Ожие с блестящ старт на 2018 и пета поредна победа в рали Монте Карло (видео)

Себастиен Ожие (Ford) започна сезон 2018 в Световния рали шампионат по възможно най-добрия начин с категорична пета последователна победа на бляскавото рали Монте Карло. Французинът оглави подредбата на първия кръг от WRC още в самото начало въпреки грешка в първия хаотичен етап на състезанието, като в съботните и днешните неделни състезателни етапи успя да увеличи своя аванс пред бившия си съотборник От Танак (Toyota).

Попадане в канавка в петък му коства леко забавяне, но след събота той бе начело с половин минута пред Танак. В последния суперспециален етап Ожие спечели една бонус точка и се оплака, че гумите му не са били подходящи за заснежената настилка. От последния етап Танак не взе точка, а бонусът от пет точки отиде при Крис Мийк (Citroen).

Последното място на подиума на рали Монте Карло зае другият екип с Toyota с пилот Яри-Мати Латвала. Заедно със съотборника си Есапека Лапи двамата бяха в тясна борба за последната позиция на подиума почти до последно, докато Лапи не удари автомобила си в снежна преспа на заледен завой, а по-късно в предпоследния етап не излезе от пътя. В крайна сметка той финишира седми.

Пилотът на Citroen Крис Мийк финишира четвърти с много добро представяне в неделя в сравнение с изминалите дни на рали Монте Карло. Пред Лапи финишираха още единственият пилот на Hyundai в топ 10 - Тиери Нювил, и Елфин Еванс с втория Ford. Състезанието се оказа кошмарно за Hyundai, като Дани Сордо претърпя катастрофа в събота, движейки се на трета позиция, а Андреас Микелсен се оттегли заради проблем с алтернатора на автомобила си малко по-рано, отново от трета позиция. Микелсен обаче се върна Rally 2 класа и успя да вземе три бонус точки от последния етап.

В дъното на топ пилотите останаха Браян Буфие с третия Ford в топ 10 и Крейг Брийн с втори Citroen. Във WRC2 с преднина от внушителните 14 минути финишира Ян Копецки с Skoda.