Браво, лъвове! България подчини Норвегия (видео+галерия)

Националният отбор на България надхитри Норвегия и вече е едноличен лидер в своята група 3 от лига "С" в новия турнир на УЕФА Лига на нациите. Единственият гол беше дело на резервата Радослав Василев с глава. Таранът на Черно море беше точен с красиво попадение в 59-ата минута, като вдигна на крака около 10 000 зрители на стадион "Васил Левски".

Тимът на Петър Хубчев, който имаше множество проблеми преди мача и през първата част от двубоя, игра отново много мъжки, като колектив, борейки се за всяка топка, а накрая и късметът беше с "лъвовете". Вратарят Пламен Илиев пък във втори пореден мач беше на висота, като запази вратата на "трикольорите" суха. Гостите завършиха срещата с 10 души, тъй като Нордтвайт беше изгонен в 88-ата минута.

Целият тим на "лъвовете" заслужава аплодисменти за сърцатата игра, такива отборът получи веднага след последния съдийски сигнал.

България има вече шест точки, а след месец приема и третия съперник в групата - Кипър, след което ще върне визитата на скандинавците, които останаха с 3 точки. Норвежците победиха с 2:0 Кипър на старта.

Селекционерът Петър Хубчев бе направил първоначално две промени в стартовите 11, като също така бе променена схемата на игра от 4-1-4-1, която беше използвана при успеха с 2:1 срещу Словения, на 4-2-3-1.

134 България - Норвегия

Васил Божиков, който се контузи в Любляна, и Тодор Неделев бяха сменени. Левият бранител бе заменен от Страхил Попов, който бе предпочетен пред Иван Горанов. Галин Иванов пък смени осмицата на Ботев (Пловдив). Буквално 20 минути преди срещата Славчев се контузи на загрявката, като се прибра по-рано в съблекалнята, а на негово място срещата започна Мартин Райнов, който също не беше на 100%.

Пламен Илиев бе на вратата, а пред него в защита действаха Страхил Попов, Божидар Чорбаджийски, Николай Бодуров и Иван Бандаловски, който този път бе ляв бек. Мартин Райнов и Георги Костадинов бяха опорните халфове, а Кирил Десподов, Ивелин Попов и Галин Иванов действаха зад Божидар Краев. Интересното е, че звездата на Славия дебютира от първата минута за "лъвовете",

след като досега в кариерата си имаше 15 минути на турнето в Япония през 2016 година

.

Националите излязоха за първи път с новия си титулярен екип, след като в Любляна играха с резервните червени екипи.

Гостите започнаха по-добре срещата, като в 5-ата минута Пламен Илиев спаси "лъвовете". Йонсен бе оставен сам срещу него на няколко метра, но стражът с отличен рефлекс изби в корнер.

Високата преса затрудняваше изключително много играчите на България, които нито успяваха да задържат топката, нито да направят продължителна или опасна атака.

В 21-ата минута Йохансен стреля встрани от вратата на Илиев. В 35-ата минута публиката се събуди, след като Десподов финтира противников играч и центрира, но Иванов беше изпреварен от Мелинг. Капитанът Йохансен направи много сериозен пропуск в 38-ата минута, когато стреля отблизо, но последва рикошет, като топката мина на сантиметри от лявата греда на Илиев и излезе в корнер.

Райнов не прецени добре подаване на Попов, а удар с глава на гостите беше спасен без проблеми от родния вратар. Илиев отново спаси "лъвовете" в 45-ата минута, когато светкавична контраатака на гостите беше завършена с удар на Йонсен, но стражът парира.

В продължението Попов напредна добре, но Краев беше изпреварен от защитник. При последвалия корнер Костадинов стреля извън целта.

На почивката Йонсен беше заменен от Сьорлот. Втората част започна с жълт картон на Райнов и ново спасяване на Илиев, който отрази удар от фаул на Йохансен. Малко след това Кинг нахлу опасно и стреля, но спечели само корнер.

Малко след това Радослав Василев замени Райнов, който играеше с травма. Така Ивелин Попов се върна до Костадинов като опорен полузащитник.

При първата си добра атака България поведе. Това се случи в 58-ата минута, когато продължителна акция отдясно, която мина през Василев, Иванов, Краев и Страхил Попов, беше завършена страхотно от деветката на "трикольорите", който прати топката неспасяемо във вратата на Йорщайн с глава, след като засече центриране на Попов.Голът е негов първи с националната фланелка, след като до този мач имаше само 33 минути за "лъвовете", при това в трима мача.

България - Норвегия@@@

Играчите на Норвегия натиснаха, но футболистите на Хубчев, въпреки умората, демонстираха самочувствие и смелост. Капитанът Попов показа класа и поведе тима в трудните моменти, като длъжни не му останаха Костадинов, Иванов, Бодуров и Бандаловски, които помагаха на по-младите в тима, за да бъде ударжана тази преднина.

Удар с глава на Сьорлат беше спасен от Илиев, а Иван Горанов и Кристиян Малинов замениха Десподов и Краев.

"Лъвовете" се бранеха, а в 88-ата минута Нордтвайт беше изгонен с червен картон. Буквално в последната минута на редовното време Бодуров се намеси пред Илиев, а в оставащите минути България не допусна чисто положение пред своята врата и записа втора поредна победа в рамките на 4 дни. Подобно нещо се случва за едва шести път от 37 опита, като обикновено един от двата съперника е пълен аутсайдер.

За последно България стори подобно постижение преди 11 години, когато в рамките на няколко дни победи два равностойни тима - Словения и Румъния, а сега отново Словения беше един от съставите.

В 15 двубоя България има вече 7 победи, 4 загуби и 4 ремита срещу Норвегия. Този успех беше първи от далечната 1983 година, като след това записахме равенство и три поредни поражения. Последното от тях бе точно преди три години на "Васил Левски".

Тогава скандинавците спечелиха с 1:0 в квалификация за ЕВРО 2016

, но този път Ивелин Попов и компания празнуваха и си върнаха за загубата преди три години.

Феновете не видяха голям футбол, но мъжество, борба и прословутия български дух. Именно поради това в срещата с Кипър трибуните на "Васил Левски" трябва да бъдат поне три пъти по-пълни от днес, за да може момчетата да успеят да запишат трети пореден успех, а също така да накара нацията да мечтае за Евро 2020. Пътят е дълъг и труден, но мечтите винаги са безплатни.

Лига на нациите, лига "С", група 3, 2 кръг:

БЪЛГАРИЯ - НОРВЕГИЯ 1:0
1:0 Василев (59)

БЪЛГАРИЯ:

23.Пламен Илиев, 2.Страхил Попов, 5.Николай Бодуров, 4.Божидар Чорбаджийски, 11.Иван Бандаловски, 7.Георги Костадинов,

20.Мартин Райнов (50.9.Радослав Василев)

, 19.Кирил Десподов (73-17.Иван Горанов), 18.Галин Иванов, 10.Ивелин Попов, 12.Божидар Краев (82-14.Малинов)

НОРВЕГИЯ:

1.Йорщайн, 14. Елабделауи, 6. Нордтвайт, 3.Айер, 2.Мелинг, 8.Йохансен, 19.Хенриксен, 15.Берге , 11.Елюнуси, 21.Йонсен (46-9.Сьорлот), 7. Кинг