Бенфика вкара 6 в дербито на кръга, трудна победа за Порто и провал за Спортинг (видео)

Неделната програма от 14-ия кръг на португалската Примейра лига предложи три вълнуващи мача с участието на грандовете Бенфика, Порто и Спортинг (Лисабон). В дербито между третия и четвъртия в класирането Бенфика разгроми Брага с 6:2. По този начин съставът на Руи Витория излезе на втората позиция, възползвайки се от грешната стъпка на Спортинг, който загуби с 0:1 гостуването си на Витория (Гимараеш).

Крилото Пици се разписа срещу бившия си отбор и даде аванс на Бенфика в 19-ата минута. Гостите отговориха с греда на Франсерджио, а в 39-ата минута Жардел с глава вкара за 2:0. Веднага след почивката Алехандро Грималдо вкара трети гол за "лисабонските орли", преди Диего Соуза да върне крехките надежди на Брага за обрат. Отговорът на домакините беше точен изстрел на Жонас за 4:1.

В 64-ата минута Андрия Живкович проби и центрира към Франко Черви, който разстреля вратаря Тиаго Са. Най-красивото изпълнение в мача сътвори Андре Алмейда в 67-ата минута, когато с фамозен удар матира Са от границата на наказателното поле. Брага успя да направи поражението малко по-почетно с гол на Жоао Новаиш четвърт час преди края.

Бенфика вече е в серия от пет победи в първенството и продължава гонитбата с водача Порто, който също не допусна грешка вчера. "Драконите" се наложиха над гостуващия Рио Аве с 2:1 и имат аванс от 4 точки на върха.

През седмицата наставникът на Рио Аве Жозе Гомеш подаде оставка и застана начело на Рединг, а в негово отсъствие отборът не може да прекъсне нагативната си серия от резултати. Гостите изненадващо поведоха в 12-ата минута с гол на Винисиус, но Ясин Брахими изравни отблизо в 16-ата, а малко по-късно Муса Марега донесе трите точки на Порто.

През второто полувреме домакините направиха доста пропуски, а бившият португалски национал Фабио Коентрао се сдърпа с Макси Родригес и получи червен картон, оставяйки Рио Аве в намален състав.

В късния мач Спортинг отстъпи на Витория в Гимараеш с 0:1 и вече изостава на 5 точки от Порто. Домакините показаха, че неслучайно са пети в подреждането и стигнаха до много ценен успех. Витория доминираше до почивката и поведе в 26-ата минута с гол на Тозе, не без помощта и на рикошет в Жереми Матийо. Спортинг трудно създаваше положения, а малкото такива бяха пропипилени от Бруно Фернандеш и Бас Дост. Финалният щурм на Спортинг не даде резултат и "лъвовете" загубиха за пръв път под ръководството на Марсел Кайзер.

В друг мач от кръга Насионал (Мадейра) победи с 2:0 аутсайдера Шавеш.