Страхотно начало за България на Мондиал 2018 (видео + галерия)

Волейболистите от националния отбор на България започнаха страхотно на Световното първенство, на което сме съдомакини с Италия. Момчетата на селекционера Пламен Константинов биха категорично Финландия с 3:0 (25:21, 25:19, 25:22) в първия си мач от Група D, игран тази вечер пред близо 5000 фантастични фенове в зала "Конгресна" на ДКС във Варна.

52 България - Финландия 3:0

Втората среща на българските "лъвове" е срещу Иран в четвъртък (13 септември) от 20,30 часа. Финландия пък ще играе срещу Куба в петък (14 септември) от 17,00 часа.

Селекционерът на България Пламен Константинов заложи на най-добрите си волейболисти в стартовия състав: Георги Сеганов, Николай Учиков, Тодор Скримов, Валентин Братоев, Николай Николов, Виктор Йосифов и либерото Теодор Салпаров.
Волейболистите на България успяха да поведат в началото на двубоя след атака на Валентин Братоев. Две поредни точки на Тодор Скримов направиха резултата 3:2. Последваха две поредни отигравания в центъра на Николай Николов за 5:4. Единична блокада на Валентин Братоев и две точки преднина за България при 6:4. Николай Учиков атакува мощно за 7:5. България поведе със 7:6 и националите реализираха атаката си за 8:6, но малко по-късно главният съдия Владимир Симонович от Сърбия даде точката на Финландия - 7:7. Финландия поведе с 8:7 при първото техническо прекъсване. възпитаниците на Туомас Самелвуо дръпнаха с 11:9 и 12:10. Последваха 3 поредни български точки за 13:12. Момчетата на Пламен Константинов съумяха да поведат с 16:15 при второто техническо прекъсване.
Българите заиграха по-силно и концентрирано и националите поведоха с 3 точки при 19:16, след като Георги Сеганов подаде отлично на Виктор Йосифов. Туомас Самелвуо взе прекъсване за Финландия. Атака на Николай Учиков по блокадата от зона 2 за 20:18. Тодор Скримов атакува технично от зона 4 по диагонала за 21:18. Два поредни аса на капитана Виктор Йосифов доведоха до 23:19 за България. Тодор Скримов изведе България до геймбол с атака по правата от зона 4 за 24:20. Туомас Самелвуо взе второто си прекъсване в първата част. България спечели първия гейм с 25:21, след като Саули Синконен прати топката в аут от начален удар.
Волейболистите на България заиграха по-стабилно в началото на втората част и поведоха с 6:4. Момчетата на Пламен Константинов дръпнаха с 8:5 при първото техническо прекъсване. Разликата от 3 точки се запази до 10:7. Финландците успяха да изравнят при 11:11. Последваха 4 поредни точки за родните национали след атака и ас на Валентин Братоев. Туомас Самулвуо взе прекъсване за Финландия. След него скандинавците биха сервис в аут и България поведе с 16:11 при второто техническо прекъсване. Технична атака на Валентин Братоев и 18:12 за България.

България поведе с 20:16 и 21:17. Националите стигнаха до геймбол при 24:19 и още при следващото разиграване Николай Николов атакува мощно в центъра и донесе 25:19 във втората част.
Третата част започна напълно равностойно. Равенството се запази до 7:7 и 11:11. последваха 3 бързи точки за българските волейболисти за 14:11. Второто техническо прекъсване дойде при 16:13 за България. Волейболистите на Финландия успяха да изравнят при 17:17. Мощна атака на Валентин Братоев и 18:17. Ас на Валентин Братоев и 20:18. Разликата стана 22:19 след силен ас на Виктор Йосифов, което накара треньорът на "Суоми" Туомас Самелвуо да вземе тайм-аут. Въпреки това, България спечели гейма с 25:22 след мощен блок-аут на Николай Учиков, а с това и първата си победа на Мондиал 2018.
Най-полезен за българския тим бе Валентин Братоев с 15 точки (3 аса и 52% ефективност в атака) за победата. Николай Учиков (1 блок и 44% ефективност в атака) и Тодор Скримов (55% ефективност в атака) добавиха 12 и 11 точки за успеха. За "Суоми" Урпо Сивула завърши със скромните 10 точки (2 блока, 2 аса и 29% ефективност в атака)