“Златен” ансамбъл на България във финалите на СК в Баку

Българският ансамбъл по художествена гимнастика спечели златните отличия във финалите на Световната купа по художествена гимнастика. Елена Бинева, Мадлен Радуканова, Симона Дянкова, Лаура Траатс и Стефани Кирякова, която замени контузената Теодора Александрова, извоюваха безапелационно първото място във финала в съчетанията с пет обръча. Възпитаничките на Весела Димитрова и Михаела Маевска, които останаха втори в многобоя, получиха оценка от 19.800 точки за златните медали на пет обръча. Шампионките в многобоя Италия останаха втори с 18.000 точки, а бронзовите отличия отидоха у представителките на домакините от Азербайджан със 17.600 точки.

Във финала на три топки и две въжете нашите момичета отново бяха на ниво и заслужиха златните медали с оценка от 19.050 точки. Ансамблите на Япония и Украйна получиха оценки от 18.000 за изпълненията си с топки и въжета и допълниха тройката. Японките обаче заслужиха сребърните медали заради по-високата си оценка за изпълнение, а украинките се наредиха на третата позиция.

Така българското участие на Световната купа в Баку завърши с общо пет спечелени медала - сребърен за ансамбъла в многобоя, златни в двата финала, както и по едно сребърно отличие за Катрин Тасева във финала на лента и за Боряна Калейн във финала на бухалки.

Снимка: Анна Недкова