Вожняцки дочака своя голям триумф! (видео + галерия)

Каролин Вожняцки е новата шампионка на Australian Open и новата лидерка в световната ранглиста. 27-годишната датчанка надви на финала в Мелбърн досегашната водачка в ранглистата на WTA Симона Халеп със 7:6 (2), 3:6, 6:4 след близо тричасова битка на "Род Лейвър Арина".

СТАТИСТИКАТА НА ФИНАЛА

За поставената под №2 Вожняцки това е първа първа титла от "Големия шлем". 26-годишната Халеп пък продължава да е без трофей от "Шлема".

ФОТОГАЛЕРИЯ НА ФИНАЛА

И двете тенисистки имаха трудни мачове до днешния финал. Във втория кръг Вожняцки губеше с 1:5 в третия сет срещу хърватката Яна Фет и спаси 2 мачбола по пътя към впечатляващ обрат и победа с 3:6, 6:2, 7:5.

Вожняцки дочака своя голям триумф@@@
Румънката пък получи травма на глезена още в първия си мач - срещу австралийката Дестани Аява, но въпреки това спечели в два сета. След това тя надделя с 4:6, 6:4, 15:13 над американката Лорън Дейвис в третия кръг, а на полуфиналите прекърши шампионката от 2016 година Анжелик Кербер (Германия) с 6:3, 4:6, 9:7.

Вожняцки вече има 5 победи от 7 мача срещу Халеп, като датчанката е спечелила последните им четири двубоя. 27-годишната датчанка вече има 28 титли на сингъл в кариерата си, като днес грабна първи трофей за 2018 година. До момента Вожняцки имаше два загубени финала в турнирите от "Големия шлем" - и в двата случая на US Open (2009, 2014).

За Халеп това е трети загубен финал в турнирите от "Шлема" след двете й поражения в директния спор за трофея на "Ролан Гарос" (2014, 2017). Румънката остава с 16 титли в кариерата си.

Шампионката прибави към банковата си сметка 4 000 000 австралийски долара от наградния фонд, докато за финалистката остават 2 000 000. Победителката заработи 2000 точки за световната ранглиста, а финалистката прибави към актива си 1300.

При обновяването на ранглистата в понеделник Вожняцки ще бъде на върха със 7965 точки. Халеп пък ще бъде втора със 7715 точки.

ПЪРВИ СЕТ:

Вожняцки бе много стабилна и уверена в началните минути на мача. Тя спечели с лекота откриващия си сервис-гейм, а веднага след това реализира пробив, който затвърди за аванс от 3:0. Постепенно Халеп влезе в ритъм и печелеше без големи затруднения подаванията си, но същото продължаваше да прави и Вожняцки. При 5:3 датчанката сервираше за спечелването на сета, но се стигна до 0:40 и три поредни брейкпойнта за румънката. Вожняцки взе следващите две точки, но при третата изкара топката в аут със сечен форхенд и Халеп се върна в битката за първия сет.

Румънката изравни за 5:5, но Вожняцки сложи край на серията на съперничката си с гейм на нула и при 6:5 отново бе по-близо до спечелването на първия сет. С гейм на 30 обаче румънката вкара сета в тайбрек. В него датчанката взе първите две точки, а след това поведе с 4:1. Халеп съкрати преднината на противничката си на 2:4, но със серия от три поредни точки Вожняцки сложи край на първата част.

ВТОРИ СЕТ:

Двете тенисистки изиграха маратонски трети гейм във втория сет. В него сервиращата Халеп бе опряна до стената, но издържа, като спаси цели 4 точки за пробив и се пребори за аванс от 2:1 при първата почвика в сета, а след края на петия гейм Халеп взе медицински таймаут.

Резултатът се движеше гейм за гейм без пробиви, а при Халеп се появиха физически проблеми, но въпреки това румънката успя да реализира пробив на 15 за 5:3. В следващия гейм видимо изпитващата трудности в придвижването си Халеп мина през какво ли не. Тя първо се измъкна от 15:40, после от печеливша позиция допусна лека грешка, а след това отрази още един брейкпойнт, но в крайна сметка се пребори за 6:3.

ТРЕТИ СЕТ:

Решаващият трети сет започна отлично за датчанката, която направи пробив и поведе с 2:0. Последва епичен гейм, в който сервиращата датчанка даде всичко от себе си, за да удържи подаването си, но при шестия брейкпойнт за Халеп Вожняцки допусна двойна грешка и тенисистката от Балканите се доближи до съперничката си при 1:2. Вожняцки бързо проби за 3:1 и изглеждаше недалеч от триумфа, но румънката веднага върна пробива и интригата се запази.

Румънката сложи край на поредицата от пробиви, печелейки подаването си за 3:3, а след това Вожняцки се пропука на свой сервис и Халеп вече изглеждаше по-близо до големия успех. След края на седмия гейм пък бе ред на датчанката да поиска медицински таймаут, като изглеждаше, че има проблеми в областта на коляното.

Кратката пауза се отрази благотворно на Вожняцки, която взе два поредни гейма и при 5:4 бе съвсем близо до титлата. Сервираща заудължаване на двубоя, Халеп не издържа и с удар в мрежата на румънката мачът приключи. С триумф за Вожняцки.