Джак Милър шокира Маркес и спечели полпозишън за ГП на Аржентина в MotoGP

Новият сателитен пилот на Ducati Джак Милър спечели шокиращ полпозишън за утрешната Гран При на Аржентина в кралския клас на мотоциклетизма с миналогодишния мотор на Ducati – GP17. За първи път в своята кариера при най-мощните машини на две гуми той ще стартира от първа стартова позиция. Той заложи на сликове на изсъхващата от дъжда писта "Термас де рио Ондо" и така изпревари Дани Педроса със заводска Honda и Йоан Зарко със сателитна Yamaha, които ще тръгнат утре непосредствено зад него.

Със сликовете рискуваха още само Марк Маркес и Кал Кръчлоу – и двамата с Honda. Те обаче бързо промениха решението си и направиха допълнителен питстоп, за да ги сменят след само една обиколка. Докато те сменяха моторите в бокса, Милър бе на най-добрата обиколка в квалификацията, завършила с време 1:47.153 минути. Тито Рабат, също с GP17, си гарантира престижната четвърта позиция, а Алекс Ринс със Suzuki – пета.

Марк Маркес бе фаворитът за полпозишън, като това можеше да стане неговият пети пореден в Аржентина. Той бе най-бърз в третата и четвъртата свободни тренировки днес, но остана на 0.601 секунди от Милър и ще стартира шести. Пилотът на Aprilia Алейш Еспергаро бе най-бърз след първите завъртания на трасето, но в крайна сметка падна до седмо място, следван от лидера в класирането и победител от Катар Андреа Довициозо, който бе с над секунда изоставане от Милър. Маверик Винялес даде по-добро време от съотборника си Валентино Роси и двамата ще стартират съответно девети и 11-и.

Вторият заводски пилот на Ducati Хорхе Лоренсо не успя да се включи в борбата за полпозишън и остана едва на 14-о място. Сателитният пилот на италианския конструктор Данило Петручи също изненадващо се провали в квалификацията и утре ще стартира едва 18-и.