Ултрамаратонецът Андрей Гридин успешно завърши за два дни една пълна обиколка на Софийското поле по 220-километровия маршрут на тридневното ултра състезание „Софийски манастири”, което ще се проведе от 14-ти до 16-ти септември 2018 г. През изминалия уикенд Гридин първи изпробва това изключително изпитание на човешките възможности, в което трябваше да се справи с дистанцията от 220км с над +6000м сборна положителна денивелация на „Софийски манастири”.
Маршрутът обикаля Софийската Света гора, като минава покрай 25 манастира от общо 40-те в околностите на София, и преминава последователно през 6 планини – Люлин, Витоша, Плана, Лозенска, Средна гора и Стара планина. Това беше втората най-дълга дистанция, преминавана наведнъж от професионалния атлет, след като през февруари тази година той финишира втори в класирането на най-дългата, 270км дистанция на ултра предизвикателството Transgrancanaria 360, обикалящо целия о. Гран Канария, най-големия от испанските Канарски острови в Атлантическия океан при бреговете на Африка.
„Всичко зависи от времето. Ако е такова време като днеска и като вчера, е много тежко. Във втората част почти няма чешми, рекички и трябва да носиш много вода със себе си. Но първия ден е перфектно. Тук са Драгалевци, Бояна, това е любимото ми място. (Обиколката) мина екстра. Надявах се да е по-бързо, ама горещото време ме изтощи много” – коментира 30-годишният Андрей Гридин пред камерата на SKI.BG веднага след като пресече символичния финал на Бонсови поляни.
Гридин започна своя пробег по маршрута на „Софийски манастири” този петък, 10 август 2018 г., точно в 8:03ч. от Бонсови поляни в Люлин планина, близо до Горнобанския манастир. След като премина през Владая, Андрей стигна до „Светената вода” над Бояна в 9:25ч., после точно на втория час, в 10:07ч., мина покрай Драгалевския манастир и гладко и в ритъм продължи през гората към село Бистрица.
На четвъртия час от старта атлетът вече беше над Кокаляне и 15 минути по-късно стигна до Дяволския мост, точно на границата между Витоша, Плана и Лозенската планина. Последва провиране по тясното усойно дефиле на река Искър под крепостта Урвич, като трасето на няколко пъти пресича реката през няколко брода. Тук мъченият от голямата обедна жега атлет с удоволствие се гмурна за тонус и „поплува” в едно от вирчетата, преди да продължи освежен към село Габра.
На 7-мия и половина час от старта Андрей премина в близост до с. Габра, заобикаляйки строго охранявания периметър на депото на ДП „Радиоактивни отпадъци”.
След 8:30 часа бягане маратонецът премина и през пункта в местността „Побит камък” край Нови хан (68км), където ще бъде финалът за първия ден на ултра състезанието „Софийски манастири”. Интересен детайл е, че именно от тук е преминавала границата между Княжество България и Източна Румелия, преди Съединението.
Час и половина по-късно, около 18:00ч, Андрей Гридин стигна до язовир Огняново (80км) и премина близо до Огняновския манастир, вече навлизайки в Средна гора. Умората от дистанцията и най-вече от горещината беше забележима, но няколко облачета по иначе безкрайно синьото небе и слизащото все по-надолу по небосклона слънце окуражаваха Андрей да продължава уверено напред. Преди финала на първия ден, Гридин премина през с. Голема Раковица и направи кратка почивка на 12-тия час в родното село на Елин Пелин – Байлово (93км). След изминати 107 км за първия ден беше време за почивка. Ултрамаратонецът финишира в центъра на село Саранци за 13 часа и 24:33 минути. Време беше за няколко часа сън.
Стартът на втория ден беше даден точно в 6:45ч. в центъра на Саранци. Леко отпочиналият Гридин в добро темпо премина през Осоица и стигна след около 2 часа от старта до Елешница. При преминаването през село Сеславци на четвъртия час, доброволците Даниел Иванов и Станимир Димитров от
trailrunners.bg
се присъединиха към Андрей като компания. Поздравления за първите му пейсъри в това приключение! След 5 часа и половина бягане за втория ден той премина и Локорско, където ще бъде финалът на втория етап от трасето на „Софийски манастири”. Остават му „само” 74км. Най-големият проблем през този ден определено е жаркото слънце, което напича жестоко, а теренът в почти цялата си част е открит.
След с. Сеславци Андрей премина над Подгумерския манастир, поразхлади се на едно поточе и на 6-тия и половина час от старта достигна Нови Искър, отново бягайки сам.
След малко по-продължителна почивка, в 14:00ч. Гридин потегли от Нови Искър и след минаване покрай Балшенския манастир над с. Балша достигна за малко под 10 часа до Шияковския манастир при с. Шияково. Вече го наболяват мускули и стави, темпото се забавя, но остават „само” маратонските 42 км.
След 11:20 часа пробег Гридин вече е в Хераково, където взима щеки за улеснение. Остават му още 25 км до финала. Около 19:15 ч. Андрей преминава пред Клисурския манастир, слънцето вече клони към залез, температурите спадат, въздухът е по-свеж, силите се връщат и ултрамаратонецът не просто бяга, а направо лети по следата на своя GPS трак. Гледката към Софийската котловина с наобиколилите я планини и целия маршрут на „Софийски манастири” чак до хоризонта е величествена.
Кратка почивка, студена вода и няколко парчета свежа диня в 20:45 ч на импровизиран пункт по залез слънце над квартал Михайлово над Банкя. Гридин тръгва със запален челник. Остават 10 км. Хайде, не остана!
