а за сметка на това наказа домакините с цели 26. Мартин Маринов влезе силно от пейката и се включи силно към лидерите до момента, които бяха двамата капитани Павел Маринов и Чавдар Костов, както и обичайните заподозрени Александър Везенков и Дий Бост. На почивката България бе напред с точно 25 точки - 51:26.

През първата половина българите бяха почти безгрешни от тройката с 9/14 от далечна дистанция, докато португалците не успяха да отбележат при нито една от общо 17 стрелби за три точки в собствената си зала.
Лошата серия на домакините от разстояние бе прекъсната около минута след подновяването на двубоя, но въпреки това те трудно догонваха българите. Все пак в третата част Португалия вкара 24 точки срещу общо 26 за предходните две, но и след 30 минути нашите национали бяха лидери - 71:50.

В оставащата четвъртина в Синеш българите видимо намалиха оборотите, а тя бе нискорезултатна за "трикольорите", но до обрат не се стигна, а първата победа на България в предварителните квалификации за Мондиал 2019 бе узаконена по добър начин - 82:71.

Дий Бост поведе България с 23 точки и 5/7 от тройката, Чавдар Костов последва примера му с 18 точки, докато Александър Везенков вкара 13 точки, овладя 13 борби, даде 5 асистенции, допълвайки представянето си с 2 отнети топки и 1 чадър, както и 7 грешки.