Перфектно начало за Григор Димитров в Барселона

Най-добрият български тенисист Григор Димитров започна перфектно участието си на тенис турнира в Барселона от категорията АТР500 и с награден фонд 2 510 900 евро. Петият в световната ранглиста Димитров почиваше в първия кръг като поставен под номер 2 в основната схема, а днес постигна първата си победа на клей над 33-годишния французин Жил Симон - категоричното 6:2, 6:1 за 1 час и 22 минути.

Григор започна доста по-колебливо миналата седмица в Монте Карло, но сега бе безкомпромисен срещу един от неудобните си съперници в исторически план и го унищожи за отрицателно време. Димитров вече има четири победи в деветте си срещи с 33-годишния французин, като бе загубил предишните им две срещи на червени кортове. Симон пък вече има 14 поредни загуби срещу тенисисти от топ 10, като последната му е над Жо-Вилфред Цонга през 2013 година.

Димитров изглеждаше напълно възстановен от болките в дясното си рамо и бе стабилен както от сервис, така и от бекхенд и форхенд, а и демонстрира отлична тактическа грамотност в продължителните разигравания.

Следващият му опонент в Барселона е 88-ия в световната ранглиста Малек Жазири.

ПЪРВИ СЕТ

Симон успя да стигне до дюс във втория сервис-гейм на Димитров, благодарение главно на грешки от бекхенд и форхенд страната на българина. Правеше впечатление, че когато французинът опитва да смени посоката на разиграването, обикновено го губеше, но ако системно целеше бекхенда на Григор, имаше по-голям шанс да разчита на неточност.

С отличната си защита също така Симон лишаваше Димитров от няколко уинъра, включително излизане на мрежата при авантаж за българина в третия гейм. След това обаче Григор направи първия си ас и форхенд-уинър, с които поведе с 2:1, но отново не му бе лесно да спечели подаването си. Французинът бе доста по-бърз и грабна сервис-гейма си на нула за 2:2.

Григор започна и третото си подаване с двойна грешка, а след това два пъти сбърка втория удар в разиграването, пращайки форхенда си в аут, с което донесе троен брейкбол на Симон. Перфектно воле на мрежата и отлични два форхенда по правата, довели до грешки на съперника, неутрализираха опасността. Два добри сервиса и страхотни решения на Димитров в последвалите разигравания му осигуриха нов крехък аванс в резултата - 3:2.

Добрите форхенди продължиха и в следващата част, като две грешки на Симон от основната линия допринесоха за първия шанс за пробив в полза на Григор, който се възползва от него с чудесна защита, смяна на темпото и надежден бекхенд - 4:2! Българинът започна да праща първите си сервиси в целта и не изпускаше инициативата в разиграванията и съответно без особено проблеми затвърди пробива - 5:2. Грешките на Симон се увеличиха, но Димитров пропусна сетбол, защото удари топката с рамката на ракетата си, но стигна до втори впоследствие, а Симон му подари двойна грешка за крайното 6:2 след 42 минути игра.

ВТОРИ СЕТ

Димитров поведе с бързо взимане на началния си удар - 1:0, a след това продължи с отлично позициониране по корта да контролира разиграванията и напълно заслужено да стигне до точка за пробив още на този ранен етап от сета. Симон не можеше да вземе надмощие дори когато бе стъпил на основната линия, а българинът бе метър зад нея - форхенд в мрежата на французина доведе до трети пореден брейк и аванс от 2:0. Григор направи четвърта двойна грешка за 30-30, но следващите му два сета не бяха върнати в очертанията и той затвърди уверено - 3:0. Симон най-накрая спря негативната си серия и успя да спечели гейм след седемо поредни в актива на световния номер 5.

Димитров не позволи отпускане и продължи систематично да се доближава до затварянето на мача, повеждайки с 4:1. При 15-30 в полза на Григор той спечели най-дългото разиграване в срещата, демонстрирайки безупречна тактика при размяна на бекхенди и форхенди, но Симон отрази и двата брейкбола. Впоследствие Димитров изпусна и трети, а стигна до четвърти с невероятна защита и страхотно деми воле от бекхенд, превърнало се в уинър покрай излезлия на мрежата опонент. И тази възможност бе отразена, но веднага българинът стигна до нова, благодарение на смач, като вече Симон сбърка и пробивът бе осъществен - 5:1.

Димитров се нуждаеше от три мачбола, но в крайна сметка затвори мача по най-добрия възможен начин - с форхенд-уинър по обратния диагонал - 6:2, 6:1 за само 82 минути игра.