Мондиал'66! Световното първенство в Англия заема едно от най-важните места във футболната история. По терените на Албиона за добро или лошо към големи промени поемат всички футболни сили на тогавашното време. Англия печели своята единствена световна титла, Германия достига финала и полага началото на уникални свои десет години (до 1976 г. Бундестима печели световната и европейската титла, а записва и едно трето място на СП 70 и второ на ЕП 76), Уругвай и Аржентина отпадат след скандално съдийство в четвъртфиналите им, Португалия на Еузебио стига до своя връх (бронз), а Италия и Бразилия записват най-слабите си игри на Мондиал. Южноамериканците, които са световни шампиони от 1962 г. отпадат още в групата, където записват само една победа (над България), а Пеле и Гаринча са бледи сенки. Скуадра адзура пък е аут от турнира след кошмарно поражение от КНДР. Тези две бомби на шампионата водят произволни след себе си - в Бразилия феновете запалват къщата на треньора на Селесао Феола, който с месеци не се прибира в родината си, а в Рим италианците са посрещнати от летящ миш-мaш.
Месеци преди Мондиала в родината на футбола медиите гръмват с топновина - световната футболна купа е открадната от Уестминстър. Това се случва на 20 март 1966 г., а крадците искат от шефовете на ФА 15 хиляди паунда в банкноти от по 1 и 5. Седмица по-късно обаче купата е намерена, но това не е сторено от някой ловък и потаен агент на Скотланд Ярд или от някой летящ герой в синьо трико с голяма буква на гърдите, а от 4-годишния мелез Пикълс. Ето какво разказва след това собственикът на зоркото куче Дейвид Корбет от Норууд, Южен Лондон: "Оставих Пикълс да ме води и той отиде до колата на съседа. Пикълс привлече вниманието ми към пакет, увит във вестник, който лежеше до предната гума. Вдигнах го, скъсах хартията и видях жена, вдигнала купа над главата си, и дискове, върху които бяха изписани думите "Германия, Уругвай, Бразилия". Втурнах се при жена си. Провикнах се: "Намерих световната купа! Намерих световната купа!". Наградата за Пикълс са много кренвирши, призът "Куче на годината", както и участие във филма "Шпионинът със студения нос". Така купата е спасена, макар няколко години по-късно (1983), вече в Бразилия, тя да бъде открадната завинаги.
И така! 30 юли 1966 година. Стадион "Уембли". 98 хиляди зрители. Финал Англия - Германия.
Има мачове, които отминават и потъват в гъстата мрежа на годините. Има и такива обаче, които оформят футболната култура на зрителите, остават ярко да блестят през десетилетията, и ако футболната игра имаше свое Свето писание, те биха заемали важна и централна част в него. Титаничният сблъсък в този слънчев английски следобед е от втората категория.
И до днес у нас английският футбол е на почит и значителен брой български привърженици симпатизират на Трита лъва. Това налага един по-задълбочен поглед върху състава на Алфред Ърнест Рамзи. Когато през 1963 г. специалистът поема английския национален тим, той е категоричен: "След три години ще сме световни шампиони."
Рамзи залага на схема 4-3-3, като любопитно е, че в целият му разширен състав няма типично крило и Англия е единственият отбор, спечелил световната купа без да използва крила. "Търсих дълго изпълнители за крилата, но така и не намерих типични футболисти за фланговете. За това заложих на трима нападатели, които не обвързах с конкретни позиции", разкрива по-късно сър Алф.
Вратар на златния английски отбор е Гордън Банкс (Лестър Сити), който преди време бе определен за втория най-добър страж за всички времена след Лев Яшин. Десен бек е легендата на Фулъм Джордж Коен. Двойката централни защитници във финала с Германия са Жирафа Джак Чарлтън (Лийдс) и капитанът Боби Муур (Уест Хем). Ляв краен защитник е Рей Уилсън от Евертън, който със своите 32 години е най-възрастният играч в състава. Опорен полузащитник е железният Ноби Стайлс от Манчестър Юнайтед, на когото липсват известна част от предните зъби. Другите двама в центъра на терена за Англия са Алън Бол (Блекпул) и голямата звезда на Ман Юнайтед Боби Чарлтън. Тримата в атака са Джеф Хърст (Уест Хем), Роджър Хънт (Ливърпул) и играещият малко по-назад Мартин Питърс (Уест Хем).
