Уникална драма и лотарията на дузпите пратиха ЦСКА-София в следващия кръг на ЛЕ (видео)

ЦСКА-София е в следващия кръг на Лига Европа! Това стана след уникална драма в срещата реванш между Рига и червените в Латвия. Редовното време приключи при 1:0 в полза на домакините, след като Черномордис вкара в 44-ата минута и заличи преднината на българския тим, който бе спечелил първия мач със същия резултат.

Двата отбора изиграха продължения, в които не падна нов гол и победителят трябваше да бъде решен чрез дузпи. При тях футболистите на ЦСКА-София вкараха и петте, докато Лемаич от ФК Рига пропусна и това бе достатъчно на червените да продължат напред.

Драмата бе пълна, тъй като отборът на Ел Маестро игра от 75-ата минута с човек по-малко, тъй като с втори жълт картон бе изгонен Тиаго. Въпреки това българският тим можеше да отстрани своя съперник още в редовното време, но Кирил Десподов изпусна дузпа в 89-ата минута.

Развоят на събитията даде втори шанс на Десподов да класира червените напред, тъй като малко по-късно бе определен да изпълни петата дузпа след края на продълженията. Този път той я вкара и с нея ЦСКА-София елиминира непретенциозния си съперник.

Наставникът на българския тим Несто Ел Маестро бе извършил само една промяна в сравнение със състава, който започна преди седмица в София. На мястото на Енрике Рафаел стартира Кирил Десподов. Тимът отново игра без типичен централен нападател, а на върха на атаката пак стартира Тиаго Родригес.

През първия четвърт част срещата бе равностойна и без положения пред двете врати. Първият удар към една от двете врати дойде в 31-ата минута, когато Антов шутира от 30 метра, но над напречната греда.

Към края на полувремето домакините се изнесоха в малко по-предни позиции и в 44-ата минута успяха да вкарат гол. При първата си добра атака топката стигна до Дейвис, който шутира, но след рикошет в тлялото на червен бранител последва корнер. След ногевото изпълнение централният бранител Черномордис стреля не особено силно с глава, но Черниаускас се намеси много слабо и довкара топката в собствената си врата.

След почивката двата отбора продължиха с безидейната си игра. Въпреки това в 58-ата минута Тиаго отправи изключителен шут от 30 метра, който се спря в мрежата на домакините, но реферът реши да отмени попадението, тъй като отсъди фаул на Десподов срещу бранител на Рига.

В 73-ата минута ЦСКА-София създаде първата си голова възможност. Малинов центрира към Десподов, който стреля с глава, но нацели левия страничен стълб. Само 120 секунди след тази ситуация червените останаха с 10 човека след втори жълт и респективно червен картон за Тиаго, който спря контраатака на домакините.

Все пак българският тим имаше отлична възможност да изравни в 89-ата минута, когато след груба грешка на домакинската отбрана Кирил Десподов бе съборен в наказателното поле от Озлос и реферът посочи бялата точка. Потърпевшият стреля в долния ляв ъгъл, но вратарят на латвийците изби в корнер. След неговото изпълнение топката достигна до Бодуров, който изстреля истински снаряд от 25 метра, но в аут.

Така редовните 90 минути завършиха 1:0 в полза на Рига и на двата тима се наложи да играят продължения. В първото не се случи нищо кой знае колко интересно като положения. Лошата новина за червените дойде в 100-тната минута, когато резервата Енрике, много деен след появяването си на терена, получи травма и се наложи принудителната му смяна с Бикел.

В 108-ата минута и Панич бе изгонен с втори жълт картон и двата тима продължиха с по 10 човека.

В 114-ата минута Едвин Джеси си освободи позиция за стрелба и шутира опасно от границата на наказателното поле, но Озлос изби. Последва добавка на Десподов, но стражът на домакините отново спаси.

Последва и опасен шут в аут на футболист от Рига, а след него не се случи нищо интересно и двата отбора трябваше да бият дузпи за определяне на крайния победител.

ЦСКА-София вкара и петте, а Лемаич не уцели вратата при втория 11-метров удар за Рига, което бе достатъчно на червените да елиминират Рига и в следващия кръг да се изправят срещу австрийския Адмира (Вакер).

РИГА - ЦСКА-СОФИЯ 1:0, 3:5 след изпълнение на дузпи (0:1 в първия мач)