С отлежаването през годините историята за Тоталния футбол от 70-те години сякаш става все по-пленителна. Това е една случила се приказка за германската футболна дисциплина и холандския Тотален футбол, довели до един от най-бляскавите финали на Световните първенства. Да, и германците до голяма степен се стремят към Тотален футбол, но това явление изначало произхожда от Ниската земя.
Смята се, че архитект на Тоталния футбол е англичанинът Джак Рейнълдс, който близо 25 години е начело на холандския Аякс през първата половина на ХХ век. В заключителната част на треньорската кариера на Рейнълдс в Амстердам - края на 40-те години, в Аякс заиграва нападателят Ринус Микелс, който попива схващанията на своя наставник. Според една от легендите Микелс доразвил идеите за Тоталния футбол след като получил вдъхновение докато пиел бирата си и гледал ръгби мач в един амстердамски бар. Не е ясно дали това е истина, но е факт, че до края на 60-те години холандският футбол не се котира във футболния свят.
Според очевидци, когато Микелс, който след края на кариерата си на футболист работи като преподавател по физическо на деца с увреден слух, отишъл за първи път на тренировка на Аякс, момчетата от тима го нарекли Булдога. Това се случва през 1965 г., а в последствие Булдога става Генерал Микелс, а момчетата с дълги коси и лош нрав си спечелват непреходна слава.
Лицето на Аякс и Холандия в онези времена е Йохан Кройф. Когато през 1966 г. Аякс разгромява Ливърпул в ранните етапи на турнира за КЕШ, мениджърът на англичаните Бил Шенкли констатира по адрес на Кройф: "Днес присъствахме на раждането на един гений". В началото на 70-те години Аякс вече практикува Тотален футбол, като цял свят е възхитен от спектаклите на холандците.
"Кройф бе всестранен играч. Използвах го както за централен нападател, така и за, както аз го наричам, атакуващ плеймейкър. Йохан наистина бе гений", казва след време Ринус Микелс. Когато през 1972 г. амстердамци побеждават Интер във финала за европейската титла цялата преса на Стария континент отчита, че "Тоталния футбол прати Катеначото в забвение". Когато през същата година Германия разбива с 3:0 СССР във финала на Евро`72 вече е ясно, че наред с техничните бразилци, първичните англичани, винаги залагащите на тактиката италианци, практикуващите твърда игра уругвайци, на футболната карта има ново явление - Тотален футбол, чийто най-ярки представители са Холандия и Германия. Така идва и ред на Мондиал`74.
Какво всъщност е Тотален футбол? Система, при която всеки един футболист влага сили както в нападение, така и в защита. Така на практика Тоталния футбол дава възможност един тим да напада с 10 души и да се брани с толкова. За него обаче е нужна голяма физическа подготовка, като в огромни етапи от мача играчите се стремят да спазват разстояние от пет метра по между си. Този маниер на игра кара мнозина да остават с впечатлението, че Аякс играе с няколко души в повече на терена, защото когато топката е в противников футболист към него се насочват по няколко бранителя, а когато отборът напада винаги има по двама-трима искащи кълбото в атакуващ план. За тази игрова постановка обаче са нужни и качествени изпълнители, защото на моменти се случва нападател да покрива защитник на неговия пост, а бранител да действа като крило или атакуващ халф. На Мондиал`74 Холандия играе в 4-3-3, но това е само на хартия, защото дефакто няма строго определени позиции в отбора освен вратарския пост.
С мача Холандия - Уругвай от груповата фаза Тоталния футбол дебютира на Мондиала, а всички специалисти и фенове са направо омаяни от нападателния стил на "лалетата" - понякога всички полеви играчи се намират в периметър с дължина не повече от 15 метра в средата на терена и на моменти няма разделение на защитници, полузащитници и нападатели.
След рецитали в полуфиналната група над Аржентина и Бразилия холандците на Генерал Микелс са единия финалист на турнира. Другият е домакина Западна Германия. Маншафта играе на приливи и отливи. В груповата фаза Юрген Шпарвасер влиза в историята. Той става футболистът донесъл успеха на Източна Германия над Западна в първия мач игран между ГДР и ФРГ. 1:0 за играчите от Източния блок, което води до много хули по адрес на европейските шампиони. Както по-късно разкрива Бекенбауер, тази загуба в условията на Студената война е била на път да разбие климата в отбора, като именно капитанът и треньорът Хелмут Шьон успяват да сплотят тима и да върнат увереността му. Победа над силния полски състав праща Кайзера и колегите му на финала, където трябва да се преодолее последната преграда - Холандия.
Тук трябва да кажем няколко думи за Хелмут Шьон. Специалистът с неизменния каскет наследява Бундестима от легендата Сеп Хербергер и благодарение на него в германския национален отбор са наложени редица методи на работа, които са в основата на нещо уникално - между 1972 и 1996 г. германците играят на 5 европейски (1972, 1976, 1980, 1992, 1996) и 4 световни (1974, 1982, 1986, 1990) финала. "Хелмут Шьон донесе различно време със себе си. Той умееше да разговаря с играчите. Сеп Хербергер казваше: Така трябва да направите, така трябва да действате. Точка. И думата му бе закон. Шьон имаше по-различен подход към момчетата в отбора", спомня си един от героите от 1974 г. Волфганг Оверат. Самият Шьон е категоричен, че идеалният футбол би бил смес от техничните индивидуални умения на южноамериканците и тактическото познание на европейците.
