Зрелище: Барса заприлича на звяр в атака, а Меси беше над всички на любимия "Уембли" (видео+галерия)

Отборът на Барселона прекъсна серията си без победа и надви с 4:2 Тотнъм в дуел от група В на Шампионската лига, игран на "Уембли". Каталунците показаха страховит облик в атака, но гредите и някои пропуски държаха мача нерешен до самия край. Лионел Меси включи на скорост и се открояваше с майсторството си. Секунди след края на мача социалните мрежи се напълниха със заслужени хвалебствия по негов адрес.
Филипе Коутиньо (2) и Иван Ракитич (28) дадоха преднина на "лос кулес". В началото на второто полувреме Лионел Меси нацели две греди в рамките на четири минути, след което Хари Кейн (52) намали. Последва бърз гол на Меси (56), а след това и ново връщане на интригата след попадение на Ерик Ламела (66). В 90-ата Лео сложи точка на спор с четвърти гол и свой пети само за два мача в Шампионската лига.
Меси се завърна в стартовия състав, а Усман Дембеле за първи път от началото на сезона седна на пейката. Ернесто Валверде заложи на Артур в халфовата линия, а Филипе Коутиньо получи по-свободни функции в лявата част на полузащитата. Клеман Лангле замени наказания Самюел Юмтити до Жерард Пике.
Маурисио Почетино заложи в атака на Хари Кейн, подкрепян от офанзивните Лукас Моура, Ерик Ламела и Хюн-Мин Сон.
Преди старта на мача гостите от "Камп Ноу" имаха сериозни притеснения за тревната настилка на "Уембли". Домакините се разположиха високо в началните секунди и пресираха рано испанския шампион. Не бяха изминали и две минути обаче, когато топката навести мрежата на "шпорите". Меси прекрасно изведе Жорди Алба зад гърба на защитата, Юго Лорис не прецени добре излизането си и "увисна". Левият бек подаде към дъгата за Коутиньо, който трябваше да стреля към врата без вратар, но с няколко бранители около голлинията. Бразилецът се справи перфектно и прати топката до лявата греда - 0:1.
След попадението "блаугранас" успяваха да владеят по-продължително и да се справят с високата преса. В 24-ата британците отправиха първия си опасен шут. Хари Кейн стреля от 20 метра, кълбото тупна на няколко метра пред голлинията и Тер Стеген улови без колебание.
В 28-ата "лос кулес" удвоиха преднината си след втората си много добра възможност. Меси центрира отляво, Луис Суарес укроти топката за Коутиньо, чийто удар от въздуха не се получи. Бразилецът обаче сам я застигна до аутлинията и извади кълбото към дъгата. Там Ракитич шутира брилянтно и намери горния ляв ъгъл на Лорис, като топката влезе с помощта и на гредата - 0:2.
В 33-ата лондонският тим разви скоростна атака и се размина с попадение. Лукас Моура центрира отляво, Жерард Пике посегна и беше много близо да си отбележи автогол. Тер Стеген показа страхотно майсторство, протегна ръка и отрази удара на Пике, а секунда по-късно и улови топката. Минута след това Меси шутира от 19 метра, намирайки ръцете на несигурния Лорис.
До края на полувремето тимът на Валверде почти непрестанно атакуваше и създаде немалко голови шансове. Защитата на Тотнъм беше доста статична и лесно позволяваше подавания около и в наказателното си поле.
В 47-ата Меси използва празното пространство и нахлу до 15-ия метър от голлинията, подминавайки лесно статичните бранители. Последва удар по земята към близкия ъгъл, при който топката се отби от гредата. В 50-ата Лорис успя да изпревари Меси и изчисти от границата на наказателното поле. В 51-ата пресата на Луис Суарес даде резултат. Уругваецът отне топката и я поднесе на Меси. Аржентинецът напредна, нямаше кой да го спре, последва страховит фалцов удар от 19 метра, при който топката отново намери същата лява греда.
При ответната атака домакините алогично стигнаха до попадение. Хари Кейн "развинти" Нелсон Семедо в наказателното поле и прати топката в далечния ъгъл на Тер Стеген - 1:2. Каталунците бързо възстановиха преднината си от два гола. В 56-ата Жорди Алба центрира отляво, топката не беше удобна за Коутиньо и той я остави да мине зад него. Луис Суарес също хитро я прескочи и тя попадна на левия крак на Меси. Аржентинецът стреля без забавяне към същия ляв ъгъл и този път късметът не му изневери и топката попадна в мрежата. Тя отново се чукна макар и леко в греда, влизайки по безупречен начин - 1:3.
Веднага след гола домакините имаха претенции за дузпа след задържане в наказателното поле. В 66-ата интригата отново се върна с пълна сила. Ерик Ламела стреля от 20 метра, топката рикошира в тялото на Лангле и залъга Тер Стеген - 2:3. Минута по-късно каталунците бяха на ръба на нов гол. Лорис сбърка в опита си да изчисти с крак, Меси се устреми към празната врата, но беше изпреварен от Тоби Алдервейрелд.
В 77-ата Киърън Трипиър центрира опасно отдясно, Пике и Лангле се разминаха с топката, но там нямаше и играч на Тотнъм. Семедо се справи, макар и несигурно. В 80-ата Моура напредна и отправи удар по земя от 19 метра - германският вратар на Барса беше избрал точната позиция и улови. В 84-ата Моура се вклини от лявата част на наказателното поле и стреля по диагонала, но там се появи крака на Лангле, след коeто топката излезе в корнер.
В последните минути Меси тичаше като хищник, преследвайки всяка топка. В 90-ата защитата на домакините беше притисната за пореден път и сгреши при изнасянето. Жорди Алба отне и подаде към Суарес, който отново много хитро пропусна топката и така освободи Лео. Аржентинецът се изправи сам срещу вратаря и спокойно реализира от десет метра - 2:4, успокоявайки феновете на "синьо-червените".
Така "Уембли" отново се оказа щастлива арена за Барселона, след като две от петте европейски купи на отбора бяха връчени именно в храма на английския футбол. Победата беше втора за хората на треньора Ернесто Валверде в група В. В другия мач от потока Интер надви ПСВ с 2:1 и също постигна втори успех. Така Барселона и "нерадзурите" водят в класирането с по 6 точки, докато Тотнъм и ПСВ са без актив.