Издънка! Барса игра слабо и неочаквано загуби точки у дома (видео+галерия)

Лидерът в Примера Барселона изненадващо не успя да надвие Хетафе в домакински мач от 23-ия кръг, игран на "Камп Ноу", който завърши 0:0. Лионел Меси и компания предложиха много постна продукция и поставиха антирекорд през първото полувреме, след като не отправиха нито един точен удар. Грешната стъпка на каталунците позволи на Атлетико Мадрид да мечтае за шампионската титла. "Дюшекчиите" вече са на седем точки от челната позиция. Актуалният шампион Реал Мадрид е на 17 точки и с мач по-малко.

Ернесто Валверде разчиташе на любопитна централна двойка в отбрана. Новото попълнение Йери Мина си партнираше с Люка Дин. Филипе Коутиньо попадна в стартовия състав вместо Андрес Иниеста, за да играе в лявата част на полузащитата. Лионел Меси действаше зад Пако Алкасер и Луис Суарес. Пепе Бордалас подреди 4-5-1 с Анхел Родригес като централен нападател.

Барселона - Хетафе@@@

Срещата беше наблюдавана на живо от родната футболна легенда Христо Стоичков. Двубоят започна с висока преса на гостите. Марк-Андре тер Стеген направи ефектен финт срещу Анхел още в първата минута. "Лос кулес" трудно организираха играта си, а кастилският тим действаше със самочувствие. В 13-ата Йери Мина сбърка подаване и даде начало на опасна контра за Хета. Серхио Бускетс се върна бързо и направи много важен шпагат, за да пресече наглед голово подаване към Амат Н’Диайе. Бускетс активно помагаше на двамата централни защитници в своя мач номер 300 в Ла Лига.

Каталунците атакуваха предимно отляво с Жорди Алба, но неговите подавания назад в повечето случаи не намираха желания адресат. В 20-ата Бускетс сгреши пред наказатеното поле на съперника и момчетата от "Колисеум Алфонсо Перес" бързо се прегрупираха в нападение. Тер Стеген излезе десетина метра пред своето поле, за да изчисти с крак. В 23-ата Йери Мина се озова с топка в наказателното поле на гостите, но не укроти по най-добрия начин и ударът му беше блокиран.

В 32-ата "блаугранас" създадоха първото си сносно положение пред вратата на Висенте Гуаита. Иван Ракитич центрира в наказателното поле, Меси овладя на гърди, но не успя да шутира, изпреварен от бранител. В 40-ата Коутиньо загуби владението и с едно подаване се появи отлична възможност за гол. Анхел Родригес се изправи срещу Йери Мина и шутира от дъгата - много близо до гредата в корнер. Минута по-късно Гаку Шибасаки получи в наказателното поле, но избра нещо средно между центриране и удар и Тер Стеген се справи.

В 44-ата Луис Суарес опъна мрежата, но при вдигнат флаг за засада. Уругваецът реагира бурно, но повторенията показаха, че засадата я има. Като цяло момчетата от мадридското предградие играха по-силно през първата част и създадоха по-добрите голови възможности. Барселона приключи първото полувреме без точен удар към вратата в домакински мач от Примера за първи път от 21 април 2012 година (срещу Реал Мадрид).

През второто полувреме барселонци се посъбудиха, но отново им липсваше креативност в атака. Гостите се прибраха плътно и се опълчиха максимално на своя съперник. Първият шут към вратата на Хетафе се появи в 50-ата минута, когато Коутиньо не затрудни Гуаита. В 56-ата Алба проби отляво, насочи към дъгата, където Алкасер асистира на Луис Суарес, а мигновеният изстрел на Лучо не беше достатъчно точен. Повторенията показаха, че може би има засада на уругваеца, пропусната от страничния рефер. Две минути по-късно Коутиньо завъртя много добре топката към далечния ъгъл - стражът Гуаита плонжира и изби.

В 60-ата Хетафе организира бърза акция отдясно, Тер Стеген реши да излиза, но видя, че няма да стигне до топката. Шибасаки опита да се възползва и прехвърли германеца, но не намери очертанията на вратата. В 61-ата Тер Стеген отново взе грешното решение, беше преодолян от Анхел Родригес, но Йери Мина затвори нападателя.

В 62-ата Валверде реагира с двойна смяна. Възстановеният Усман Дембеле замени Алкасер, а Иниеста влезе вместо Коутиньо. В 64-ата "синьо-червените" сгрешиха в опасна близост, топката бързо стигна до Амат, който шутира силно по диагонала, но в обсега на вратаря. В 67-ата Меси беше фаулиран и секунда по-късно отнесе ритник в гърдите, незабелязан от съдията.

В 70-ата Иниеста показа част от магията си, финтирайки защитник на аутлинията. Подаването с външен фалц не намери негов съотборник. В 75-ата Меси центрира от статично положение, Йери Мина се пребори за топката, но ударът му с глава беше прекалено слаб. Две минути по-късно колумбийският защитник се извиси при корнер, стреля към десния ъгъл на вратаря, а топката облиза гредата от външната страна. В 80-ата Лео Меси шутира от 20 метра, Гуаита изби към Алба, който пробва късмета си от малък ъгъл - неточно. В 91-ата Дембеле центрира отдясно, Луис Суарес стреля опасно с глава - вратарят изби с ръка над гредата.

В крайна сметка Барселона изпусна две точки в един мач, който ще иска бързо да забрави. Момчетата на Валверде за първи път от началото на годината ще имат цяла седмица преди следващата среща. Идната събота каталунците гостуват на Ейбар точно преди първия 1/8-финал в Шампионската лига срещу Челси.