Пресконференция на Николай Костов преди мача със Славия

Реал детронира Фенербахче и прегърна Десетата

Реал (Мадрид) е новият крал на баскетболна Европа. “Белите” детронираха Фенербахче, печелейки финалната среща в Белград с 85:80 и взеха така бленуваната десета евротитла. Тимът от столицата на Испания ще постави този трофей в клубната витрина редом до тези от 1964, 1965, 1967, 1968, 1974, 1978, 1980, 1995 и 2015 година.

Лука Дончич вкара първите шест точки за Реал в мача, но Фенербахче моментално намери отговор и поведе с 5 точки при първия телевизионен таймаут - 6:11. Мадридистите бяха доста затруднени от защитата на истанбулския тим, ала все пак изравниха до 15:15, а Серхио Йул и Антъни Рандолф се погрижиха “белите” да са напред с 21:17 след 10 минути.

Включването на Николо Мели от пейката даде импулс на Фенербахче и турците съкратиха изоставането си до точка - 29:28, а междувременно Йул записа трето лично нарушение на сметката си. Костас Слукас и Брад Уонамейкър заиграха силно в нападение и имаха основна заслуга за това на почивката лидер да бъде техния тим - 38:40.

През третата четвърт изненадващ жокер тласна Реал (Мадрид) напред. Френският национал Фабиен Козьо вкара 12 точки само в рамките на тази част, а Фенербахче завърши с общо 15, като по този начин “белите” се оттелгиха преди четвъртата част с най-голямата си разлика досега - 63:55.

В началото на последната част разликата за първи път в мача достигна двуцифрено измерение, а Реал поведе със 71:61. Испанците успяха да задържат дистанция спрямо съперника си, макар че в заключителните секунди Фенербахче на няколко път сваляше изоставането си до само 3 точки, като в крайна сметка заслужено триумфираха с 85:80 и така донесоха десетата европейска титла в клубната история.

Фабиен Козьо бе най-резултатен за победители със 17 точки, Лука Дончич добави 15, а Трей Томпкинс - 10.

Николо Мели изигра фантастичен мач за Фенербахче и вкара 28 точки, а Брад Уонамейкър добави 14.

РЕАЛ (МАДРИД) - ФЕНЕРБАХЧЕ 85:80  (21:17, 17:23, 25:15, 22:25)