"Светците" се изкачват в класирането, Евертън отново разочарова (видео)

Домакински успех с 2:1 срещу Евертън отдалечи Саутхамптън от зоната на изпадащите във Висшата лига. Попадение на Джеймс Уорд-Праус и автогол на Люка Дин донесоха трите точки на "светците", които вече са на 15-о място в класирането.

Евертън отново разочарова далеч от "Гудисън Парк" и остана на 11-о място. "Карамелите" изиграха слаб мач, но и късметът не бе на тяхна страна, защото получиха първия гол в момент от двубоя, когато бяха взели инициативата. В края Гилфи Сигурдсон успя да се разпише, но за повече нямаше време.
Саутхамптън тръгна нагоре под ръководството на новия мениджър Ралф Хазенхютъл и дори отпадането с дузпи от Дарби Каунти за ФА Къп не бе драматично прието от феновете, защото голямата цел е оцеляването в елита. "Светците" се надяваха да не изравнят клубния антирекорд от три поредни домакински загуби в Премиър лийг, а това означаваше, че трябва да покажат повече стабилност в отбрана, след като не допуснаха гол в само един от предишните си 12 шампионатни мача.

Хазенхютъл подреди отбора си в 3-5-2, с Нейтън Редмънд и Дани Ингс в предни позиции. Тримата защитници бяха Ян Беднарек, Джак Стивънс и Яник Вестергорд.

Евертън имаше само две победи далеч от дома през сезона, но пък се справяше добре срещу отборите от долната половина на класирането. "Карамелите"обаче не можеха да се похвалят с добри показатели от визитите на Саутхамптън - 3 победи, 6 равенства и цели 10 загуби.

Мениджърът Марко Силва разчиташе Адемола Лукман да продължи със силните си изяви от последните седмици. Гилфи Сигурдсон и Бернард допълниха офанзивното трио зад Ричарлисон, а Андре Гомеш и исканият от ПСЖ Идриса Гей бяха двамата вътрешни полузащитници.

Саутхамптън започна по-смело, а най-деен в редиците на домакините беше Джеймс Уорд-Праус. След негово центриране в 15-ата минута Ингс отправи първия точен изстрел към една от двете врати, но Джонатан Пикфорд нямаше проблеми. Малко след това Ян Валери опита далечен удар, който беше блокиран.

В средата на полувремето "карамелите" се активизираха и сътвориха няколко хубави комбинации. Сигурдсон и Бернард изостриха действията пред вратата на Саутхамптън, но Ричарлисон бе добре пазен. В 27-ата минута Дани Ингс от домакините нанесе силен удар, спасен от Пикфорд.

В 33-ата Пиер-Емил Хьойбер подаде на Редмънд, който уцели гредата. Десният бек на "светците" Седрик Соареш пък се контузи и трябваше да отстъпи мястото си на Мат Таргет.

Евертън рядко атакуваше до почивката, но в началото на втората част само добрата намеса на Алекс Маккарти попречи на Сигурдсон да открие резултата. В 50-ата минута Уорд-Праус с прекрасен удар извън наказателното поле изненада Пикфорд и Саутхамптън поведе. Голът бе втори за халфа през сезона.

С влизането на Доминик Калвърт-Люин вместо Андре Гомеш Евертън получи повече скорост в предни позиции, но атаките на "карамелите" продължиха да са лесни за разгадаване. В 64-ата минута Люка Дин се оказа на неподходящото място и си вкара автогол, който направи задачата на гостите още по-трудна.

Марко Силва пусна в игра Дженк Тосун вместо Ричарлисон, но в Евертън не си вярваха, че са способни на обрат. Адемола Лукман хвърли много сили, но не срещна достатъчно подкрепа от съотборниците си и за пореден път през сезона "карамелите" останаха с празни ръце при гостуване. Все пак, в добавеното време Сигурдсон намали на 1:2 след пас на Кюрт Зума, но това бе всичко, което направи тимът от Ливърпул.

В следващия кръг Саутхамптън ще приеме Кристъл Палас, а Евертън отново ще гостува, този път на аутсайдера Хъдърсфийлд.