Ман Сити отвя Шахтьор, комична дузпа помогна на "гражданите" (видео+галерия)

Английският шампион Манчестър Сити постигна убедителна победа с 6:0 при домакинството си на Шахтьор (Донецк) от 4-ия кръг на груповата фаза на Шампионската лига. Габриел Жезус се отчете с хеттрик (24', 72', 90+2'), а Давид Силва (13'), Рахийм Стърлинг (48') и Риад Марез (84') добавиха по още едно попадение.

Наставникът на домакините Джосеп Гуардиола заложи на традиционната схема 4-3-3. Едерсон бе изборът му на вратата, докато четиримата пред него бяха Кайл Уокър, Джон Стоунс, Аймерик Лапорт и Олександър Зинченко. В халфовата линия играха Бернардо Силва, Фернандиньо и капитанът в този двубой Давид Силва. Атаката водеше Габриел Жезус, а двете крила бяха Риад Марез и Рахийм Стърлинг.

Гостите от Донецк излязоха в схема 4-2-3-1. Андрий Пятов застана на вратата, а защитниците бяха Микола Матвиенко, Сергей Кривцов, Ярослав Ракитский и Исмайли. Тарас Степаненко и Майкон бяха опорните халфове, а пред тях играха капитанът Тайсон, Виктор Коваленко и Серхий Болбат. На върха на атаката беше бившият играч на ЦСКА Жуниор Мораеш.

Домакините не се забавиха с откриването на резултата. Това стана в 13-ата минута, когато отдясно на вратата Марез се справи по отличен начин с противниковата защита и достави топката на Силва, за който остана само да я прати във вратата на Шахтьор. В 24-ата Стърлинг сам се спъна в земята и падна театрално в противниковото наказателно поле, претендирайки за дузпа. Съдията Виктор Касай се подведе и отсъди такава. Жезус се зае с изпълнението и го превърна в гол. До края на полувремето играта се успокои и двата отбора се оттеглиха на почивката при резултат 2:0.

Преднината на "гражданите" набъбна до 3:0 още в началото на втората част. В 48-ата минута Стърлинг блесна не с актьорска игра, а със страхотен удар от границата на наказателното поле, който завърши в мрежата на гостите. Английският тим владееше инициативата и през тази част и логично стигна до четвърти гол. В 72-ата минута Касай отсъди втора дузпа за Сити за грубо влизане на Степаненко в краката на Силва. Жезус отново пое отговорността да бие наказателния удар и се разписа за втори път в мача по този начин.
В 84-ата минута грешка на гостите доведе до нов гол в тяхната врата, дело на Риад Марез. В добавеното време Шахтьор отново сгреши и алжирецът достави топката на Жезус, който лесно прехвърли излезлия напред Пятов за крайното 6:0.
След днешния си успех Манчестър Сити продължава да е лидер в група F с актив от 9 точки, докато Шахтьор е на последното място с 2. Втори е Лион с 6 пункта, а третият Хофенхайм има 3.