Нито планът на Моуриньо, нито фрапантна грешка на Алисон успяха да спрат Ливърпул към първото място (видео)

Ливърпул се върна на първо място в Премиър лийг, след като напълно заслужено победи с 3:1 Манчестър Юнайтед на "Анфийлд" в 201-вото дерби между големите съперници на английския футбол. Садио Мане даде аванс на домакините в 24-тата минута, а Джеси Лингард изравни девет минути след това след груба грешка на Алисон. През второто полувреме Джердан Шакири (73', 80'), който се появи като резерва, се превърна в герой за Ливърпул, вкарвайки два гола. Това бе първи шампионатен успех на мърсисайдци над Манчестър Юнайтед от осем мача насам.

"Червените дяволи" вече са на 19 точки от днешния си съперник.

Юрген Клоп трябваше да прекроява своята защита, тъй като не можеше да използва контузените Джо Гомес, Жоел Матип и Трент Александър-Арнолд. Деян Ловрен бе партньор на Вирджил ван Дайк в центъра на отбраната. Натаниел Клайн стартира отдясно, като това бе първият му мач в Премиър лийг за сезона. Фабиньо и Наби Кейта също бяха титуляри. Джеймс Милнър отпадна от групата заради мускулна травма.

Жозе Моуриньо също бе притиснат от контузии. Португалецът направи 10 промени в сравнение с мача с Валенсия през седмицата и две от двубоя с Фулъм от миналия кръг. Виктор Линдельоф и Матео Дармиан започнаха в отбрана. Пол Погба отново остана на скамейката, където бяха и Фил Джоунс, Хуан Мата и Антони Марсиал. Ромелу Лукаку водеше атаката на гостите. Името на Крис Смолинг бе обявено в списъка със стартовия състав, но централният защитник получи контузия на загрявката и мястото му бе заето от Ерик Байи.

Домакините очаквано започнаха по-активно. В четвъртата минута обаче "червените дяволи" получиха правото да изпълнят фаул в половината на Ливърпул. Йънг центрира по земя, а Лукаку, който бе зад отбраната, опита да засече с крак, но се размина с топката, която влезе във вратата на Алисон. Попадението обаче правилно бе отменено заради засада.
В шестата минута Де Хеа изби опасен удар на Фирмино. Салах стигна до топката, но Линдельоф го притисна и предотврати опасността, като останаха съмнения дали шведът не извърши нарушение. Претенциите на домакините обаче бяха съвсем леки.
Ливърпул натисна здраво. В деветата минута Линдельоф сбърка, което даде шанс на Салах да нахлуе в наказателното поле. Египтянинът обаче се забави и топката бе изчистена. Тя попадна във Фабиньо, който стреля от границата на наказателното поле. След лек рикошет в крака на Байи тя профуча встрани от вратата. При последвалия корнер Ван Дайк засече, но Йънг изчисти пред голлинията.
Действията се развиваха изцяло в половина на гостите, като пресата на Ливърпул не даваше никакъв шанс на противника да изнесе топката.
В 24-тата минута логичното се случи. Фабиньо намери с брилянтен пас в наказателното поле Мане, който си пое елегантно на гърди, след което стреля от въздуха, пракарвайки топката между краката на Де Хеа - 1:0.

Две минути след това Ливърпул изпълни фаул отляво на наказателното поле. Топката бе центрирана към Фирмино, който задържа, след което намери Ловрен на далечната греда, но ударът на бранителя профуча над вратата.
Домакините продължиха да са по-активни, но груба грешка на Алисон в 33-тата минута даде шанс на Манчестър Юнайтед да изравни резултата. Лукаку центрира отляво и първоначално изглеждаше, че стражът ще се справи без проблем, но той не успя да захлупи топката, изпусна я и Лингард я прати във вратата му.
За началото на второто полувреме в игра за гостите се появи Маруан Фелайни, който замени Диого Далот.
В 51-вата минута Фабиньо засече с глава центриране на Робърстсън, след което топката чукна ръката на Байи и Ван Дайк поиска дузпа, но сигнал не последва. Секунди след това Фирмино получи в наказателното поле, задържа между четирима бранители и стреля по земя, но Де Хеа се намеси блестящо и спаси с една ръка. Кейта не успя с добавката.
Ливърпул продължаваше да търси гола, а Юнайтед се затвори буквално в наказателното си поле. В 61-вата минута Салах центрира меко към далечната греда, където Ван Дайк засече, но Дармиан отклони в пореден корнер.
В 64-тата минута, при едно от редките излизания на гостите извън централната зона, Йънг проби отляво и центрира опасно към далечната греда, където Фелайни очакваше топката, но Андрю Робърсън се намеси добре и изчисти в ъглов удар.
20 минути преди края Юрген Клоп замени Кейта с Джердан Шакири.
Това оказа незабавен ефект. В 73-тата минута Мане проби много добре отляво, преодолявайки с лекота Ерера. След това сенегалецът центрира остро по земя, Де Хеа изби с крак, но Шакири бе най-бърз, стигна до топката и шутира силно. Получи се рикошет в крака на Йънг, след което влетя под напречната греда.

В 81-вата минута Шакири довърши Юнайтед с втория си гол в мача след удар от границата на наказателното поле и нов рикошет в Байи, който направи топката непосилна за Де Хеа - 3:1.
Ливърпул отново излезе на първо място с една точка преднина пред шампиона Манчестър Сити. Манчестър Юнайтед остава шест с 26 пункта - 19 по-малко от мърсисайдци.