Изключителен Григор Димитров разплака Австралия (видео + галерия)

Григор Димитров изигра изключителен мач и постигна победа с 7:6(3), 7:6(4), 4:6, 7:6(4) над представителя на домакините Ник Кирьос. Двамата предложиха тенис от най-високо ниво и се бориха до край 3 часа и 27 минути. Българската звезда се класира за четвъртфиналите на Australian Open, където ще се изправи срещу Кайл Едмънд от Великобритания.

ФОТОГАЛЕРИЯ НА МАЧА

СТАТИСТИКАТА НА МАЧА

Играта на третия в света бе коренно различна от последните му два мача, когато изпитваше проблеми. Срещу Кирьос той показа различно ниво и имаше нужда от това, за да пречупи австралиеца, който също игра много силно. Григор трябваше да се справя с 36 аса на съперника, но бе изключително стабилен във важните моменти пред около 15 000 зрители на "Род Лейвър Арина".

Григор започна отлично двубоя и поведе с 40:0. Двойна грешка обаче позволи на австралиеца да се задържи в първия гейм. След две добри атаки се стигна до равенство. Въпреки че направи още една двойна грешка, българинът взе гейма. Съперникът му отговори с мощни начални удари и много убедителен сервис гейм.

Григор - Кирьос@@@

Кирьос направи 2 аса при второто си подаване, като първият влезе с 214 км/ч. Григор пък направи няколко грешки от бекхенд, като именно този удар не е нивото от миналата година и Ник се опитва се възползва от това. Като цяло двамата взимат убедително сервис геймовете си, като нивото на тениса е много високо.

В шестия гейм Димитров стигна до две възможности за пробив. Първо австралиецът излезе на мрежата, българинът го прехвърли, съперникът му стигна до топката и я върна с удар между краката, но Григор завърши без проблеми на мрежата. Последва фантастичен ретур на първата ни ракета и двойна грешка на Ник. Двата шанса обаче бързо си отидоха след два бомбастични сервиса. Представителят на домакините се справи и със следващия брейк пойнт преди да вземе гейма и да изравни за 3:3.

Полуфиналистът от миналата година успяваше да поддържа нивото на сервиране на съперника, като и двамата вкараха много висок процент първи сервис. Нивото стана още по-високо. Димитров направи няколко прекрасни печеливши удари от форхенд, а представителят на домакините също отговори с великолепни отигравания.

Освен един по-оспорван гейм при сервис на българина, началният удар доминираше, а непредизвиканите грешки бяха рядкост. Стигна се до тайбрек, в който Григор бе на изключително ниво и го спечели със 7:3. Съперникът му може да вкара 13 аса в първата част, но третият в света не допусна нито една възможност за пробив.

След три бързи гейма на старта на втория сет се стигна до по-оспорван. Григор имаше известни проблеми с първия сервис, а след два минаващи удари по правата на Кирьос се стигна до 0:30. Българинът успя да се справи със ситуацията, като отново не допусна да се стигне до шанс за пробив и изравни за 2:2.

Добра защита на най-добрия български тенисист и много разумна игра доведе до грешки от страна на съперника в седмия гейм и Димитров се възползва, като проби за 4:3. Това бе първият пробив от началото на мача.

Малко по-късно Григор сервираше за спечелване на втория сет, когато Кирьос вкара няколко великолепни топки, които затрудниха българина. Ник спаси сетбол, стигна до първия си шанс за пробив в мача и се възползва, като изравни за 5:5 и вдигна зрителите на крака.

Двамата си взеха подаванията и трябваше да решават сета във втори тайбрек. Кирьос спечели три сета след тайбрек в мача срещу Цонга, но сега бе изправен пред друго предизвикателство. Няколко фантастични разигравания, блестяща защита, убийствени форхенди и пределна концентрация доведоха до нов успех на Григор и той поведе с два сета.

В началото на третия сет българската агитка на "Род Лейвър Арина" се чуваше много ясно, въпреки че на корта бе представител на домакините. Това накара Джон Макенроу да попита: "Къде се намираме? Да не сме в София?"

Григор подчини Кирьос в спектакъл от Australian Open@@@

Австралиецът успя да запази концентрация въпреки това развитие. Той не бе разколебан и след споровете си със съдията. В четвъртия гейм на третата част му бе отсъдена грешка на краката за втори път от началото на мача. Този път бе при втори сервис и доведе до двойна грешка. След фантастичен ретур Григор стигна до брейк пойнт. Кирьос обаче се справи и измъкна гейма.

Малко по-късно 22-годишният представител на домакините успя да постигне пробив. Той размина съперника си на мрежата, което му донесе брейк пойнт, а грешка на българина от форхенд сложи край на гейма.

Малко по-късно 22-годишният представител на домакините успя да постигне пробив за 3:2. Той размина съперника си на мрежата, което му донесе брейк пойнт, а грешка на българина от форхенд сложи край на гейма. От този момент ритъмът на игра на Димитров леко бе нарушен, а Ник започна да се чувства все по-уверен.

При сервис на Григор в деветия гейм той трябваше да спасява сетбол, след като няколко опита да затрудни съперника на мрежата се оказаха неуспешни. Българинът отговори с ас, но в следващия гейм нямаше какво да направи. Кирьос вкара 3 аса и приключи третия сет при 6:4.

Третият в света стигна до две възможности за пробив в четвъртия гейм на четвъртия сет. Ас на втори сервис неутрализира първата, а още един втората. Австралиецът измъкна гейма, въпреки че редуваше добри отигравания с грешки. Димитров показа, че и той може упражнението с добрия сервис, като с него спаси брейк пойнт в следващия гейм.

Въпреки възможностите двамата взимаха подаванията си до осмия гейм. Тогава Григор успя да пробие. Той пропусна първия шанс в гейма, но при втория прати топката високо и съперникът му трябваше да я забие в полето. Кирьос обаче я прати в мрежата и българинът сервираше за мача при 5:3.

Димитров не се възползва от тази възможност. Две непредизвикани грешки и двойна грешка доведоха нещата до 15:40. Успешен бекхенд по правата и австралиецът върна пробива. Последва убедителен сервис гейм и резултът бе изравнен за 5:5.

Григор започна да показва емоции, а драмата продължи в трети тайбрек от началото на мача. Двамата си разменяха тежки удари, но блестяща защита на българина накара съперника му да сбърка за първия мини пробив. Димитров поведе с 4:3, след това наказа Кирьос със страхотен форхенд по правата и секунди по-късно водеше с 6:3. При втория мачбол българинът стигна до крайната победа след изключителен минаващ удар.