Ако имате възможност да си набавите от някъде запис на финала от Мюнхен, задължително го направете и го гледайте. На 7 юли 1974 година на "Олимпиащадион" в баварската столица Холандия и Западна Германия излизат да решат спора за титлата. Един мач с дъх на отминала епоха, бунтарство, хипарски нрав и ритъма на "Стоунс" и "Пърпъл". За първи път битката е за новата световна купа, изработена от италианския скулптор Силвио Гацанига.
Както стана ясно по-горе, "лалетата" са подредени в 4-3-3, но с началния сигнал всичко това е заменено от Тоталния футбол. И все пак. Вим Сурбиер, Вим Рийсберген, Рууд Крол и Ари Хаан са четиримата бранители, а пред тях Вим Янсен, Йохан Неескенс и Вилиам Ван Ханегем са в халфовата линия. Напред Йохан Кройф е централният нападател, а Джони Реп и Роби Рензенбринк го подкрепят от двете крила. С номер 8 на гърба Ян Йонгблод е под рамката, а незнайно защо малко странният вратар пази без ръкавици, които стоят до едната от страничните греди на вратата му. Този холандски тим до толкова омагьосва феновете на играта, че дори и днес запалянковци, които харесват някой от останалите световни сили, се отнасят с уважение към холандския национален тим, които продължава да залага на атакуващ футбол.
В дните преди финала холандските пощи предизвикват съдбата, като в обръщение се пускат 100 хиляди пощенски марки с надпис "Холандия - световен шампион". Мирише на сметката без кръчмар, която си правят бразилците през 1950 г. и унгарците през 1954 г. Така и става.
Бундестима също е в 4-3-3. За беда на Германия брилянтният техник Гюнтер Нетцер, който е един от героите на Евро`72, играе съвсем малко на Мондиал`74. Атакуващият халф на Реал Мадрид е оставен на резервната скамейка в почти всички срещи за сметка на Оверат. Четворката пред вратаря Сеп Майер включва Берти Фогтс, Франц Бекенбауер, Ханс-Георг Шварценбек и левия бек Паул Брайтнер. Халфове са споменатият вече Оверат, Райнер Бонхоф и играещият в близост до нападателната линия Ули Хьонес, който по призвание е голаджия. Герд Мюлер е на върха на атаката, а по крилата сноват Юрген Грабовски и Бернд Хьолценбайн.
Големият въпрос преди финала в германския лагер е кой ще се нагърби с опазването на Кройф, като Шьон трябва да избере един измежду Бонхоф и Фогтс. В крайна сметка това е нисичкият Берти. В тренировката преди сблъсъка Нетцер играе ролята на Кройф, а Териера непрекъснато се упражнява около него. Именно Берти Фогтс е една от големите и решаващи фигури за домакините в този финал. Освен това германците пресират съперниците си по целия терен, с което не позволяват да бъдат пометени от Тоталния футбол.
Началото на срещата е уникално за финален мач. Холандците бият центъра и правят 16 магически подавания. Кройф се връща в защитата и дава началото на първата атака. Секунди по-късно Йохан Велики вече напредва към наказателното поле, а миг след това легендарният номер 14 е фаулиран от Хьонес - дузпа. Ако някога се чудите кой е най-безапелационният изпълнител на наказателни удари, няма да сбъркате с Йохан Неескенс. Силен и плътен шут, винаги неспасяем. Така става и сега, като Майер няма шанс да отрази изстрела в центъра на вратата. Холандия повежда и се приближава до титлата, а германците вече губят с 0:1 без да са играли въобще с топката.
Берти Фогтс веднага променя стила си на опазване на Кройф. Нисичкият бранител вече следи изкъсо действията на капитана на "оранжевите", като Фогтс бие Кройф още при централната линия. Това дава своя резултат. Много активен става по дясното крило и Грабовски, който на моменти показва изключителна техника.
Минута по минута Германия овладява нещата на терена. Това изнервя момчетата от Ниската земя, като в 20-ата минута Кройф бута без топка в гърба Герд Мюлер. Седем минути след това Хьолценбайн пробива от ляво и е спрян непозволено - английският съдия Тейлър отсъжда нова дузпа, този път за домакините. Брайтнер прави 1:1.
Бундестима налага натиск. В 30-ата минута Берти Фогтс се включва в една акция на своите, но ударът му е избит от Йонгблод. В 38-ата минута Бекенбауер пробва техничен шут от фаул, но холандският страж боксира. "Бекенбауер бе за нашия тим това, което е царят на шахматната дъска - фигурата, без която не може", казва след време помощникът на Шьон Юп Дервал.
