Колумбия спечели групата, а Сенегал отпадна нещастно (видео)

Колумбия завърши на първа позиция в Група "Н" на Мондиал 2018 и продължава на осминафиналите, след като в последния си мач надви Сенегал с 1:0 и събра 6 точки. Във фазата на преките елиминации отива и тимът на Япония, който по същото време отстъпи със същия резултат от Полша. Азиатците и африканците обаче събраха по 4 точки при еднаква голова разлика (4:4), но "самураите" излизат от групата като втори само заради факта, че са получили два жълти картони по-малко от Сенегал - 4 срещу 6.
На осминафиналите съперници на първите два тима ще са Белгия и Англия.
Бранителят на Барселона Йери Мина вкара единственото попадение в Самара, след като беше точен с глава в 74-ата минута. Така колумбийците станаха единственият състав на първенството, който продължава напред, след като е загубил първия си двубой.
Поляците останаха последни с 3 пункта на своята сметка.
Селекционерите на Сенегал и Колумбия направиха по няколко промени в сравнение с последните си двубои. За Сенегал новите бяха Ламине Гасама, Кейта Балде и Шейку Кояте. При колумбийците направи впечатление завръщането в халфовата линия на Карлос Санчес, а Матеус Урибе зае мястото на контузения Абел Агияр.
И двата тима стартираха мача предпазливо и затова първата опасност дойде чак в 12-ата минута, когато Хуан Кинтеро стреля от пряк-свободен удар, но вратарят Халим Н'Диайе отрази.
Пет минути по-късно дойде поредната дискусионна ситуация на това първенство, която беше решена след намесата на ВАР. Садио Мане нахлу в наказателното поле и падна на земята след шпагат на Давинсон Санчес, а реферът Милорад Мажич отсъди дузпа. След като обаче изгледа запис на спорното положение, сръбският съдия отмени решението си, обосновавайки се, че защитникът избива топката с пета.
В 25-ата минута Радамел Фалкао получи шанс да стреля с глава, но ударът му излезе в аут, а и имаше засада при центрирането към него.
Две минути по-късно Мане пак беше изпуснат от отбраната в жълто, но не успя да нанесе хубав удар, а след него Балде шутира право в ръцете на Давид Оспина.
Колумбийците имаха нещастието да останат без Хамес Родригес в 31-вата минута. Тогава той напусна заради контузия.
На негово място се появи Луис Муриел, който зае позиция по лявото крило.
До края на полувремето обаче защитите не дадоха шанс на нападателите.
В 56-ата минута Йоан Мохика центрира отляво и вратарят на африканците не прецени добре излизането си, но имаше късмет, че никой не успя да засече топката.
Садио Мане можеше да застраши Оспина, но се подхлъзна и пропиля добър шанс.
Като цяло положенията продължаваха да са рядкост. В 66-ата южноамериканците стигнаха до ситуация след центриране от корнер, но топката излезе в аут.
И все пак колумбийците стигнаха до гола. В 74-ата минута Йери Мина забоде кълбото след ново подаване от ъглов удар - 1:0.
Африканците можеха да изравнят след три минути, но вратарят Оспина отрази шута на Мбайе Нианг. При последновалия корнер Мина пак надскочи всички, но отклони кълбото към собствената си врата, но Оспина беше на мястото си.
Минута по-късно сенегалците създадоха нова опасност.
На другия мач Япония и Полша спряха да играят в изчакване нещо да се случи на срещата в Самара. В нея африканците продължаваха да търсят попадението, което щеше да ги класира напред. Мане и неговите съотборници обаче така и не стигнаха до някаква опасност, като им личеше, че нямат никакви сили.
Така последният сигнал на Милорад Мажич прати Колумбия и Япония в следващия кръг на Мондиала.