България мина през Ада, но оцеля срещу Исландия (галерия)

България показа две коренно различни лица, пропиля двуцифрена преднина и за доста време бе пред портите на Ада срещу Исландия, но се съвзе и изкова втората си победа в първата фаза на световните квалификации, печелейки с 88:86 в "Арена Ботевград" днес не и без известна доза късмет. За пети път в рамките на пет мача за нашите в тези пресявки, разликата е в рамките на само пет точки. Дори фантастичната стрелба от тройката (15/30 - 50%) на българите се оказа недостатъчна за по-изразителен успех и трябваше всичко да бъде решено в самия край.

90 България - Исландия

Успехът е втори за българските национали, които вече са с равен брой победи и загуби с исландския си съперник - 2-3, но и по-добър баланс в директните сблъсъци, в които нашите имат две победи.

Така трикольорите увеличиха значително шансовете си за продължаване напред към следващия етап - за там се класират първите три в крайното класиране. На 2 юли предстои българско гостуване на Чехия.

Любо Минчев и треньорския щаб на домакините не могат да разчитат на един от капитаните на отбора - Павел Маринов, който има контузия.  В състава за тези квалификации ще се разчита на натурализирания американец Джейсън Уошбърн, който е център, а не както досега на Дий Бост, който играе на позицията на плеймейкъра.

България започна добре и вкара първите 6 точки в мача, повеждайки с 6:0, след което исландците също отговориха с поредица от безответни точки за 6:5. Домакините дръпнаха с 9:5, но се стигна до тотален обрат след добри минути за Палсон, довели до 11:12 в полза на Исландия. Кошове на Уошбърн и Везенков върнаха нашите напред с 4 точки при 16:12, след което северняците пак изравниха - 16:16. Селекционерът Минчев използва почти целия си състав още в началната четвърт, а две тройки за "лъвовете" - на Димитров и Петков, разделени от кош на гостите, позволиха на националите ни да поведат с 22:18. Краят на първата четвърт дойде при 22:21, след като българските баскетболисти вкараха 4/8 от тройката - повече от половината точки на отбора.

Исландия започна втората част с няколко лесни атаки в подкошието, извели гостите напред с 25:27. Аврамов отвърна с тройка за 28:27, но тогава дойдоха нови 4 исландски точки - 28:31. Захариев отбеляза втората си стрелба от дистанция, за да възстанови равенството при 31:31, но силните минути за гостите продължиха и те поведоха с 33:36. Успеваемостта отдалеч на България също продължи и Маринов наниза три точки през човек за 36:36, след което Везенков отигра добре на нисък пост за 38:36, a две минути преди полувремето преднината на играчите в бели екипи достигна 43:37 след серия от 10-1. Двата отбора се оттеглиха на почивка при 2 точки повече за българския тим - 45:43.

Серия от 10-2 в рамките на само две минути игра през второто полувреме донесе и първата двуцифрена разлика в мача, която бе в полза на България - 55:45. Отговорът на Исландия бе мигновен и гостите се върнаха в играта в рамките на следващите три минути, избухвайки със серия от 9 поредни точки, доближила ги до 55:54 и предизвикала мигновено прекъсване от страна на Минчев. Две последователни тройки на Бярингсон удължиха поредицата до 15-0 преди Станимир Маринов да намали до 58:60. Неприятностите продължиха и разликата скочи до 58:66 за Исландия. Аврамов се реабилитира за извършеното по-рано неспортсменско нарушение с тройка, а българите заиграха преса на цял терен, която даде резултат, а три точки на Захариев съкратиха изоставането до 65:68, при колкото прозвуча сирената за край на третата част.

Тройка на Аврамов възстанови равенството за 68:68, след което напрежението започна да надделява и двата отбора си отбелязаха общо 8 точки в следващите близо 4 минути и така отново имаше равен резултат - 72:72 при оставащи 6 минути. Koш от средно растояние на Маринов върна България начело след близо 10-минутно прекъсване - 74:72, а две поредни успешни атаки на Янев в подкошието увеличиха преднината ни до 78:74. Гудмундсон успя на два пъти от наказателната линия, но последва търпеливо изиграно българско нападение, приключило с тройка на Захариев - 81:76 малко над две минути преди финалната сирена. 3/3 за Вилхялмсон от линията след нарушение на Маринов съкратиха дистанцията до 81:79, но той се реваншира с 2/2 от фаула за 83:79, а Аврамов последва примера му - 85:79 минута преди края. 31 секунди преди края разликата пак бе такава - 87:81, но северняците не се дадоха и се доближиха на две точки при 88:86, а при оставащи 11 секунди Везенков изпусна два наказателни удара. Исландското последно нападение обаче бе неуспешно и победата бе за българите с 88:86.

Александър Везенков вкара 19 точки, които допълни със 7 борби и 2 асистенции. Божидар Аврамов и Станимир Маринов добавиха по 13 точки, докато Христо Захариев приключи с 12 точки, 9 борби и 4 асистенции.

Хлинур Бярингсон поведе исландците с 16 точки, а Мартин Хермансон и Хаукур Палсон добавиха по 14.

БЪЛГАРИЯ - ИСЛАНДИЯ 88:86 (22:21, 23:24, 20:25, 23;18)