Байерн беше тестван до предела, но издържа и вероятно ще е шампион през март (видео)

Байерн (Мюнхен) срещна сериозен отпор от Шалке 04, но все пак успя да се наложи с 2:1 в среща от 22-ия кръг на Бундеслигата. По този начин баварците си върнаха преднината от 18 точки пред втория РБ (Лайпциг) и най-вероятно ще триумфират с титлата още през март.

Роберт Левандовски вкара след само 6 минути, но в 29-ата Франко ди Санто изравни. В 36-ата Томас Мюлер беше точен за 2:1. С попадението си Лева изравни рекорда на Юп Хайнкес от най-много поредни мачове с гол в елита - 11, поставен през сезон 1972/73 г.

Това е девети пореден успех за мюнхенци в елита, като серията им започна след загубата от Борусия (Мьонхенгладбах) през ноември.

Срещата на "Алианц Арена" беше една от най-атрактивните през сезона заради бойката игра на гостите.

Борещите се за нови договори Франк Рибери и Ариен Робен бяха титуляри за домакините. Двамата все още не са убедили ръководството, че заслужават да останат в клуба и през следващата кампания и затова този мач днес беше пореден шанс да се докажат. На пейката седнаха Хавиер Мартинес, Корентен Толисо и Кингсли Коман, но големият отсъстващ в редиците на домакините беше Юп Хайнкес. Треньорът е болен от грип и днес шампионите бяха водени от асистента му Петер Херман.

Срещата е специална за Дейвид Алаба, който днес записа мач №200 в Бундеслигата и подобри рекорда за най-млад футболист, постигнал това - на 25 г. и 6 м.

Доста смело към срещата подходи младият наставник на Шалке Доменико Тедеско, който беше избран за треньор на есенния полусезон. Той заложи на офанзивна схема за разлика от повечето гостуващи в Бавария. В състава беше и бъдещият състезател на Байерн Леон Горетцка, който не разочарова.

Гостите можеха да поведат още във 2-ата минута, когато Брийл Емболо и Даниел Калиджури не бяха достатъчно точни в шутовете си.

В 6-ата обаче Левандовски нямаше как да сгреши на другата врата. Полякът довкара след спасяване на Ралф Феерман на далечен шут на Томас Мюлер.

Играта беше открита и само три минути по-късно "кралскосините" направиха нов пропуск, като този път Тило Кеерер не съумя да насочи кълбото в мрежата от добра позиция след корнер.

В тези минути нямаше дори помисли за защитна тактика от отборите и зрителите се наслаждаваха на положение след положение и пред двете врати. Така Левандовски и Робери пропуснаха за Байерн, а няколко пробива на играчи на Шалке по крилото завършваха с неточно подаване в наказателното поле.

Байерн (Мюнхен) - Шалке 04 2:1@@@

Дойде и 29-ата минута, в която Горетцка показа защо е заслужил да стане част от Байерн. Той прекоси половината терен с топка в крака, последва подаване в наказателното поле и секунди по-късно Ди Санто изравни.

В 34-ата Левандовски беше много близо до връщането на аванса на домакините.

Това обаче стори Мюлер две минути по-късно, когато се възползва от грешно заставане на вратаря Ралф Феерман - 2:1.

Горетцка обаче усещаше импулса в играта си в 40-ата минута за малко да изравни след ново отиграване с нужното самочувствие.

Втората част започна с възможност за Гуидо Бургщалер, който излезе сам срещу вратаря и тръгна да го преодолява, след което падна на земята. Реферът Тобиас Щийлер прецени, че това е симулация и даде жълт картон на нападателя, като дори не пожела ситуацията да бъде разглеждана на повторение.

Играта продължи да е атрактивна, но чистите положения вече бяха рядкост. Шалке направи лека промяна в постройката си с вкарването на Амин Арит и в 70-ата минута се стигна до възможност пред Емболо, но Свен Улрайх спаси опасния му удар.

В 73-ата Байерн пропусна да си гарантира спокойствие, когато Мюлер беше изведен зад защитата, но реши да подава на Левандовски и там нещата не се получиха.

В 77-ата бившият нападател на Борусия (Дортмунд) трябваше само да прехвърли Феерман, но не уцели очертанията на вратата.

В края вече футболистите от Гелзенкирхен нямаха сили и не съумяха да наложат финален натиск.

Шалке е само с една победа в последните пет кръга и вече е чак на шеста позиция.

ГАЛЕРИЯ

Спечели VIP пропуск и виж на живо Купата на FIFA на 14.02 в Парадайс център. Участвай тук!