Представянето на България на световното по волейбол

Българският национален отбор по волейбол приключи участието си на световното първенство, на което страната беше домакин съвместно с Италия. Воденият от Пламен Константинов състав записа четири победи и четири загу

Това се оказа недостатъчно за влизане във финалната шестица. В последния си мач българите паднаха с 2:3 срещу Канада в София.

България остана на третото място в група G, а в крайното класиране е на 11-а позиция.

"Реалностите са такива, че някои неща не ни достигат, за да сме по-нагоре. Със смесени чувства (напускаме световното), защото имахме своите шансове, но не ги реализирахме максимално", каза Константинов.

"Можем да съжаляваме най-вече за първия мач с Иран - мачът, който най-внимателно и концентрирано трябваше да изиграем. Така, както го изиграхме тук (втория двубой с Иран)", добави селекционерът.

Какви са числата и фактите зад българското представяне на световното по волейбол?

1 Либерото Теодор Салпаров е на първо място в индивидуалното класиране за най-добра защита на световното след изиграването на мачовете от първите две фази със средно 2.31 защити на гейм.

7 Двама българи заемат седмото място в две индивидуални класации. Георги Сеганов е седми при най-добрите разпределители, а Тодор Скримов е седми при най-добрите изпълнители на начален удар с 11 аса или средно по 0.39 аса на гейм.

11 България завършва на 11-то място в крайното класиране, което е малка крачка напред спрямо предишното световно (тогава отборът стана 13-и в Полша). При успех срещу Канада в последния мач отборът щеше да е в осмицата и щеше да вземе повече точки за световната ранглиста, която е важна за участието в квалификациите за олимпийските игри в Токио 2020.

14 Българският отбор записа антирекорд, като в мача срещу Канада загуби втория гейм с 14:25. Това е най-малкият брой точки, които съставът е печелил в един гейм на световно първенство след промяната в точкуването.

52 аса е направил българският отбор на световното, или средно по 1.86 аса на гейм. Тодор Скримов направи седем директни точки от начален удар в двубоя с Иран в София.

56 са блокадите на България на световното, или средно по 2 на гейм.

90 Николай Учиков е най-резултатният български състезател с 90 точки. От тях 84 са от атака, четири от блокада, а две са от начален удар. Това нарежда диагонала на 28-о място в класацията на най-резултатните играчи на световното до изиграването на мачовете от втората фаза. Тодор Скримов и Валентин Братоев имат съответно 78 и 77 точки.

184 грешки е допуснал отборът, или средно по 6.5 на гейм. Най-много бяха грешките в първия мач с Иран - общо 35.

625 точки е направил българският отбор в общо 28 изиграни гейма на световното. Допуснатите точки са 617.

2006 За последно националният отбор е правил пълен обрат от 0:2 до 3:2 на световно първенство през 2006 г. в Япония. Тогава българите стигат до успеха срещу Франция и впоследствие се класират за полуфиналите и печелят бронз. Сега националният отбор беше близо до обрат срещу Канада, но загуби тайбрека.

43 540 Това е общият брой на зрителите, присъствали на осемте мача на България (пет във Варна и три в София), като данните са от официалните доклади на международната федерация. Според тях обаче на мача с Иран в "Арена Армеец" е имало 7250 души, а на следващия ден срещу САЩ зрителите са били 8400.

Източник: dnevnik.bg