Празненствата във Велико Търново за 100-годишнината на Етър започват с демонстративен женски мач срещу полския Медик

97-ият в света шокира Тийм

Поставеният под №5 Доминик Тийм отпадна на 1/8-финалите на Australian Open. 24-годишният австриец преклони глава пред американеца Тенис Сандгрен с 2:6, 6:4, 6:7 (4), 7:6 (7), 3:6. За първи път в кариерата си Сандгрен ще играе на 1/4-финал в турнирите от “Големия шлем”, а интересното е, че преди началото на Australian Open той нямаше победа в основната схема на турнир от "Шлема". На 1/4-финалите негов противник ще бъде шесткратният шампион Новак Джокович (Сърбия) или младият талант от Южна Корея Хюнг Чунг. Сандгрен стана и едва вторият тенисист в последните 20 години, който достига до 1/4-финалите на Откритото първенство на Австралия при дебюта си на турнира в Мелбърн.

В първия сет Сандгрен поведе с 3:0, а в осмия гейм направи втори пробив и с 6:2 взе първата част. Във втория сет Тийм спечели подаването на съперника си в третия гейм, малко след това поведе с 3:1 и не допусна връщане на пробива до края на частта.

В третия сет 97-ият в ранглистата Сандгрен пръв проби и поведе с 3:1, но веднага след това се пропука на свой сервис. Австриецът изравни за 3:3, а до края на сета нямаше нови пробиви и се стигна до тайбрек. В него американецът направи мини-пробив за 4:2 и при 6:3 имаше три поредни сетбола. Вторият от тях бе реализиран и Сандгрен бе само на сет от класиране на четвъртфиналите.

В четвъртия сет нямаше пробиви и отново двамата тенисисти трябваше да изиграят тайбрек. Той започна отлично за Тийм, който поведе с 4:1, но Сандгрен изравни за 4:4. При 6:5 за Сандгрен австриецът спаси мачбол с великолепен бекхенд по правата, а секунди по-късно Тийм имаше сетбол при 8:7 и с помощта на своя сервис затвори тайбрека, като изпрати мача в решаващ пети сет.

Петият сет бе решен от един пробив и той бе реализиран от 26-годишния Сандгрен. Американецът спечели подаването на австриеца в шестия гейм и поведе с 4:2. Силите на Тийм стигнаха още само за гейм и така австриецът напусна надпреварата след 3 часа и 54 минути битка на “Хайсенс Арина”.