32 години от мача с най-великия и най-скандалния гол на Световни първенства (видео)

Датата е 22.06.1986г., а срещата е от 1/4-финалите от Мондиал'86. Съперници са Англия и Аржентина, които преди мача са с равни шансове за победа. В редиците на "гаучосите" обаче е футболният гений Диего Армандо Марадона.
Мачът се играе при 0:0, когато идва 51-ата минута. Тогава Марадона за пореден път преминава с лекота покрай английската защита, когато една върната към Питър Шилтън топка довежда до ситуацията, която ще се превърне в легендарна. Опитният вратар скача да боксира топката с една ръка, но под носа му 165-сантиметровият Марадона скача и с ръка открива резултата - 1:0 за Аржентина!
Тунизийският рефер Али Бенасър и българският му помощник Богдан Дочев признават гола, който по-късно самият Дон Диего определя като Божията ръка. С това наименование остава и в историята. След 180 секунди Марадона подхваща една топка в центъра и със знаменит рейд оставя зад себе си четирима английски играчи, а накрая елиминира и Шилтън, за да вкара най-красивия гол в историята на Световните първенства, познат и като Гола на века. Мачът завършва 2:1 след почетно попадение на Гари Линекер в 80-ата минута.
Само дни по-късно Марадона отново ликува, но този път със Световната купа в ръцете си.