В 39-ата минута холандците са близо до втори гол. Фогтс губи една топка в полето на съперника и се открива коридор пред Майер. Кройф намира на скорост Реп, но нападателят стреля в тялото на германския вратар. Две минути преди почивката Бонхоф пробива по десния фланг, а центрирането му по земя е овладяно от Герд Мюлер. След извъртане и нисък удар на Дер Бомбер, който хваща неподготвен Йонгблод - 2:1 за Германия. Тук е разковничето.
На път за съблекалните на почивката Кройф се кара с рефера Тейлър, което му носи жълт картон. Втората част дава отрицателен отговор на въпроса дали холандците могат да върнат гола. Микелс сменя измъчвания от контузия Рензенбринк с Рене ван де Керкоф. Първата опасност след подновяването на играта обаче е за домакините. Бонхоф посреща центриране от корнер с глава, но ударът му се разминава на сантиметри с целта.
В 52-ата минута започва серия от изсипани топки в наказателното поле на Германия. Именно тогава Брайтнер чисти коженото кълбо с глава от голлинията. В следващата атака на Маншафта пък Мюлер вкарва трети гол, но попадението на Баварската мечка е отменено заради засада. В 63-ата минута Реп е близо до изравняване, но отново изключително стабилният Брайтнер предотвратява попадението. В 70-ата минута холандците правят принудителна смяна, след като Рийсберген получава травма, а на негово място влиза полузащитникът на Фейенорд Тео де Йонг.
В 73-ата минута Майер прави едно от най-фантастичните спасявания в историята. Неескенс праща убийствено воле от малък ъгъл към германската врата, но стражът на Бундестима като по чудо избива. 180 секунди след това Холандия прави пропуска на пропуските си. Джони Реп е оставен непокрит в близост до голлинията, но по невероятен начин нападателят праща топката покрай вратата. Веднага след това Реп нахлува от дясно, но прави нещо средно между удар и центриране и този шанс също е проигран.
Може би ви прави впечатление, че в тези решителни минути името на Кройф стои далеч от ситуациите. За това обаче вина има прецизният Берти Фогтс. Напечен момент с комичен елемент се случва 10 минути преди края, когото след поредното центриране Майер за малко да нашамаросва Неескенс.
В последните секунди на мача Холандия губи блясъка си и става ясно, че прекрасният тим на "лалетата" ще се размине със световната титла. "Това бе класически финал. Финал на необходимото ниво. Германците играха по-добър футбол и ни оказаха огромен натиск. Вкарахме рано гол, което задължи съперниците ни да започнат да атакуват още повече. Именно заради натиска на терена, които правеха, германците доминираха в срещата и бяха по-добри. За мен въпроса беше кой ще съумее да направи решителния пробив в играта. Като това беше Кройф. Той можеше да бъде решаващият фактор във финала. Берти Фогтс обаче не му даде мира и Йохан изгуби остротата си. Герд Мюлер пък използва своя неповторим стил и вкара решителния гол", анализира Генерал Ринус Микелс.
Идва и краят. 20 години след Берн Германия отново е на върха. За "лалетата" остава да вярват в спасението - една от опорните точки в Калвинизма, който е характерен за холандците. Микелс и Ниската земя обаче трябва да чакат цели 14 години преди Холандия да спечели първия си голям футболен трофей. Германците са в делириум и правят почетни обиколки на изправения на крака "Олимпиащадион".
Веднага след финала става ясно, че Герд Мюлер се отказва от националния тим. Един от най-великите голмайстори във футбола приключва кариерата си в Бундестима с 68 гола в 62 мача и едва на 28 години. Уви, финалът на Мондиал`74 се оказва последна среща на световни финали и за Йохан Кройф, който в края на 90-те години е определен за най-добрия футболист на Европа за ХХ в.
Германците триумфират първи с новата световна купа на ФИФА, а милиони фенове по цял свят завинаги остават влюбени в приказната холандска единайсеторка и Тоталния футбол на "оранжевите". И до днес на онези 100 хиляди пощенски марки пише "Холандия - световен шампион". Но титлата на "лалетата" остава в мечтите и може би в незнайното бъдеще.
ХОЛАНДИЯ - ГЕРМАНИЯ 1:2, финал СП 74
1:0 Неескенс (2 - дузпа)
1:1 Брайтнер (25 - дузпа)
1:2 Мюлер (43)
ХОЛАНДИЯ: Йонгблод, Хаан, Ван Ханегем, Янсен, Крол, Неескенс, Кройф, Рензенбринк (Р. ван де Керкхоф), Реп, Рийсберген (Де Йонг), Сурбиер. Треньор: Ринус Микелс
ГЕРМАНИЯ: Майер, Фогтс, Брайтнер, Шварценбек, Бекенбауер, Грабовски, Оверат, Мюлер, Хьонес, Бонхоф, Хьолценбайн. Треньор: Хелмут Шьон
СЪДИЯ: Джон Тейлър (Англия)
ЖЪЛТИ КАРТОНИ: Фогтс (Г); Ван Ханегем, Неескенс, Кройф (Х);
СТАДИОН: "Олимпиащадион", Мюнхен, 75 200 зрители
Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.