Баски шамар за Спартак М (видео)

Шампионът на Русия Спартак (Москва) загуби с 1:3 домакинството си на Атлетик Билбао от 1/16-финалите на Лига Европа и до голяма степен се прости с надеждите си да направи пробив в турнира. Вече без Ивелин Попов, който бе пратен под наем в Рубин, "червено-белите" допуснаха много грешки в защита, които баските използваха.

Два гола на Ариц Адурис и попадение на Микел Рико съкрушиха домакините още до почивката, а след нея Луис Адриано оформи крайния резултат, който дава голямо предимство на Атлетик преди реванша на "Сан Мамес".

За спартаковци това бе първи официален мач през годината и за всички фенове на тима бе ясно, че той не е в оптимална форма. Същото обаче се отнася и за Атлетик, който не спечели нито един от последните си 5 двубоя в испанското първенство, а освен това се раздели с най-добрия си защитник Аймерик Лапорт.

Наставникът на домакините Масимо Карера остави на пейката новото попълнение Софиан Хани, а сред титулярите започна лекувалият дълго време контузия Роман Зобнин. Луис Адриано действаше на върха на атаката, Куинси Промес и Лоренсо Мелгарехо нападаха по фланговете, а Денис Глушаков и Фернандо бяха двамата халфове с по-дефанзивни функции.

Наставникът на Атлетик Хосе Сиганда също заложи на 4-2-3-1, с Ариц Адурис в предни позиции и Маркел Сусаета, Раул Гарсия и Иняки Уилиямс зад него.

В груповата фаза на Шампионската лига Спартак разгроми друг испански тим - Севиля, с 5:1, но никой не си правеше илюзии, че днес може да се случи същото. Руснаците бяха по-активни в началото, но Атлетик се защитаваше добре. На два пъти защитници на баските блокираха удари на Глушаков и Промес. В 16-ата минута Глушаков опита специалитета си - силен изстрел от далечна дистанция, но Яго Ерерин спаси.

Спартак привидно контролираше мача, но гостите поведоха при първата си опасна атака. Това стана в 22-ата минута, когато Раул Гарсия подаде на Адурис, ветеранът се промъкна между Иля Кутепов и Сердар Тасчъ, а после хладнокръвно финтира Артьом Ребров и от малък ъгъл пусна топката във вратата.

И след гола домакините продължиха да са тимът, който повече атакува. Промес често се връщаше в средата на терена и действаше в ролята на "десетка". В 32-ата минута късметът обърна гръб на руския шампион, след като Глушаков уцели гредата.

Ситуацията стана още по-тежка за домакините в 39-ата минута. Адурис отново демонстрира головия си нюх и отблизо бе точен за 0:2. Малко преди почивката Дмитрий Комбаров центрира опасно, а Глушаков с глава стреля в аут. В добавеното време на първата част лошо излизане на Ребров опразни вратата и Рико вкара трети гол за Атлетик, въпреки отчаяния опит на Кутепов да изчисти.

Спартак върна едно попадение в 60-ата минута благодарение на Луис Адриано. Бразилецът се възползва от комбинация между Андрей Ешченко и Глушаков, след което спокойно стреля под гредата. Малко по-късно резервата Зе Луиш можеше да върне интригата, но шутира прекалено слабо и Ерерин с лекота улови.

Четвърт час преди края Софиан Хани дебютира за Спартак, заменяйки Глушаков. Домакините изчерпаха физическите си сили и вече беше ясно, че Атлетик ще спечели. В оставащите минути темпото на игра спадна, но въпреки това гостите можеха да вкарат и четвърти гол.