Борнемут бие не само силните

С голове на Джошуа Кинг и Лис Мусе през второто полувреме Борнемут обърна с 2:1 Стоук Сити и продължи силната си серия в Премиър лийг. "Черешките" са непобедени в 7 поредни мача и вече заемат 9-о място в класирането. Гостите откриха рано чрез Джердан Шакири, но в крайна сметка затвърдиха тенденцията да играят слабо на чужд терен и регистрираха първа загуба под ръководството на Пол Ламбърт. "Грънчарите" останаха с 24 точки и се смъкнаха на 18-ата позиция в таблицата.

До неотдавна Борнемут беше сред последните три в класирането, но после дойдоха невероятните резултати срещу лондонските Арсенал, Уест Хам и Челси. "Черешките" взеха 7 точки от тези мачове, а победата на "Стамфорд Бридж" с 3:0 в средата на седмицата ще се помни дълго.

Еди Хау очаквано заложи на същите 11, които започнаха при разгрома срещу Челси. Калъм Уилсън водеше атаката, а Джордън Айб и Джуниър Станислас му помагаха от втора позиция. По фланговете действаха Райън Фрейзър и Чарли Даниълс.

Стоук се представя много слабо като гост през сезона и преди този мач имаше 30 допуснати гола далеч от дома - повече от всеки друг отбор в лигата. След идването на Ламбърт "грънчарите" записаха две поредни сухи мрежи срещу Хъдърсфийлд и Уотфорд, но се намираха само на точка от зоната на изпадащите.

Новото попълнение Папа Алиуне Ндиайе започна като титуляр в средата на терена, Джердан Шакири и Ерик Максим Чупо-Мотинг действаха по крилата, а в предни позиции бе Питър Крауч, който замени в стартовия състав Маме Бирам Диуф.

Джердан Шакири отправи първия опасен удар в 5-ата минута, но той беше блокиран от Стийв Куук. Секунди по-късно нисичкият швейцарец се оказа непокрит на далечната греда и засече с глава центриране на Ндиайе, давайки ранен аванс на Стоук.

Лошите новини за домакините продължиха с контузията на Куук, който трябваше да бъде принудително заменен от Джошуа Кинг. В 18-ата минута Крауч се опита неуспешно да прехвърли Асмир Бегович, а в 21-ата Ндиайде стреля на сантиметри от целта.

До края на полувремето Борнемут организира няколко добри атаки и преди една от тях беше близо до изравняването, но Ерик Питерс се намеси и запази преднината на гостите. В 45-ата минута Джак Бътланд направи първото си важно спасяване, избивайки удар на Джуниър Станислас.

След почивката "черешките" доминираха и в 48-ата минута Кинг шутира мощно, но отново Бътланд показа безспорната си класа. Малко по-късно дебютантът Нидайе можеше да вкара втори гол за Стоук след центриране на Моритц Бауер, но прати топката в аут.

Макар предимно да се бранеха, контрите на "грънчарите" бяха много опасни и Питър Крауч на два пъти пропусна да увеличи аванса на своя тим. В 69-ата минута реферът Пол Тиърни пожали Чупо-Мотинг за много грубо влизане срещу Райън Фрейзър и му показа само жълт картон. Веднага след тази ситуация защитата на Стоук сбърка при поредното центриране и позволи на Джошуа Кинг да се добере до топката и хладнокръвно да изравни.

Голът вдъхна увереност на домакините и десетина минути по-късно те осъществиха пълен обрат. Джордън Айб центрира, а Мусе беше на точното място и вкара първото си попадение в елита на английския футбол.

До края домакините можеха да вкарат и още един гол, но Джак Бътланд се намеси блестящо. Публиката на "Виталити Стейдиъм" обаче се наслади на още един добър резултат, а Борнемут за първи път направи дубъл в рамките на един сезон срещу Стоук.