Левски се измъкна в края, Ботев (Пд) пак страда на "Герена"

Отборът на Левски стартира успешно 2018 година, след като с много голяма доза късмет победи Ботев (Пловдив) с 1:0 в среща от 21-ия кръг на Първа професионална лига. Единственото попадение беше автогол на Пламен Димов в 88-ата минута, а преди това Тодор Неделев (12) и Антонио Вутов (66) удариха гредите. Около 8000 зрители пристигнаха на трибуните на "Георги Аспарухов", за да видят първата официална среща за тази година на двата тима. Гостите пък бяха подкрепяни от 1000 бултраси.

Тимът на Делио Роси изигра много разочароващ двубой срещу "канарчетата", които имаха повече идея какво да правят с топката, но пропуснаха своите възможности. Този път късметът беше на страната на "сините", които отстъпиха с 1:2 след нелеп гол през есента на "Коматево".

Левски - Ботев Пд@@@Носителят на Купата и Суперкупата на България беше много близо да прекъсне серията си от 18 поредни поражения в София срещу Левски за първенство, но автоголът на Димов удължи негативната серия на 19 мача. Последният успех на Ботев в столицата беше преди повече от 20 години - 1 юни 1997 година (1:0).
Любопитен факт е, че днешната среща беше мач №2000 за Левски в елита. Столичани вече имат на сметката си 1184 победи, 461 равенства и 355 загуби.

Това беше първи голям тест за обновения отбор на “сините”, които направиха сериозна селекция през зимната пауза и се подсилиха със 7 нови играчи.
Треньорът на домакините Делио Роси обаче пусна само двама от новите сред титулярите. На вратата започна Божидар Митрев, а пред него в защита действаха Милош Цветкович, Давид Яблонски, Холмар Ейолфсон и Иван Горанов. Филипе Нашименто, Жорди Гомес, Роман Прохазка и Жерсон Кабрал бяха халфовете в системата 4-4-2, а Антонио Вутов и Станислав Костов играеха в атака. Така голямата звезда Габриел Обертан бе оставен на пейката.

Левски - Ботев Пд@@@В същото време Николай Киров пусна Иван Чворович на вратата и Цветомир Панов, Пламен Димов, Радослав Терзиев и Йордан Минев в отбрана. Серкан Юсеин и Лъчезар Балтанов пред защитата, докато Афонсо, Тодор Неделев и Дуде Ндонгала действаха зад Диого Кампос

.

Левски - Ботев Пд@@@

Преди

срещата от агитката на "канарчетата" хвърлиха предмети към Сектор "А", откъдето не им останаха длъжни и ги върнаха в гостуващия сектор

.

Първата опасност беше пред Чворович в петата минута, когато Вутов стреля слабо и вратарят без проблем спаси. Минута по-късно "канарчетата" отвърнаха с два поредни корнера.

Осмицата на "жълто-черните" Тодор Неделев удари горната греда с хубав изстрел от 22 метра в 12-ата минута. Двата тима се бореха за всяка топка, но трудно създаваха положения до края на първата част.

Второто полувреме започна с пробив на Густаво, които Митрев парира. 60 метров рейд на Иван Горанов вдигна синята публика на крака. Двете агитки пък запалиха своите факли, к

ато направиха атмосфераа още по-хубава на стадиона

.

Бившият играч на Манчестър Юнайтед Габриел Обертан замени разочаровалия Костов в 60-ата минута. Малко по-късно грешка на Нашименто можеше да се окаже фатална на "сините". Португалецът не успя да изчисти топката, като я прати в краката на Диого Кампос, който беше на десет метра от вратата. Бразилецът обаче стреля много лошо и пропусна да вкара своя първи гол в дебюта си. Антонио Вутов в 66-ата минута удари горната греда след центриране от корнер на Нашименто.

Стивън Петков замени Диого, а Паулиньо дебютира за "сините" в 71-ата минута, когато влезе на мястото на Кабрал.

Густаво можеше да се превърне в герой в 77-ата минута. Той стреля от границата на наказателното поле, но Митрев плонжира и изби. Веднага след това Фелипе Бризола влезе на неговото място.

Сержиу Буж замени Вутов в 85-ата минута, а малко по-късно "Герена" избухна.

Обертан проби отляво, след което подаде на Паулиньо, който обърна фронта на атаката към Роман Прохазка. Последният центрира остро към Буш, Чворович се хвърли да пресича топката, но преди него Пламен Димов в опита си да избие коженото кълбо в корнер, но го прати в собствената си мрежа за 1:0.

Попадението вдигна ентусязма по трибуните. Ботев се опита да стигне до равенството след статично положение, но "сините" пропуснаха чрез Обертан да вкарат втори гол.

Така Левски стартира трудно и слабо, но пък за негов късмет с най-важното в джоба - трите точки.

Тимът вече и

ма 42 точки в актива си

, като не позволи на Лудогорец (

51 точки

) и ЦСКА-София (

50 точки

) да увеличат аванса си. Другия кръг "сините" гостуват на "Васил Левски" срещу Септември на Николай Митов, докато "канарчетата", които останаха на пето място с