По тъмно, съпроводен от падащите звезди на Персеидите, в 22:20 ч вечерта Андрей Гридин успешно финишира на Бонсови поляни и така успешно завърши за два дни пълната обиколка на Софийското поле по 220-километровия маршрут на тридневния ултрамаратон „Софийски манастири”. За да бъдем точни, Гридин измина дистанцията през втория ден за 15 часа и 36:25 минути.
След края на изпитанието, на въпроса какво ще пожелае на своите фенове и на всички почитатели на бягането, Гридин отговори: „Най-важно е здравето! Със здравето могат да стигнат и до Лас Вегас!”
През цялото двудневно изпитание екипът на Сдружение Маратон, който осигуряваше логистиката и подкрепителните пунктове, следваше неотлъчно бегача. Заедно с тях беше и екип на SKI.BG, благодарение на което имаме невероятни, уникални кадри, а съвместно с Marathon.bg беше излъчвана през социалните мрежи информация за движението на атлета в реално време.
За успешното проследяване на Андрей Гридин по целия маршрут на „Софийски манастири”, освен модерният спортен часовник GARMIN с вграден GPS, допринесе носеният от него сателитен GPS комуникатор от най-висок клас GARMIN INREACH SE+, с помощта на който на страницата на Garmin България в реално време беше възможно да бъде проследено придвижването му в реално време, не само от логистичния екип, но и от всички негови почитатели. През този комуникатор е възможно да бъдат изпращани и получавани текстови съобщения директно през сателит, така че връзката е гарантирано непрекъсната дори когато човек се намира извън обхвата на мобилните телефони. Комуникаторът GARMIN INREACH SE+ разполага и със специален бутон за подаване на сигнал за помощ и интерактивна система за SOS съобщения до GEOS – център за 24/7 мониторинг, търсене и спасяване, така че с това устройство всеки приключенец може да бъде спокоен за безопасността си в случай на нужда. Една наистина безценна вещ за всеки, който спортува сам далеч сред природата.
„Софийски манастири“ е част от стартирания от „София 2018 – Европейска столица на спорта” проект за рекламиране на спорта посредством изкуството, историята и националните ценности, като начин за провокиране на амбицията за себедоказване и като основен мотиватор и двигател за спортното ежедневие на всеки.
Планинският маратон, ултрамаратон и планинско крос-кънтри колоездене „Софийски манастири“ се проведе за първи път през септември 2016 г., като състезанието беше само в един етап. Стартът беше от Клисурския манастир, а финалът при станцията на БЧК над село Лозен.
През втората година проектът приобщи нови трасета и нови манастири, като състезанието през 2017-та беше в два етапа. Първият етап стартира от Клисурски манастир и завърши при БЧК над с.Лозен, а вторият – от с.Лозен до с.Байлово, родното село на писателя Елин Пелин.
Тази година проектът на Сдружение Маратон достигна своя завършен вид. Обиколката на Софийското поле вече е пълна. Ултра състезанието ще се проведе в три етапа, в рамките на три поредни дни. Датите на вълнуващото предизвикателство са 14-ти, 15-ти и 16-ти септември 2018 г., в чест на празника на София. Може да намерите подробна информация за състезанието „Софийски манастири” 2018 и да се регистрирате за участие на сайта на организаторите www.marathon.bg/sm18/
Организаторите от Сдружение „Маратон“ се надяват с развитието на този проект да осигурят не само трасе за един емблематичен за столицата колоездачен и бегови пробег, но и възможност за поклоннически маршрут, който всеки, съобразно избора си и способностите си, може да използва на части или в цялост. За тази цел по трасето поетапно организаторите поставят и трайни обозначителни знаци и табели, водещи към манастирите, местностите и различни други забележителности по пътя, които не само ще са в помощ на участниците в „Софийски манастири” през септември, но и в бъдеще ще насочват всички туристи, решили да се движат по маршрута или по някоя част от него.
Професионалният атлет Андрей Гридин е руснак от Казахстан, бивш състезател от отбора по ски бягане на Казахстан, който през 2012-2013 г. получи българско гражданство и премина в националния ни отбор по ски бягане, като включително представи достойно България по време на Зимните Олимпийски игри в Сочи през 2014 г. След като окончателно прекрати състезателната си кариера в ски бягането през 2016-та, Андрей се специализира в ултрамаратонските бягания и пожъна успехи не само на регионално ниво, но и на международната сцена. Гридин е двукратен победител в „Обиколката на Витоша 100км”, печелил е ултрамаратоните „Персенк Ултра”, „Трявна Ултра” и „Търново Ултра”, победител в полумаратона „Камчийски пясъци”, победител и рекордьор в обиколката на планината Олимп в Гърция (Olympus Mythical Trail), победител в ултрамаратона на езерото Комо в Италия, рекордьор на 100км бягане по лекоатлетическа писта с време 8:29ч. В началото на юли 2018 г. Гридин се класира 4-ти в дългата дистанция (X-Alpine 114км / 8400 D+) на престижния швейцарски ултрамаратон Trail Verbier St. Bernard от Вербие до прохода Сен Бернар и обратно до Вербие, а в началото на август проблеми с логистиката бяха причина да прекрати опита си за скоростно преминаване по туристическия маршрут „Е4” (260км / 16000 D+) през планините Витоша, Верила, Рила, Пирин и Славянка. В момента Андрей живее в Пловдив и заедно със своята дългогодишна приятелка, също от Казахстан, от месец са щастливи родители на първия им наследник.
фотография © Владислав Георгиев