Успешно начало за Хърватия срещу Нигерия (видео + галерия)

Хърватия стартира успешно кампанията си в група D на световното първенство. Отборът на Златко Далич спечели с 2:0 срещу Нигерия в Калининград. Така "шахматистите" оглавиха групата, в която по-рано днес Аржентина и Исландия завършиха 1:1.

Звездната селекция на хърватите не впечатли с изявите си, но си свърши работата, а африканците определено разочароваха. Резултатът бе открит след автогол на Етебо в 32-ата минута. Тогава топката се отклони в бранителя след удар на Манджукич. Играчът на Ювентус бе в основата и на втория гол. Нарушение на Еконг срещу него доведе до дузпа, която Лука Модрич реализира в 71-ата минута.

Двата отбора за първи път се изправиха един срещу друг. Единственият мач на хърватите срещу африкански съперник на световно първенство досега бе през юни 2014, когато те победиха Камерун с 4:0. Това бе и единствената победа на "шахматистите" на Мондиал в последните им седем двубоя. Нигерия е най-младият отбор на първенството в Русия, но разполага и с лидери като Джон Оби Микел и Виктор Моузес.

Златко Далич избра доста офанзивна схема, като идеята е тимът му бе да започне агресивно от първия мач. Наставникът Гернот Рор разчиташе основно на играчите, които свършиха отлична работа през последните две години под негово ръководство.

От самото начало хърватите имаха преимущество по отношение владеенето на топката, но не стигаха до чисти голови положения. Те опитаха да започнат агресивно срещата, но нигерийците постепенно изравниха играта и тя все по-често се задържаше в центъра.

Така се стигна до 32-ата минута. След ъглов удар Хърватия поведе след известна доза късмет. Манджукич отклони топката с глава, тя се отби в крака на Етебо и след това се озова в мрежата за нещастие на новото попъление на Стоук.

След попадението тимът на Златко Далич контролираше събитията на терена, но в края на полувремето Нигерия можеше да изравни. След пряк свободен удар топката бе отклонена и стигна до Иуоби, който имаше пространство за удар, но изстрелът бе блокиран.
Нигерийците започнаха по-активно втората част и след центриране от ъглов удар на Моузес Балогун бе близо до това да прати топката към мрежата, но намеса на Манджукич изпрати топката в нов корнер. Малко по-късно Моузес пробва удар, но топката мина встрани от лявата греда на Субашич. След тези добри минути за африканците съперникът им успя да изнесе играта, но за кратко. Като цяло Нигерия имаше предимство в първите минути на второто полувреме.

Опитите на нигерийците да изравнят нямаха успех, тъй като тимът нямаше идеи как да застраши вратата на съперника. Хърватия сякаш не се напрягаше, но в 71-ата минута стигна до втори гол и сложи край на надеждите на съперника. След центриране в наказателното поле Еконг прегърна Манджукич и не му позволи да направи опит да играе с топката. Съдията отсъди дузпа, а Модрич бе точен от бялата точка.

Малко преди края влезлият като резерва Ковачич можеше да направи резултата класически. Той бе изведен сам срещу вратаря на съперника, но стреля слабо и стражът спаси, а вляво от него пред опразнената врата стоеше Перишич.

ХЪРВАТИЯ - НИГЕРИЯ 2:0
1:0 - Етебо (32-авт)
2:0 - Модрич (71-д)