Левски излъга Пирин след невероятен трилър и 9 мачбола

Волейболният отбор на Левски постигна невероятна 9-а победа в Суперлигата на България. Момчетата на Владимир Николов надделяха като гости на Пирин (Разлог) с 3:2 (25:19, 22:25, 16:25, 25:21, 28:26) в страхотен петгеймов трилър от 16-ия кръг, включващ и 9 мачбола, игран тази вечер в пълната зала "Септември".

Така преди останалите две срещи от кръга "сините" се изкачиха на 5-о място във временното класиране с 9 победи, 7 загуби и 27 точки. За Пирин това бе 4-а поредна загуба, след която остават 4-и с 11 победи и 30 точки. В следващия 17-и кръг Левски е домакин на Миньор (Перник), а разложани ще гостуват на Марек Юнион Ивкони (Дупница).

Началото на първия гейм показа напрежение и за двата отбора, като това се отрази на играта и бяха допускани много грешки. Левски, обаче, се показа по-добрият отбор, като надделя в първата част с по-добра игра на сервис и блокада, от която бяха направени 4 точки. При 8:7 за "сините" холандският разпределител Даан Ван Хаарлем застана на линията за начален удар и разликата нарасна до 14:7. Левски запази преднината си и спокойно взе гейма с 25:19. Във втората част "сините" загубиха концентрация и допуснаха лесни точки. Инициативата мина в страната на Пирин, като домакините направиха разлика. Левскарите успяха да изравнят, но сами допуснаха да изпуснат гейма. При равенството 22:22 две непредизвикани грешки - съответно аут в атака на Евгений Баннов и грешка на Теодор Богданов доведоха до предимство за Пирин, а отлична атака на Радослав Попов сложи край на гейма - 25:22 и 1:1.

Неубедителната игра на Левски беляза третата част, в която Пирин диктуваше играта. Проблеми в посрещането на "сините" не им позволиха да се противопоставят и разложани спечелиха третата част с разгромното 25:16 след отлични изяви на младия диагонал Илиян Преспов. Това, обаче, раздразни "сините" и в0 четвъртия гейм те бяха по-убедителни, като се върнаха в играта и докараха мача до тайбрек след 25:21.

Тайбрекът се превърна в истински трилър, който стигна до рекордните за сезона 28 точки. В него "сините" пропуснаха цели 8 мачбола, но все пак успяха да вземат мача след 28:26. От своя страна домакините от Пирин изпуснаха 4 възможности да затворят срещата в своя полза. Последната точка в мача дойде след много добър сервис на холандския разпределител Даан Ван Хаарлем и контраатака на Гордън Люцканов.

Най-полезен за Левски бе руският посрещач Евгений Баннов, който завърши с 25 точки (2 блока, 47% ефективност в атака и 33% перфектно посрещане) за победата. Опитният капитан Смилен Мляков добави още 22 точки (3 блока и 37% ефективност в атака) за успеха. За тима на Пирин Илиян Преспов (3 аса и 48% ефективност в атака) и Радослав Попов (2 блока, 1 ас, 43% ефективност в атака и 25% перфектно посрещане) реализира 23 и 22 точки, но и това не помогна за успех.

ПИРИН (РАЗЛОГ) - ЛЕВСКИ 2:3 (19:25, 25:22, 25:16, 21:25, 26:28)
ПИРИН: Стилиян Асенов 9, Илиян Преспов 23, Радослав Попов 22, Благовест Катранджиев 13, Костадин Гаджанов 12, Мартин Кръстев 8 - Петър Каракашев-либеро (Георги Чалъков)
Старши-треньор: СЕВЕРИН ДИМИТРОВ
ЛЕВСКИ: Даан Ван Хаарлем 7, Смилен Мляков 22, Евгений Баннов 25, Гордън Люцканов 11, Александър Кордев 17, Теодор Богданов 16 - Мартин Иванов-либеро (Иван Панков, Симеон Александров, Николай Манчев)
Старши-треньор: ВЛАДИМИР НИКОЛОВ.

Статистика: Никола Димитров (скаутмен на Левски)