Ще му стигнат ли силите? Григор е прекарал над 11 часа на "Род Лейвър Арина"

Общо над 10 часа е прекарал на корта Григор Димитров в първите си 4 мача на тазгодишното Открито първенство на Австралия. 11 часа и 33 минути е точното общо времетраене на срещите на Димитров, които световният №3 е изиграл дотук в турнира от "Големия шлем" в Мелбърн и това прави средно по 2 часа и 53 минути на мач.

26-годишният хасковлия е изиграл общо 16 сета (максималният възможен брой е 20) в надпреварата досега. Интересно за отбелязване е, че всичките си 4 двубоя първата ни ракета изигра на централния корт "Род Лейвър Арина". Единствената трисетова победа на Григор до момента бе още в първия кръг срещу квалификанта от Австрия Денис Новак. Това бе най-лесният и съответно най-краткият мач на Димитров дотук в турнира - 1 час и 38 минути. Всеки от останалите три мача на Димитров продължи повече от три часа. Петсетовата драма с квалификанта от САЩ Макензи Макдоналд във втория кръг приключи след 3 часа и 25 минути битка, а една минута по-кратък бе сблъсъкът с надеждата на Австралия Ник Кирьос на 1/8-финалите. 3 часа и 4 минути пък продължи двубоят на българина от третия кръг с коравия руски талант Андрей Рубльов.

Във вторник Димитров ще се изправи срещу наглед по-лек и удобен съперник за хасковлията, особено като се има предвид и късната фаза от турнира. Британецът Кайл Едмънд, 49-и в ранглистата на ATP преди началото на турнира, има две загуби от два мача срещу Григор. Двамата се срещнаха за последно съвсем наскоро - на 1/4-финалите в Бризбън, където Димитров спечели с 6:3, 6:7 (3), 6:4, а мачът ще се запомни и със спортсменската постъпка на Димитров, който в една ситуация в третия сет се притече на помощ на противника си.

Едмънд също е прекарал доста часове на кортовете дотук в състезанието и би трябвало да е не по-малко изморен от нашето момче. Единственият по-лек мач на британеца бе във втория кръг срещу Денис Истомин (Узбекистан) - трисетова победа за 1 час и 29 минути. Роденият в Йоханесбург Едмънд има два петсетови двубоя на Australian Open 2018, като в първия кръг изненадващо елиминира финалиста на US Open Кевин Андерсън (ЮАР) след 3 часа и 59 минути игра. Другият петсетов маратон на 23-годишния тенисист бе в третия кръг срещу грузинеца Николоз Басилашвили - 3 часа и 34 минути. На 1/8-финалите срещу италианския ветеран Андреас Сепи британецът записа 4-сетов успех, за който му бяха необходими 2 часа и 57 минути.

Сметките показват, че Едмънд е изиграл до момента общо 17 сета и е престоял на корта общо 11 часа и 59 минути - с 26 минути повече от Димитров. Григор обаче е отлично подготвен физически, а победата над Кирьос пред австралийската публика на "Род Лейвър Арина" би трябвало да даде още по-голяма увереност на българина, който досега не е губил от следващия си противник и знае много по-добре от него какво е да играеш във втората седмица на турнир от "Големия шлем".