Марица остана без победа в ШЛ след драма срещу Хемик

Волейболният отбор на Марица (Пловдив) остана без победа в Група С на Шампионската лига за жени, след като отстъпи на полски Хемик (Полице) с 2:3 (19:25, 25:18, 25:23, 20:25, 11:15) в мач от 4-ия кръг, игран тази вечер пред около 2500 зрители в зала "Колодрума".

Марица остана на последното 4-о място в групата без победа, но с първа спечелена точка. Лидер е руският гранд Динамо (Казан) с 4 победи от 4 мача. Следват Хемик с 3 победи и сръбският Визура (Рума) с един успех. За следващия си мач Марица гостува на Визура на 20 февруари (вторник) от 21,30 часа българско време.

Марица взе първата точка в мача, но след това допусна серия на Хемик и бързо изостана. Все пак, до първото техническо прекъсване на първия гейм домакините почти стопиха пасива си до 6:8. На второто прекъсване Хемик вече водеше със 16:10, като задържа шестте точки аванс до края, дошъл при 25:19. 17-годишната посрещачка Александра Миланова направи дебюта си в ШЛ точно в края на гейма.

Във втория гейм Марица тръгна по-уверено и дори имаше аванс от точка на първото прекъсване - 8:7. Пловдивчанки подължиха да играят страхотно, трупаха преднина и взеха най-голямото си преимущество от 7 точки при 17:10. Хемик успя да стопи изоставането си до три точки вече към края на гейма при 21:18, но Марица не позволи да падне още. След четири поредни точки, пловдивчанки взеха частта с 25:18 и така изравниха резултата в геймовете. Хемик отново започна по-силно в третата част, но Марица не позволи откъсване и изравни при 8:8. След това домакините не само заиграха както във втория гейм, но може би и по-добре. Те поведоха на второто техническо прекъсване, а взеха и 6 точки преднина при 18:12. Хемик успя да настигне отново Марица към края на гейма и изравни при 23:23, но пловдивчанки завършиха по страхотен начин гейма, за да поведат с 2:1 след 25:23. За първи път в груповата фаза на Шампионската лига Марица успя да вземе два гейма на съперник, а и за първи път успя да се озове като водещ в резултата.

Полякините отново имаха по-добрия старт в четвъртата част, като поведоха с 4-5 точки и вървяха устремно към тайбрек. С няколко отлични отигравания в защита Марица намали само до две точки пасива си и остана в битката до 17:19. След прекъсването разликата стана само точка, но Хемик стигна до четири геймбола при 24:20 след силна блокада на Страшимира Симеонова за гостите. Последната точка беше решена и от видеоповторението, дало гейма за Хемик с 25:20. Неприятностите за Марица се увеличиха с болки в крака на Десислава Николова, но тя стисна зъби и продължи мача. В тайбрека маричанки отново бяха неудържими, но не до края. Те започнаха с 4:1, и поддържаха 3 точки преднина до смяната на полетата - 8:5. Видеоповторението и късметът бяха на страната а Марица, за да удържи тимът на домакините крехката си позиция до 10:7. Хемик обаче направи серия от 7:0, за да стигне до пълен обрат и до четири точки за мача. В крайна сметка Хемик спечели тайбрека с 15:11 и мача с 3:2.

Три състезателки на Марица завършиха с по 17 точки - Нася Димитрова (4 блока, 2 аса и 52% ефективност в атака), Десислава Николова (1 блок, 1 ас, 31% ефективност в атака и 63% позитивно посрещане) и Симона Димитрова (1 блок, 1 ас, 37% ефективност в атака и 44% позитивно посрещане), но и това се оказа недостатъчно за историческата първа победа в ШЛ.

От друга страна Страши Симеонова игра цял мач за Хемик и се отчете с 9 точки (3 блока и 50% ефективност в атака) за успеха. Най-полезна за полския тим пък бе Малвина Смажек с 20 точки (2 блока, 2 аса, 39% ефективност в атака и 40% позитивно посрещане) за победата.

МАРИЦА (ПЛОВДИВ, БЪЛГАРИЯ) - ХЕМИК (ПОЛИЦЕ, ПОЛША) 2:3 (19:25, 25:18, 25:23, 20:25, 11:15)
МАРИЦА: Лора Китипова 7, Шейна Джоузеф, Десислава Николова 17, Симона Димитрова 17, Виктория Григорова 12, Нася Димитрова 17 - Ивелина Монова-либеро (Радосвета Тенева 4, Александра Миланова 1, Силвия Андреева, Жана Тодорова-либеро)
Старши-треньор: ИВАН ПЕТКОВ
ХЕМИК: Бианка Буша 12, Александра Холстън 12, Малвина Смажек 20, Изабела Белчик 5, Стефана Велкович 10, СТРАШИМИРА СИМЕОНОВА 9 - Александра Кжос-либеро (Сладяна Миркович, Наталия Менджик 13, Катаржина Зарослинска-Крол 2)
Старши-треньор: ЯКУБ ГЛУШАК.