Франция изпусна 3 мачбола и Сърбия триумфира в 5-геймова драма във Варна (видео + снимки)

Отборът на Франция, който спечели Световната лига през 2015 и 2017 година и игра финал в Лигата на нациите през 2018 година, почти сигурно ще напусне световното първенство по волейбол след втората фаза.

“Петлите” бяха много близко до победата днес, но изпуснаха 3 мачбола и позволиха на Сърбия да стигне до 5-и успех от началото на Мондиал 2018.

“Плавите” измъкнаха трудна, но много сладка победа над французите с 3:2 (22:25, 26:24, 25:20, 18:25, 18:16) в мач от първия кръг на Група Н, която се игра в зала “Конгресна” на ДКС във Варна.

В началото на срещата играта бе равностойна и резултатът бе изравняван три пъти, след което с отлична игра в атака и на блокада Франция успя да поведе с 3 точки при 6:3. При първото техническо прекъсване резултатът бе 8:4 за "петлите". Сърбия успя да изравни при 10:10, след като реализира три поредни точки. Последваха още две равенства, след които след грешка от начален удар и при атака на сърбите и отлична френска блокада символичните гости поведоха с 3 точки при 15:12. При второто техническо прекъсване резултата бе 16:13 за французите. След прекъсването Сърбия на три пъти успяваше да намали пасива си до точка, но не успя да направи обрат и Франция взе първата част с 25:22.

През втората част Франция успа да поведе още в началото благодарение на отличния начален удар на Ървин Нгапет, а при първото техническо прекъсване резултатът бе 8:5 за символичните гости. Франция продължи с добрата си игра и натрупа 5 точки преднина при 14:9, а при второто техническо прекъсване резултатът бе 16:11 за французите. След прекъсването сърбите показаха по-добра игра, възползваха се и от грешки на Франция и отбелязаха 5 поредни точки и не само изравниха при 17:17, но и поведоха. Последваха 5 изравнявания на резултата, след което Франция поведе с 24:22. Сърбите обаче показаха страхотна игра, спасиха два гейм бола, а с още 2 точки затвориха втората част с 26:24.

Сърбия започна много добре третата част и поведе с 4:1, а при първото техническо прекъсване водеше с 8:4. Символичните домакини поведоха с 5 точки при 13:8, а при второто техническо прекъсване резултатът бе 16:12 за сърбите. Франция успя да намали пасива си до точка при 16:17, след два аса на Антон Бризар. Сърбия обаче показа перфектна игра на блокада и в атака и отново поведе с 5 точки и взе третата част с 25:20.

Франция стартира отлично четвъртата част и набързо поведе с 4:1, а при първото техническо прекъсване водеха с 8:4. Символичните гости продължиха с добрата си игра и поведоха с 6 точки при 13:7. При второто техническо прекъсване резултатът бе 16:11 за "петлите". До края на гейма французите не оставиха шансове на сърбите и взеха четвъртата част с 25:18 и изравниха резултата - 2:2.

В началото на тайбрека играта бе равностойна, а резултатът бе изравняван 5 пъти, след което Сърбия поведе с 2 точки при 7:5. Франция обаче показа много стойностна игра и реализира три поредни точки и не само изравни, но и поведе с 8:7. Последва още едно равенство, след което французите поведоха с 2 точки при 10:8 и треньорът на Сърбия Никола Гърбич поиска прекъсване. Символичните домакини изравниха при 11:11 и наставникът на Франция Лоран Тили взе прекъсване. Последваха 5 изравнявания, след които Сърбия успя да спечели тайбрека с 18:16 и съответно мача с 3:2.

Водач в групата и Полша с 5 победи от 5 мача и 15 точки, пред Сърбия с 5 победи, 1 загуба и 14 точки. Трети е отборът на Франция с 3 победи и 3 загуби и 12 точки, а тимът на Аржентина е с 2 успеха, 3 поражения и 6 точки в актива си.

По-късно е втората среща от програмата в групата за днес между отборите на Полша и Аржентина.

Диагоналът на Сърбия

Александър Атанасийевич заби 38 точки (1 ас, 2 блока, 64% ефективност в атака),

а

Урош Ковачевич добави още 16 точки (1 ас, 2 блока, 46% ефективност в атака). Сречко Лисинац се отличи с още 12 точки (1 ас, 3 блока, 53% ефективност в атака)

.

Стефан Бойер блесна за Франция с 34 точки (5 блока, 63% ефективност в атака), а звездата Ървин Нгапет добави още 15 точки (1 ас, 1 блок, 50% ефективност в атака).
СЪРБИЯ - ФРАНЦИЯ 3:2  3:2 (22:25, 26:24, 25:20, 18:25, 18:16)
СЪРБИЯ: Никола Йовович 1, Александър Атанасийевич 38, Марко Ивович 1, Урош Ковачевич 16,  Марко Подрасчанин 1, Сречко Лисинац 12 - Никола Росич-либеро (Неманя Петрич 8, Милан катич 2, Петър Кръзманович 4, Дражен Лубурич, Невен Майсторович-либеро, Иван Костич)
Старши треньор: НИКОЛА ГЪРБИЧ
ФРАНЦИЯ: Бенжамен Тонюти 1, Стефан Бойер 34, Ървин Нгапет 15, Тибо Росар 5, Никола Льо Гоф 10, Кевин Льо Ру 1 - Женя Гребенников-либеро  (Кевин Тили 9, Жулиен Линеел, Бартелеми Шининениези 2, Антоан Бризар 3)
Старши треньор: ЛОРАН ТИЛИ.