Маркизио върна усмивките в Зенит (видео)

Бившият италиански национал Клаудио Маркизио донесе минимална, но много важна победа на Зенит в руското първенство. Отборът на Сергей Семак се наложи с 1:0 над гостуващия Ахмат, а Маркизио беше точен от дузпа в 31-ата минута. Домакините завършиха мача с човек по-малко, след като Леандро Паредес получи червен картон в 83-ата минута.

Победата увеличи аванса на Зенит пред шампиона Локомотив (Москва) на 7 точки. По-късно днес един срещу друг излизат третият и четвъртият в подреждането Краснодар и Ростов. Ахмат остана на 9-а позиция с 16 точки.

Зенит претърпя сериозно разочарование в средата на седмицата, когато отпадна от Купата на русия след загуба от Ростов. Ахмат също напусна турнира още във фазата на 1/8-финалите, но се надяваше в Санкт Петербург да продължи една любопитна тенденция. Тимът от Грозни беше единственият, който нямаше допуснат гол преди почивката от началото на сезона.

Освен това, от общо 24 шампионатни мача срещу Ахмат, Зенит имаше само 11 победи - най-лош показател в сравнение с всички други отбори в елита.

Преди първия съдийски сигнал Далер Кузяев получи наградата за най-добър футболист в първенството за месец септември.

Сергей Семак пусна в центъра на защитата Луиш Нето и доскоро контузеният Емануел Мамана. Ляв бек беше Никита Чернов, а Роберт Мак и Олег Шатов трябваше да захранват с центрирания тарана Артьом Дзюба.

Рашид Рахимов избра тактика с петима защитници, а в в атака започнаха Магомед Митришев и Муса Думбия.

Питерци бързо се настаниха в противниковата половина и в 4-ата минута Леандро Паредес получи възможност да обстрелва вратата на Евгений Городов от статично положение. Ударът на аржентинеца беше достатъчно силен, но стражът на гостите показа добър рефлекс и изби. Не след дълго и Артьом Дзюба опита да преодолее Городов, но топката мина над напречната греда.

Мак се забави и не успя да засече прострелно подаване на Чернов в 9-ата минута, но постепенно футболистите на Ахмат се успокоиха и за домакините стана трудно да стигнат до голови положения. Отборът от Грозни рядко минаваше центъра, но това не притесняваше възпитаниците на Рахимов, които с подобен стил вече надвиха като гост Краснодар и Спартак (Москва).

След половин час игра щастлив рикошет остави Дзюба сам срещу Городов, но той заложи на силата и вратарят спаси. Секунди по-късно Милад Мохамади блъсна в гръб Мак и съдията Сергей Карасьов отсъди дузпа. Тя бе първа за Зенит през сезона, а Маркизио майсторски е реализира и отбеляза втория си гол с небесносиния екип.

След попадението домакините се върнаха по-назад в опит да изтеглят съперника. Дори тогава обаче, играчите на Ахмат останаха твърде пасивни и разчитаха само на дълги подавания към двамата си нападатели.

След почивката гостите коренно промениха подхода си и започнаха да действат много по-офанзивно. В 55-ата минута Раванели шутира от малък ъгъл, но Андрей Луньов внимаваше. Мак пък не преставаше да тормози Мохамади, но иранецът намираше сили да се включва и в атака.

Семак реши да внесе повече скорост в предни позиции с пускането на Себастиан Дриуси. Аржентинецът замени Мак, а Маркизио отстъпи мястото си на Александър Ерохин.

Ахмат вече владееше повече топката, но не съумяваше да създаде голова ситуация пред Луньов. Пред другата врата на два пъти Дзюба пропусна да реши всичко. Шатов също се откъсна опасно при контраатака трима на двама, но сбърка с подаването.

В 83-ата минута Паредес, който вече имаше жълт картон, влезе остро в краката на противников футболист и съвсем логично беше изгонен. До края обаче Ахмат не можа да направи нищо интересно в офанзивен план.

В следващия кръг е голямото дерби между ЦСКА (Москва) и Зенит в столицата. Ахмат пък ще гостува на Криля Советов.