Германците също залагат на 4-3-3 като основна роля в тази схема се пада на 20-годишния халф Франц Бекенбауер, който трябва да неутрализира Боби Чарлтън. "Аз трябваше да играя срещу Боби. Успеехме ли да го изключим от играта - то финалът бе наполовина спечелен. Но тази тактика на Крамер и Шьон се осъществи в друг вариант - неутрализираният бях именно аз", пише в една от книгите си Кайзер Франц.
Финалът е достойно украшение на турнира. Здрав мач. Англия води с 2:1 секунди преди края, но Вебер праща срещата в продължения. Там се случва нещо, за което футболните фенове ще спорят и през ХХIII век.
В 98-ата минута Хърст стреля, топката рикошира в гредата и тупва някъде около голлинията. Но дали пред, върху или зад нея никой не знае със сигурност и до днес. Швейцарският съдия Дийнст признава след години: "Аз не видях къде тупна топката. За това и потърсих мнението на помощника ми Тофик Бахрамов". Страничният рефер от СССР пише в мемоарите си, че първоначално е помислил, че кълбото е рикоширало от мрежата, а не от гредата и за това е посочил центъра. "От моята позиция също не се видя къде падна топката", допълва Бахрамов. С този трети гол, който е най-спорният в историята на футбола, здраво рикошира и убедеността в редовността на титлата на англичаните. През 90-те години специална група учени от Университета в Оксфорд стигна до заключението, че Германия е била ощетена и топката не преминава голлинията. Така с най-криминалния гол в историята Англия подпечатва златните си медали, а в последните секунди Трите лъва достигат и до 4-и гол.
Може би не знаете, но и четвъртото попадение на домакините е нередовно. При него Хърст прострелва от ляво вратаря на Германия Тилковски, с което англичанинът и до днес е единствения играч с хеттрик на финал на Световно първенство. Добре, но при изстрела на Хърст трима английски фена тичат около другия край на наказателното поле на Бундестима. И този безпрецедентен епизод е подминат от Дийнст в полза на домакините.
Последен сигнал и купа за Англия. Може би заради съдийските аванти от този финал, а може би не, дълги години след това англичаните продължават да се разминават злощастно с нови успехи и днес над емблемата с трите лъва стои само звездичката от 66-а.
Н.В. Елизабет II връчва купата на капитана Муур, а интересно е, че златни медали получават единствено титулярите от финала. Над 30 години по-късно ФИФА изработи допълнително медали, които бяха връчени на застарелите герои или на техните близки. Малко след награждаването Скотланд Ярд веднага подменя купата с копие, за да не се стигне до нов грабеж сред еуфорията. На тържеството на новите шампиони присъства и кучето Пикълс, което е носено на ръце от Боби Чарлтън.
За германците остава тъгата, но всяко зло, за добро. В идните години Бундестима надживява загубата с най-криминалния гол и сега срещу единствената купа на Англия Германия може да извади три световни и три европейски титли.
АНГЛИЯ - ГЕРМАНИЯ 4:2 (след прод.), финал СП 66
0:1 Халер (12)
1:1 Хърст (18)
2:1 Питърс (78)
2:2 Вебер (90)
3:2 Хърст (98)
4:2 Хърст (120)
АНГЛИЯ: Банкс, Коен, Дж. Чарлтън, Муур, Уилсън, Стайлс, Бол, Б. Чарлтън, Питърс, Хърст, Хънт. Треньор: Алф Рамзи
ГЕРМАНИЯ: Тилковски, Хьотгес, Шулц, Вебер, Шнелингер, Бекенбауер, Оверат, Халер, Зеелер, Хелд, Емерих. Треньор: Хелмут Шьон
СЪДИЯ: Готфрид Дийнст (Швейцария)
СТАДИОН: "Уембли", 98 000 зрители
Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.